Προς το περιεχόμενο

Ξεσκούριασμα παλιού ηχοσυστήματος?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα σε όλους!

 

μια που είμαι στο χωριό για διακοπές βάλθηκα να ξεσκουριάσω το παλιό ηχοσύστημα της μητέρας μου για να μπορώ να ακούω μουσική σαν άνθρωπος.

 

το ηχοσύστημα αποτελείται απο 2 ηχεία B&W DM580 και έναν ενισχυτή Musical Fidelity AX-1

 

το πρόβλημα που με τον καιρό εμφάνιζε όλο και πιο πολύ, είναι οτι πολλές φορές σαν να "μπουκωναν" τα ηχεία κυρίως στις υψηλές συχνότητες, ή/και όταν έπεφτε η ένταση (σε παραγωγές με μεγάλο δυναμικό εύρος).

Σε παραγωγές πιο καινούριες και πιο μεταλ πράγματα, σαν να "ξεμπουκωνε" και ο ήχος έβγαινε κανονικά.

Αν ανεβάσεις την ένταση απο τον ενισχυτή βελτιώνεται η κατάσταση. Το ίδιο και αν αφήσεις τον ενισχυτή να δουλέψει αρκετή ώρα πρώτα.

 

Το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό ήταν οτι φταινε τα καλώδια. Πέταξα τα παλιά "monster cable" που είχαν κυριολεκτικά σαπίσει σε όλο το μήκος τους και πηρα χύμα speaker cable αντίστοιχου πάχους. Μόλις το έβαλα να παίξει δεν έκανε καθόλου χρατς-χρουτς ούτε μπούκωνε. Μετά απο κάποιες ώρες όμως που το ξανάνοιξα, διαπίστωσα πως το πρόβλημα υπήρχε ακομα.

 

Τα μηχανήματα αν και 10ετίας, ωστόσο είναι ποιοτικά και πριν δοκιμάσω τίποτα μόνος μου θα ήθελα να ακούσω και τις απόψεις των ειδικών.

 

-υπάρχει περίπτωση να φταίει η σκουριά στις υποδοχές ενισχυτή/ηχείων? γίνεται δουλειά με κάποιο αντισκωριακό και αν ναι, με ποιο/πως/τι να προσέξω?

-υπάρχει περίπτωση να φταίει ο ενισχυτής μόνος του και πως θα το διαπιστώσω?

-υπάρχει περίπτωση να φταίνε τα ηχεία και πως θα το διαπιστώσω?

 

ευχαριστώ πολύ! καλές γιορτές σε όλους! (αντε μπας και κανουμε πάσχα με Deep Purple στο τέρμα!)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ποιό από τα δύο φταίει μπορείς εύκολα να το διαπιστώσεις δοκιμάζοντας με άλλον ένα ενισχυτή και άλλο ένα ζεύγος ηχείων

 

υπάρχει πιθανότητα να θέλουν αλλαγή οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές του ενισχυτή

 

επειδή όντως πρόκειται για ποιοτικά μηχανήματα καλύτερα να απευθυνθείς σε ειδικό τεχνίτη

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να δοκιμάσεις αυτό που σου προτείνει ο φίλος και είναι πολύ πιθανό το πρόβλημα να προέρχεται από το ποτενσιόμετρο του volume. Μάλλον χρειάζεται καλό καθάρισμα με σπρέι επαφών ή έχει ψυχρές κολλήσεις στο σημείο της πλακέτας που είναι κολλημένα τα ποδαράκια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης μπορείς να βγάλεις τις γρίλιες από τα ηχεία και να δεις σε τι κατάσταση είναι οι κώνοι

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης μπορείς να βγάλεις τις γρίλιες από τα ηχεία και να δεις σε τι κατάσταση είναι οι κώνοι

 

οι κώνοι μου φαίνονται μια χαρά, αν και δεν ξέρω τι θα έπρεπε να δω για να πω οτι δεν είναι ;D

πάντως φαίνονται σα καινουρια, ούτε τσαλακώματα ούτε τιποτα.

 

αυτό που θέλω να εξακριβώσω κυρίως είναι αν το πρόβλημα που περιέγραψα οφείλεται στη σκουρια και άρα (υποθέτω) ένας απλός τεχνίτης μπορεί να το φτιάξει οπότε θα τον πάω στον Βόλο που είναι κοντά, αλλιώς να τον πάρω μαζί μου Αθήνα στην αντιπροσωπεία όταν επιστρέψω.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρωτο που μου ερχεται βαση απο αυτα που λες ειναι καποιο προβλημα με τον ενισχυτή (κυριος οι πυκνωτες), μπορει ακομα να εχουν αναψη τα πηνια απο τα μεγαφωνα και να σου μπουκονουν, καλα θα κανεις ειναι να το πας σε ενα ηλεκτρονικο να το δει.

κατε με μην το δουλευεις το μηχανημα πριν το δει ηλεκτρονικος....!!!

καλο πασχα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι κώνοι μου φαίνονται μια χαρά, αν και δεν ξέρω τι θα έπρεπε να δω για να πω οτι δεν είναι ;D

πάντως φαίνονται σα καινουρια, ούτε τσαλακώματα ούτε τιποτα.

 

αυτό που θέλω να εξακριβώσω κυρίως είναι αν το πρόβλημα που περιέγραψα οφείλεται στη σκουρια και άρα (υποθέτω) ένας απλός τεχνίτης μπορεί να το φτιάξει οπότε θα τον πάω στον Βόλο που είναι κοντά, αλλιώς να τον πάρω μαζί μου Αθήνα στην αντιπροσωπεία όταν επιστρέψω.

 

Αν δεν νοιώθεις άνετα να βάλεις "χέρι" και να κολλήσεις νέα jack να το πας σε τεχνικό.

Αρχικά όμως, μπορείς να δοκιμάσεις να καθαρίσεις λίγο τις επαφές των jack και τα ποτενσιόμετρα.

 

Και για τα δύο υπάρχουν σχετικά σπρέυ.

Τα jack μπορείς να τα καθαρίσεις με λίγο Wd40 και ενα πανάκι.

Το wd40 το ψεκάζεις πάνω στο πανί και όχι στο jack...

 

Μπορεί τα παραπάνω να μην λύσουν το πρόβλημά σου αλλά μετά απο 10 χρόνια λειτουργίας είναι απαραίτητα και κακό δεν θα του κάνουν.  

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου