Προς το περιεχόμενο

Λαμπάτος και λάμπες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Εχω παρει εναν Peavey Classic 30, 2ο χέρι. Εκτος απο το οτι είναι πολύ δυνατός για το σπίτι κατα τα άλλα έχει όλα αυτά που χρειάζομαι και πολύ καλό ήχο κυρίως στο καθαρό του.

Δεν νομιζω να κοιταξω για ενισχυτη απο δω και περα :-)

 

Το προβλημα είναι οτι έχει κάποιο θόρυβο, και δεν ξέρω εαν χρειάζομαι λάμπες η όχι. Σας παρακαλώ δώστε τα φώτα σας για να μην πάω να τα σκάσω άδικα 8O

 

Εχω γράψει ενα clip που ακουγεται το hum. Ξεκινάει με το volume στο μηδεν και σταδιακά ανεβαίνει. Το έχω κάνει normalise δεν είναι τόσο δυνατό κανονικά.

 

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/gpolic/classic30.mp3

τσαμπα καιει η λαμπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προσωπικά μου φαίνεται πως έχει πειραχτεί κάποια λάμπα της προενίσχυσης,αλλά θα σου κάνω κάποιες ερωτήσεις:Τι κιθάρα έχεις;Οι γραμμές πεύματος στο σπίτι σου είναι καλά γειωμένες(?);Πόσο καιρό τον έχεις,και πόσο καιρό τον είχε ο προκάτοχος;Ξέρεις πόσο καιρό έχουν να αλλαχτούν οι τελικές λάμπες;Τσέκαρες μήπως κουνήθηκε καμία λάμπα και ψιλοβγήκε;Τον πρόσεχες κατα τη μεταφορά από το ένα σπίτι στο άλλο;Απάντα σε αυτά για αρχή.....και βλέπουμε μπας και το εντοπίσουμε

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά μου φαίνεται πως έχει πειραχτεί κάποια λάμπα της προενίσχυσης' date='αλλά θα σου κάνω κάποιες ερωτήσεις:Τι κιθάρα έχεις;Οι γραμμές πεύματος στο σπίτι σου είναι καλά γειωμένες(?);Πόσο καιρό τον έχεις,και πόσο καιρό τον είχε ο προκάτοχος;Ξέρεις πόσο καιρό έχουν να αλλαχτούν οι τελικές λάμπες;Τσέκαρες μήπως κουνήθηκε καμία λάμπα και ψιλοβγήκε;Τον πρόσεχες κατα τη μεταφορά από το ένα σπίτι στο άλλο;Απάντα σε αυτά για αρχή.....και βλέπουμε μπας και το εντοπίσουμε[/quote']

 

Καταρχην ευχαριστω για την απάντηση.

Εχω διαφορες κιθάρες αλλά αυτό δεν παιζεί ρόλο.

Ξεχασα να γράψω οτι το κλιπ είναι γραμμένο με τον ενισχυτη χωρίς κιθαρα συνδεδεμένη.

 

Ο προκατοχος τον είχε 3 χρόνια νομιζω και εγω 2 μηνες. Οι λάμπες δεν πρέπει να έχουν αλλαχτεί.

 

Στο ιδιο πολυμπριζο παιζω και με αλλους 2 ενισχυτες χωρις τετοιο προβλημα. Μαλιστα ο ενας που ειναι ενας 5w λαμπατος δεν κανει κιχ.

Στην μεταφορά τον πρόσεχα, τωρα δεν είμαι και σίγουρος εαν εχει βγεί εστω και λίγο καμια απο τη θεση της πρέπει να το τσεκάρω. Υπαρχει περιπτωση να μην παταει καλα η λαμπα και να παιζει ;

τσαμπα καιει η λαμπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει περιπτωση να μην παταει καλα η λαμπα και να παιζει ;

Ναι,παίζει αυτό το ενδεχόμενο(δύσκολο αλλά παίζει).Βασικά,πρέπει να αλλάξεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ τις λάμπες του τελικού.Αν έχουν να αλλαχτούν 3+ χρόνια.....(άστο καλύτερα).Κανονικά πρέπει να τις αλλάζεις κάθε 1 χρόνο περίπου.Μιλάω μόνο για τις λάμπες του τελικού,οι λάμπες προενίσχυσης δεν χαλάνε σχεδόν ποτέ.Οπότε άλλαξέ τες και αν παραμείνει το πρόβλημα τσεκάρεις μια μια τις pre-amp tubes(ψςςςςς πως το λαλάω το εγγλέζικο...)

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι οι λαμπατοι ενισχυτες εχουν"θορυβο" ,απο το κλιπ σου καταλαβαινω οτι εκτος απο τον κανονικο θορυβο υπαρχει και ενας αλλος θορυβος που μοιαζει με προβλημα γειωσης,οποτε μπορει να φταινε και τα ηλεκτρικα του σπιτιου σου.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα gpolic, καλημέρα.... σου απαντά το πρώτο .... χέρι! :lol: :lol:

Καμία σχέση.... κάτι στο ρεύμα σου γίνεται, ή υπάρχει κοντά κάποια πηγή εκπομπής συχνοτήτων. Τσέκαρε για κινητό ή βάση ασύρματου τηλεφώνου!!! Ποτέ δεν μου έκανε αυτό τον θόρυβο. Αν κάτι απο όλα αυτά δεν είναι τότε σίγουρα γείωση!! ¨Εχεισ π.μ

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μη μου πείτε ότι δεν κάνει σαν τζιτζίκι :lol: :lol:

Θα συμφωνήσω με τους προλαλλήσαντες. "Ανοίγοντας" το αρχείο σε wave editor βλέπεις ότι αυτό το περιοδικό τζιτζίκισμα στην ουσία πρόκειται περί ενός ανορθωμένου θορύβου 50Hz. (Δηλαδή 100 Ηz) Κάτι γίνεται με την τροφοοδοσία σου - γείωση κλπ. Δοκίμασε να κλείσεις άλλες συσκευές που δουλεύουν ταυτόχρονα, π.χ. κάποιο κλιματιστικό κλπ. An o classic 30 έχει rectifier λάμπες μπορεί να τα έχει "πάρει" και κάποια από αυτές. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει λαμπατο rectifier....ρε μπας και το πολυμπριζο σου δεν εχει γειωση???(η τον εχεις βαλει σε πριζα που δεν ειναι σουκο?)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

τον θορυβο τον κανει συνεχεια, η καποιες στιγμες? πριν ανοιξεις το μηχανημα δεν τον πας σε κανα σπιτι φιλου να τον δοκιμασεις εκει? στο σπιτι των γονιων μου ας πουμε που η γειωση ειναι χαλια, μεσα απο τους ενισχυτες βγαινουν οτι θορυβοι μπορεις να φανταστεις.. μεχρι και κατι σαν ηλεκτρικο πριονι ωρες ωρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου