Προς το περιεχόμενο

MIDI τυμπανα & sonar


Προτεινόμενες αναρτήσεις

"γραφοντας" κατα καιρους , κανα dem-ακι στο sonar , καλυπτομαι απο μερικες λουπες σε .wav files.αυτες ομως ειναι ηχογραφημενες σε προκαθορισμενες ταχυτητες. κανω λοιπον import μια λουπα fill-ins σε ενα audio καναλι και αφου κοψω-ραψω εχω πλεον ετοιμο το ρυθμικο καλουπι για το κομματι μου.

οταν ομως χρειαζομαι ενα πιο αργο κομματι , αλλαζω το tempo του project και η λουπα ακουγεται απαισια.φανταστειτε τι ακουσα μολις εβαλα μια λουπα να παιξει απο το 120bpm στο 75 !!! :twisted:

 

χρειαζομαι λοιπον την βοηθεια σας για να μαθω πως θα ηχογραφησω Midi drums.εχω το rs-5 roland και δεν ξερω πως να αρχισω.διαβαζοντας το manual του keyboard & sonar ψιλομπερδευτηκα.... :roll:

 

καταφερα να γραψω 2-3 μετρα και μετα απο πολυ κοπο τα "εφερα" με το quantize. οταν εσωσα πειραματικα το project και ξανανοιξα το keyboard και το sonar , ακουσα ασχετους ηχους..

 

τι κανω λαθος???

 

(ειχα την εντυπωση οτι ειναι μεγαλη ευκολια το midi (τρανσπορτο-ταχυτητες κλπ.)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Η μία λύση είναι να ασχοληθείς με το RS-50 και να καταλάβεις τι σημαίνει midi channels και assignment.

Ουσιαστικά κάθε φορά που θ' ανοίγεις τα 2 μηχανήματα (Sonar και RS-50) για ν' ακούσεις τους προεπιλεγμένους σου ήχους θα πρέπει να αναθέσεις στο sequencer να δίνει εντολή program change για να βρεί το συγκεκριμμένο preset του RS-50 στο δεδομένο midi channel. (Για τα τύμπανα συνήθως χρησιμοποιούμε το 10)

 

Η άλλη λύση είναι να χρησιμοποιήσεις ένα plug-in sampler / drum machine.

Σε αυτήτην περίπτωση αποφεύγεις την διαδικασία συνδέσεων, αποτυχημένων ήχων κλπ.

Kontact, Halion, Groove Agent και ότι άλλο προσφέρεται για ή με το Sonar για sampling ή drum machine κάνει.

Με το Groove Agent ίσως να βολευτείς περισσότερο καθώς συγχρονίζει και τα patterns στο τεμπο και ταυτόχρονα είναι απλά αυτό που λέει. Drum machine.

 

Υπάρχουν κι άλλες λύσεις όπως samplers που συγχρονίζουν τη λούπα σου αυτόματα, αλλά και στις τελευταίες εκδόσεις των sequencers υπάρχει τέτοια εντολή που απλά αλλάζει το τέμπο στο audio.

 

Ελπίζω να κατάλαβα τι ρωτάς και να σε κατατοπίσουν τα παραπάνω.

Πιό ειδικά πάντως θα πρέπει να κοιτάξεις το manual του RS-50 που είναι κατατοπιστικό.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα κατασταλαξα στο να συμβουλευτω το εγχειριδιο του συνθ. :wink:

 

εχω ομως 2 ερωτηματα ακομα.

οταν ανοιγω το sonar επιλεγω το template gs32. εκει αφηνω ενα μετρο να παιξει ο μετρονομος και μετα γραφω.οταν κανω save και ξανανοιξω το συνθ και το project παλι , αλλες φορες γινεται σωστα η αντιστοιχιση των ηχων και αλλες οχι.

 

εχω ακουσει κατι για programm change numbers και δεν ξερω τι ειναι.

επισης δεν ξερω τι ρυθμιση να κανω στο σοναρ ετσι ωστε να μεταβιβαζει τις αντιστοιχιες των Midi ηχων στο συνθ, προτου αρχισει το playback.

πως να το ψαξω?

ποια ειναι η σωστη ορολογια?

 

και κατι ακομα.υπαρχει περιπτωση να αλλαζω ηχο (tone/patch) απο το sonar χωρις να πειραζω το συνθ???

 

σορρυ για την πολυλογια αλλα θεωρουμαι midi-ασχετος :oops: :oops:

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
εχω ακουσει κατι για programm change numbers και δεν ξερω τι ειναι.

επισης δεν ξερω τι ρυθμιση να κανω στο σοναρ ετσι ωστε να μεταβιβαζει τις αντιστοιχιες των Midi ηχων στο συνθ' date=' προτου αρχισει το playback.

πως να το ψαξω?

ποια ειναι η σωστη ορολογια?

 

και κατι ακομα.υπαρχει περιπτωση να αλλαζω ηχο (tone/patch) απο το sonar χωρις να πειραζω το συνθ???

[/quote']

 

Δεν γνωρίζω συγκεκριμμένα πως γίνεται στο Sonar, όμως γενικά μιλώντας, σε κάθε track, μεταξύ άλλων αναθέτεις :

 

1.To όργανο που θα ελέγξει

2.Το Midi channel

3.Program number (Preset ήχος του synth)

 

Ετσι δεν χρειάζεται να πειράξεις το RS καθόλου.

Ρίξε μια ματιά στο manual του sonar, για Program change.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου