Προς το περιεχόμενο

Rickenbacker?


Grigoris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε μια περιήγηση στο διαδίκτυο έχω δεί κάτι κιθάρες που λέγονται Rickenbacker. Είναι μια (325) που μου αρέσει τρομακτικά στην όψη. Ξέρει κανείς να μου περιγράψει πώς είναι ο ήχος τους? Είναι μήπως καλύτερες στην όψη παρά στην ακοή? Φαίνεται οτι σχεδόν κανείς δεν τις χρησιμοποιεί εδώ μέσα. Μήπως γνωρίζετε κάτι που δεν γνωρίζω?

 

Ευχαριστώ

 

(Σημ. Η κιθάρα που έχω αυτή τη στιγμή είναι μια Gibson les Paul Studio, την οποία έχω ρυθμίσει πολύ ήπια, διότι οι μαγνήτες που έχει μετατρέπουν την κάθε νύξη των χορδών σε ακτίνα λέιζερ. Ο ενισχυτης ένας Dean Markley 90)

 

(Σημ2. Ευχαριστώ δημόσια τον "superfunk"για τη βοήθεια του στη ρύθμιση της κιθάρας. οι οδηγίες που έχει δημοσιεύσει είναι καταπληκτικές.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ουσία ο Rickenbacker έφτιαξε την πρώτη ηλεκτρική κιθάρα το 1931.

 

Οι εταιρία όμως έγινε διάσημη όμως αργότερα από τους Beatles με την 325 του Λένον και το opening chord του its been a hard days night από την 360/12 του Χάρισον!! Και φυσικά ο Sir Paul χρησημοποιούσε για αρκετό καιρό το 4001!

 

Δεν θα βρείς πολλούς με rickenbacker γιατί είναι ιδιαίτερα όργανα αλλά όντας πανευτυχής κάτοχος αυτού:

DSC01376Medium.jpg

έχω διαπιστώσει πως η ποιότητα κατασκευής είναι ακόμη κορυφαία!

 

Η εταιρία τον τελευταίο καιρό έχει προβλήματα με την παραγωγή και έτσι έχει δημιουργηθεί τεράστιο backorder και μεγάλη αύξηση των τιμών! Μεταχειρισμένες όμως και φθηνές βρίσκεις πολύ εύκολα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρομερές και ακριβές. Από τις πλέον ιστορικές μάρκες. Για να τις ακούσεις βάλε Beatles να παίζει και γενικότερα αυτό το πρώιμο ροκ του 60.

Έχουν τόνους από twang, οπότε αν σε ενδιαφέρει αυτός ο ήχος παίξε και πάρε.

 

 

Πάντως τα μπάσα της Rickenbacker είναι το φετίχ μου στα μπάσα.

 

Flea θα έρθεις αθήνα, που θα μου πας....

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς να μου περιγράψει πώς είναι ο ήχος τους? Είναι μήπως καλύτερες στην όψη παρά στην ακοή? Φαίνεται οτι σχεδόν κανείς δεν τις χρησιμοποιεί εδώ μέσα. Μήπως γνωρίζετε κάτι που δεν γνωρίζω?

 

Θες μήπως να κάνεις ένα poll πόσοι από εδώ μέσα θα ήθελαν μια Rickenbacker για να δεις??? :D :D :D :lol: :lol: :lol:

 

Εγώ πάντως δε θα ήθελα μια αλλά... όλες!!!

 

Όσο για τον ήχο' date=' αν κάνει γι'αυτούς

[img']http://www.guitars.net/star3.jpg[/img]

εμένα μου περισσεύει!!!

 

Πάντως είναι ακριβές αρκετά. Νομίζω ο fleamail έχει ένα rick μπάσσο (που θα του το κλέψω, που θα μου πάει? :lol: :lol: :lol: ).

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν απο 10 μερες χτυπησα στο ebay αυτη

 

L10705002.jpg

 

για ενα καλο φιλο ,ειναι το κορυφαιο μοντελλο της (381V69) & ενα πραγμα θα σου πω :καλυτερα κατασκευασμενη κιθαρα απλα δεν υπαρχει....δυστυχως εχουν μειωση τρομερα την παραγωγη τους και ετσι ενω παλια τις εβρισκες φτηνα τωρα εχουν τσιμπισει

 

μια εκ των 4 κλασσικων κιθαρων ever!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυτυχώς υπάρχουν μερικοί ακόμη που δεν έχουν πάρει χαμπάρι τι γίνεται και πουλάνε φθηνά τα μεταχειρισμένα!

 

Που θα πάει! Θα πετύχω και μια 620 να κάνω σετάκι!

169949.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα είδα την κιθάρα 620 . Απίστευτο!! Πανέμορφα όργανα. Αυτες ειναι διπηνιες ή μονοπηνιες? σε σχέση με τους 2 τυπους κιθαρας που περιγραφονται πιο συχνα εδω, πως ειναι οι rickenbacker?

 

Γ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχόλιο: Η Rickenbacker θα μπορούσε να "ζει" σαν εταιρία μόνο και μόνο από τα κομμάτια που θα πουλούσε στις tribute bands των Beatles. Όσες μπάντες προσπαθούν να μοιάσουν στα σκαθάρια και στο look και όχι μόνο απλά να παίζουν τα τραγούδια τους χρησιμοποιούν rickenbacker. Ένα search στις εικόνες του google θα σας πείσει. (Το ξέρω, είναι λίγο τραβηγμένο αυτό που λέω :D :D :D).

 

Τώρα θυμήθηκα ότι είχα δει ένα live πριν 2 χρόνια, έπαιζαν οι Six By Seven και ο κιθαρίστας τους επαιζε με rickenbacker. Πολύ γεμάτος ήχος... Επίσης έχω την εντύπωση αλλά δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ότι πέρσι στο Rockwave, ο κιθαρίστας των Editors είχε παίξει κάποια κομμάτια με μια rick. Αν θυμάται κανένας καλύτερα ας με διορθώσει.

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O κιθαρίστας των Editors (Chris Urbanowitz) παίζει μόνιμα με Rickenbacker 620 και 620/12 εξού και ο χαρακτηριστικός του ήχος:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα είδα την κιθάρα 620 . Απίστευτο!! Πανέμορφα όργανα. Αυτες ειναι διπηνιες ή μονοπηνιες? σε σχέση με τους 2 τυπους κιθαρας που περιγραφονται πιο συχνα εδω' date=' πως ειναι οι rickenbacker?

 

Γ.[/quote']

 

φυσικα και ειναι ΜΟΝΟΠΗΝΙΕΣ ,για αυτο αλλωστε εχουν και μαματο ηχο! :lol:

 

προσοχη ομως υπαρχουν δυο τυποι μαγνητων οι VINTAGE TOASTER σαν κι αυτους που φοραει η κιθαρα που "εικονισα" εγω και οι μοντερνοι high gain σαν κι αυτους που φοραει η κιθαρα που "εικονισε" ο Flea..

 

οι toaster ειναι βεβαια η alnico πεμπτουσια της Ricky....(ηχος Beatles,Byrds,Beach Boys) ενω η H.G εχουν χαρακτηρα Ricky αλλα ειναι κεραμικοι και πιο γκαζατοι..

 

αλλη μια εικονα για να δεις τους toaster καθαροτερα

 

L10705035.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου