Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρική Για Metal(μεχρι 1700)


mustaine

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν αν και είχα κάνει παλιοτερα ένα topic περι αγορας κιθαρας αποφασισα να μην παρω ωστε να ανεβασω λιγο το budget.Θα ηθελα πραγματικα τις προτασεις σας για ηλεκτρικη μεχρι 1700euros κατα προτιμηση χωρις floyd(Δε νομιζω οτι θα καταφερω να το συνηθισω) και non-statocaster like style.ΠΑρεπιπτοντως παιζω Metal και Hard Rock...Ευχαριστω προκαταβολικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 92
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πάρε μια άσπρη Gibson Flying V ή άσπρη Gibson Explorer. Υπάρχουν βέβαια και πολλές άλλες επιλογές (Esp, Jackson, Ibanez κτλ) αλλά αυτές οι Gibson είναι "the real thing"!

Το άσπρο χρώμα το τονίζω γιατί αυτές μόνο έχουν έβενο στην ταστιέρα και κάποιοι λένε ότι γενικά έχουν καλύτερης διαλογής ξύλα (αν θέλουμε το πιστεύουμε). Εγώ πάντως όσες άσπρες Gibson έχω πιάσει τις συμπάθησα περισσότερο και παίζαν όλες αψογα.

 

Μια άλλη επιλογή είναι και η Les Paul Classic, η οποία φοράει ceramic μαγνήτες (ίδιους με τις παραπάνω) και βγάζει αρκετό γκάζι και όγκο. Μόνο που είναι λίγο ακριβότερη και βαρύτερη και το μπράτσο της μου είχε φανεί πιο "δύσκολο". Ηχητικά μου άρεσε πάρα πολύ παντως.

 

220px-Accept_%28band%29.jpg

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για αυτό που τη θελεις φαίνεται απολύτως κατάλληλη. Δεν την έχω δει ποτέ από κοντά, ούτε έχω διαβασει καποιο σχετικό review, οπότε λεπτομέρειες δεν ξέρω. Πάντως η Esp σε αυτήν την κατηγορία είναι εγγύηση-ποιότητα-απόδοση οπότε και σε αυτήν αν καταλήξεις, πιστεύω ότι θα μείνεις απόλυτα ικανοποιημένος.

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ριξε μια ματια και σαυτην http://www.thomann.de/gr/ibanez_sz4020_fm_tkf.htm ειναι τρομερη κιθαρα με τονους sustain , πολυ καλο playability και μπορει να παιξει απο blues μεχρι metal. Και μην νομιζεις οτι λογω τιμης ειναι κατωτερης ποιοτητας καμια σχεση. Οι μαγνητες παρολο που δεν ειναι Duncan original ακουγονται πολυ καλα. Στα αρνητικα της ειναι οτι το hardware που εχει δεν εχει και την καλυτερη βαφη (ναι ειναι βαμμενο μια ανθρακι αποχρωση) και ετσι την πρωτη βδομαδα ξεβαψε εδω και εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι αφού θα δώσεις που θα δώσεις λεφτά (και όχι λίγα) για κιθάρα, μην αποκλείσεις το Floyd. Μπορεί τώρα να σου φαίνεται ότι ποτέ δεν θα το χρησιμοποιείσεις όμως στο μέταλ και στο ροκ παίζει πολύ. Η λύση Ibanez και esp είναι πολύ καλή. Θες να παίζεις ρυθμική, σόλο ή και τα δύο;

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και τις Dean. Ίσως ότι καλύτερο στα λ7 που διαθέτεις. Κοίτα ειδικά την Dime και την Mustaine.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και τις Dean. Ίσως ότι καλύτερο στα λ7 που διαθέτεις. Κοίτα ειδικά την Dime και την Mustaine.

 

+1

 

Μιας και διάλεξες τον Mustaine για username και έχει δείξει ότι έχει και γ@μw τα γούστα στις κιθάρες μου φαίνεται η καλύτερη οδός :wink:

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις με καμια 200αρα παραπανω να παρεις την Petrucci απο thomann, οχι την τελευταια του αλλα καποιο μοντελο πιο πριν (νομιζω εχει μια διαφορα στους μαγνητες και ισως να μην εχει piezos αλλα δεν ειμαι σιγουρος) Για non tremolo κατασταση προτεινω και εγω Γκιμπσον (η εξπλορερ μου αρεσει καλυτερα απο τις Γκιμπσον) και μαλλον θα βρεις και αμερικανα σε αυτα τα λευτα. Σε Ιμπανεζ βρισκεις επισης πολυ καλο οργανο (ισως και καποια Jem) και σε Jackson παιζουν τα ιαπωνεζικα neck thru μοντελα που σπανε κοκκαλα. Ιμπανεζ και Jackson δεν ξερω αν θα βρεις χωρις Floyd για ροκιες και μεταλιες. Στο μπατζετ που εχεις ειναι παρα πολλες οι επιλογες και ως επι το πλειστων αξιολογες. Ψαξε μια στον thomann για να δεις τι σου ταιριαζει απο specs γιατι πραγματικα μπορουμε να σου προτεινουμε απειρα μοντελα για τετοια λεφτα και θα σε μπερδεψουμε περισσοτερο!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου