Προς το περιεχόμενο

πολύ μεγάλο latency


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους

Μόλις αγόρασα ένα καινούριο PC με πολύ καλές δυνατότητες και του έβαλα το Nuendo 3. Στο άλλο PC είχα το Nuendo 2. Με την ίδια κάρτα ήχου (Tascam us 122), έχω πολύ μεγάλο latency στο καινούριο PC (Ιnput latency 110 ms, output latency 749.932 ms). Μήπως υπάρχει κάποια ρύθμιση την οποία δεν γνωρίζω, ώστε να λυθεί;

Μερσί

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλες τον asio driver της τασκαμ; Αυτήν την καθυστέρηση την έχεις με τους απλούς asio που βάζει το nuendo (νομίζω asio multimedia ή κάπως έτσι λέγεται)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έβαλα τον driver της tascam, και επιπροσθέτως έβαλα και το Asio4all αλλά φαίνεται ότι κάτι δεν κάνω καλά και μου δίνει τέτοιο latency

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τράβα στις ρυθμίσεις και αφού επέλεξες τον asio της κάρτας, τράβα στο control panel και παίξε με τις ρυθμίσεις. Από την στιγμή που έβαλες το driver της τασκαμ δεν σου χρειάζεται ο asio4all.

 

Αν και απότι φαίνεται δεν επέλεξες στο nuendo να δει το driver και χρησιμοποιεί τον δικό του. Αν θυμάμαι με αυτόν έσκαγε τέτοια καθυστέρηση.

 

Λοιπόν τράβα στο device setup---->vst audiobay κοίτα στα δεξιά ποιον σου λέει ότι έχει. Αν δεν έχει αυτόν την κάρτας, επέλεξέ τον. Έπειτα από κάτω ακριβώς έχει 1 κουμπί που λέει κοντρολ πανελ, το πατάς και ρυθμίζεις τον driver σου.

 

Επειδή δεν το δουλεύω εδώ και κάμποσο καιρό το nuendo, δεν είμαι σίγουρος αν αυτά είναι τα κανονικά ονόματα των επιλογών. Κάντο πάντως

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επέλεξα της tascam και μου δίνει 12 μς και το Asio4all 12. Πάλι δεν είναι σχετικά μεγάλα τα νούμερα;

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι.

 

Ρύθμισες από το κοντρολ πανελ πως τα θες; Παίξε με τα μπαφερ και διάφορα άλλα και θα πας στα 5-6 δίχως πρόβλημα. Πάντως δεν χρειάζεσαι τον asio4all αφού σου δουλεύει 1 χαρά αυτός της τασκαμ

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, επειδή είχα για λίγο την US-144 (που έχει τους ίδιους drivers με την US-122L) θα πρέπει να σου πω ότι, στο χαμηλότερο latency (επιλογή lowest latency) με 49 samples (ναι 49!?), αν και η Tascam δηλώνει 4ms latency, στο cubase, το μεν Input είναι 4 ενώ στο Output 17ms. Αυτό σημαίνει ότι η κάρτα δεν έχει μόνο 49 samples, αλλά χρησιμοποιεί και άλλα (αναπόφευκτα) ως buffer για να λειτουργεί ασφαλώς. Όλες οι κάρτες έχουν "hidden playback buffers", αλλά στη συγκεκριμένη είναι πολύ παραπάνω από τον μέσο όρο. Αυτό ίσχυε στο δικό μου σύστημα με τους προηγούμενους drivers (v. 1.02). Δεν ξέρω αν με τους καινούριους (v. 1.03) το "πρόβλημα" έχει επιλυθεί.

Αν είσαι συνδρομητής στο Sound on Sound υπάρχει σχετικό review στο τεύχος του Ιουλίου 07, στο οποίο αναφέρονται τα παραπάνω:

http://www.soundonsound.com/sos/jul07/articles/tascamus144us122l.htm

Στο review τις κάρτες (144, 122L) τις τεστάρουν με τους προηγούμενους drivers. Τώρα εσύ έχεις την US 122 (και όχι την L, υποθέτω), οπότε η κάρτα σου δουλεύει με USB 1.1 αντί 2.0, δηλαδή να περιμένεις ακόμα μεγαλύτερο (δηλωμένο και κρυφό) latency. Τα 12ms δεν είναι πολλά, αλλά υποθέτω, για τους παραπάνω λόγους, ότι δεν είναι μόνο αυτά!

www.myspace.com/michalismusic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου