Προς το περιεχόμενο

Κύριε ελέησον!


Terumi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αίνιγμα:

 

Ποιός είναι αυτός που είναι χοντρός-τεμπέλης-ζει εις βάρος των φορολογουμένων-δεν προσφέρει τίποτα στην κοινωνία-είναι ηθικολόγος ενω στην πραγματικότητα είναι διεστραμένη φύση και δεν δουλεύει ούτε 8 ώρες.

 

¶ντε μωρέ οι σκοταδιστές..... :evil:

 

Ποιός είναι αυτός ο αδύνατος ταλαιπωρημένος από τη νηστεία άνθρωπος που ζει με κόπο και ιδρώτα και προσφέρει όσα πιο πολλά μπορεί στους συνανθρώπους του , δεν είναι ηθικολόγος γιατί μένει σιωπηλός και δεν κρίνει ποτέ κανένα και διδάσκει με τα έργα του ,και ακόμα και την ώρα του ύπνου η καρδιά του προσεύχεται και εργάζεται για το καλό των ανθρώπων ?

Αυτό που θα έπρεπε να καταφέρναμε όλοι μας

Αυτό είναι Αγιότητα και υπήρξαν στο παρελθόν πολλοί άγιοι άνθρωποι και ακόμα θα υπάρχουν αλλά δεν το γνωρίζουμε

Αντε λοιπόν στους φωτοδώτες , δεν είναι όλοι σκοταδιστές ( λάθος λέξη )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκκλησία δεν είναι ούτε ο Γιοσάκης ούτε ο Χριστόδουλος

Αυτά να τα πεις στις "θείτσες" που πίνουν νερό στο όνομα του Χριστόδουλου και τρέχουν στις διαδηλώσεις για χάρη του...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρός simboy

 

Αυτός που περιγράφεις φίλε μου είναι απλά κάποιος

που φοβάται να αντιμετωπίσει τη ζωή και αποσύρεται.

 

Η φύση ενός ιερέα είναι 100% αντίθετη με τη φύση και

τη φυσιολογική ζωή του ανθρώπου.

 

Πρέπει να καταλάβεις ότι αν εσύ δεν χρησημοποιήσεις

τα χέρια σου και το μυαλό σου ποτέ κανένας θεός

δεν θα σου δώσει να φάς.

 

Επίσης η πρόοδος δεν έρχεται με προσευχές αλλά με

έργα και δεν εννοώ το να καίμε ανθρώπους

όταν λέω έργα.

 

Με λίγα λόγια πρέπει να μετατοπίσεις το υπαρξιακό σου

κενό απο τη σφαίρα της φαντασίας στην όσο γίνεται

ρεαλιστική πραγματικότητα. Αν αντι για ιερείς είχαμε

περισσότερους διανοούμενους και επιστήμονες

ο κόσμος μας θα ήταν πολύ πιο φωτεινός.

 

Δυστυχώς με την ευρεία έννοια είναι όλοι σκοταδιστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Με λίγα λόγια πρέπει να μετατοπίσεις το υπαρξιακό σου

κενό απο τη σφαίρα της φαντασίας στην όσο γίνεται

ρεαλιστική πραγματικότητα. "

 

Αν εγώ νιώθω ευτυχισμένος και ισορροπημένος στη σφαίρα της φαντασίας μου εσύ τι πρόβλημα έχεις ?

Πως μπορείς εσύ να γνωρίζεις αυτή η σφαίρα της φαντασίας που λες πως έχει λειτουργήσει στη ζωή μου και για ποιούς λόγους πιστεύω ?

Πως είναι δυνατόν εσύ και ο καθένας φυσικά να ξεριζώσει από τη ψυχή κάποιου την πίστη του ?

Αρα δεν το καταφέρνεις με ένα ποστ

Και στην τελική ρεαλιστική πραγματικότητα είναι για μένα η ψυχική μου ύπαρξη

Δεν θεωρώ πραγματικά μόνο όσα βλέπω αλλά και όσα αισθάνομαι

και όσα μπορεί να έχω δει και δεν γνωρίζεις ( παίζει κι αυτό )

Επίσης το να μιλά ένας ιερέας ενοχλεί , το να σιωπά και να είναι ταπεινός σημαίνει αδράνεια ..... μήπως λεώ μήπως απλά ενοχλεί ότι υπάρχουν ?

Και δεν υπερασπίζομαι τους ιερείς που είναι σε Ιεραρχία κτλπ , αλλά η προσευχή έχει ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ δύναμη και δεν είναι αδράνεια

Εκτός κιαν ο ιερέας που πάει σε φυλακές επίσκεψη και γυρίζει ξυπόλητος γιατί τους δίνει τα παπούτσια του σου κάνει άχρηστος

Εκτός κιαν ο πνευματικός που κλαίει για σένα χωρίς να το γνωρίζεις σου είναι άχρηστος

Εχει τεράστια δύναμη και η προσευχή και η αγάπη

Σκέψου απλά το πιο απλό που βλέπουμε με το κακό μάτι με τη ζήλεια με το κλασικό "μου πάνε όλα στραβά"

Κακή ενέργεια καλή ενέργεια και πάει λέγοντας

Μεγάλα θέματα μικρός χώρος και χρόνος

Απλά όταν δεν πιστεύουμε είναι καλό να μη προσπαθούμε να πείσουμε και άλλους να μη πιστεύουν , δεν έχει και νόημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

simboy το θέμα που συζητάμε είναι πολύ ενδιαφέρον

και παίρνει πολύ κουβέντα.

Επειδή όμως δεν θέλω να απαντώ αποσπασματικά

και πρόχειρα (εργάζομαι αυτή τη στιγμή)

θα επιστρέψω στο θέμα αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

simboy το θέμα που συζητάμε είναι πολύ ενδιαφέρον

και παίρνει πολύ κουβέντα.

Επειδή όμως δεν θέλω να απαντώ αποσπασματικά

και πρόχειρα (εργάζομαι αυτή τη στιγμή)

θα επιστρέψω στο θέμα αργότερα.

 

Και εγώ δουλειά είμαι :)

Δεν θα ήθελα να συνεχισθεί όμως συζήτηση τέτοια εδώ

Εχω δει συζητήσεις τέτοιες σε αμέτρητα φόρουμ και γνωρίζω από τώρα τι θα μου αντιπαραθέσεις

Είναι κρίμα σε ένα τέτοιο φόρουμ που έχει να κάνει με ανθρώπους που αγαπάνε τον ήχο και τη μουσική να χαλάμε τις καρδιές μας στο τέλος με τέτοια θέματα.

Ποδοσφαιρικά Θεολογικά και πολιτικά είναι άκρως επικίνδυνα προς συζήτηση σε φόρουμ που θέλει να κρατηθεί σε ένα επίπεδο συζήτησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

simboy απλά επίτρεψέ μου τουλάχιστον να απαντήσω

σε μερικά πράγματα και σου υπόσχομαι να μην σε

προκαλέσω ετσι ώστε να τελειώσει εδώ αυτή η κουβέντα.

 

Αν εγώ νιώθω ευτυχισμένος και ισορροπημένος στη σφαίρα της φαντασίας μου εσύ τι πρόβλημα έχεις ?

 

Κανένα απολύτως εφόσον δεν με ενοχλείς.

 

Πως μπορείς εσύ να γνωρίζεις αυτή η σφαίρα της φαντασίας που λες πως έχει λειτουργήσει στη ζωή μου και για ποιούς λόγους πιστεύω ?

 

Δεν μπορώ

 

Πως είναι δυνατόν εσύ και ο καθένας φυσικά να ξεριζώσει από τη ψυχή κάποιου την πίστη του ? Αρα δεν το καταφέρνεις με ένα ποστ

 

Δεν είχα σκοπό να "καταφέρω" κάτι' date=' τη γνώμη μου λέω.

 

Επίσης το να μιλά ένας ιερέας ενοχλεί , το να σιωπά και να είναι ταπεινός σημαίνει αδράνεια ..... μήπως λεώ μήπως απλά ενοχλεί ότι υπάρχουν ?

 

αυτό ναι! :)

 

 

η προσευχή έχει ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ δύναμη και δεν είναι αδράνεια

 

¶μα καταφέρεις και πείσεις τον εαυτό σου ότι ο ενισχυτής σου είναι Θεός

και προσεύχεσαι σε αυτόν' date=' θα έχεις ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα, καλά ή κακά. Σε παρακαλώ μην παρεξηγηθείς απο αυτό που είπα, δεν γίνομαι ειρωνικός και δεν το λέω για εσένα, χιούμορ κάνω.

θα ήθελα να προσευχηθώ ο park μου να γίνει fender twin reverb :)

 

Εκτός κιαν ο πνευματικός που κλαίει για σένα χωρίς να το γνωρίζεις σου είναι άχρηστος

 

Θα προτιμούσα να γινόταν γιατρός και να πρόσφερε έργο δωρεάν.

 

Σκέψου απλά το πιο απλό που βλέπουμε με το κακό μάτι με τη ζήλεια με το κλασικό "μου πάνε όλα στραβά"

Κακή ενέργεια καλή ενέργεια και πάει λέγοντας

 

Αυτά μου θυμίζουν feng shui :) κάτσε να βάλω τον καναπέ στο μπάνιο..

:) :)

 

Απλά όταν δεν πιστεύουμε είναι καλό να μη προσπαθούμε να πείσουμε και άλλους να μη πιστεύουν' date=' δεν έχει και νόημα[/quote']

 

Αυτό πες το στα χιλιάδες θύματα των θρησκευτικών πολέμων και διωγμών. Στο όνομα της θρησκείας έχει χυθεί το περισσότερο αίμα...

εγώ θα ήθελα ο άνθρωπος να πιστεύει στον εαυτό του.

 

 

Πιστεύω ότι όλα είναι στο μυαλό μας και ο φόβος και η ματαιοδοξία

μας σπρώχνει στη μυθολογία και τον υπερβατισμό. Διάβασε την ασκητική

του Καζατζάκη και θα με θυμηθείς. Επίσης δεν πιστεύω ότι υπάρχει ψυχή,

ζούμε και έχουμε συνείδηση μόνο μέσω τους σώματός μας και όχι εκτός

αυτού. Τουλάχιστον δεν έχουμε αποδείξεις για το αντιθετο. Αφού φεύγει το σώμα γιατί να παραμείνει η ψυχή?. Αυτό που λένε ψυχή/συναισθήματα είναι εγκεφαλική χημεία για μένα, δεν υπάρχει καν, δεν αρνούμαι όμως δογματικά και το αντιθετο. Μακάρι να ζήσουμε γαι πάντα σε οποιαδήποτε μορφή. Πάντως σε αυτό το κενό ποντάρουν τα ιερατεία.

 

Η εκκλησία πια δεν χρειάζεται. Θα προτιμούσα να κάναμε τις εκκλησίες

πνευματικά και πολιτιστικά κέντρα (με υπεύθυνους διανοούμενους -καλλιτέχνες κ.α.) όπου θα οργάνωναν συναυλίες εκθέσεις

θεατρικές παραστάσεις, κέντρα δηλαδή που θα προωθούσαν τον πολιτισμό

και όχι τον θρησκευτικό/πνευματικό ολοκληρωτισμό.

 

Η ελληνική κοινωνία γίνεται όλο και πιο μορφωμένη και αυτά τα κατάλοιπα του παρελθόντος ξεθυμένουν. Απο ένα φάρμακο και ένα φυλακτό θα προτιμούσα το φάρμακο, αυτή είναι η ουσία της σκέψης μου.

Όσο για την αξία της πίστης, την αναγνωρίζω και την εκτιμώ όσο τίποτα άλλο γιατί είναι η κινητήρια δύναμή μας αλλά το αντικείμενο της πίστης είναι διαφορετικό για τον καθένα.

 

Αυτά που λέω είναι καθαρά προσωπικές απόψεις και ζητώ συγνώμη αν προσβάλω τα πιστεύω κάποιου. Είμαι υπέρ του διαλόγου και δεν θεωρώ κανένα θέμα "επικίνδυνο", επίσης δεν είμαι κομουνιστής. :)

 

Θα ήταν ωραίο να ακούγαμε και άλλες απόψεις επι του θέματος.

 

Κλείνοντας θα ήθελα να σε παρακαλέσω να κατανοήσεις

το χιουμοριστικό και όχι ειρωνικό μου ύφος σε μερικά σημεία.

Πραγματικά δεν έχω πρόβλημα με κανένα και μερικές φορές

που το παρατραβάω λίγο, το κάνω χάριν του διαλόγου.

Καταλαβαίνω τις ειλικρινείς απόψεις σου και τις σέβομαι 100%

δεν την όλη κουβέντα μας σαν κουβέντα δυο φίλων πάνω

σε ένα ενδιαφέρον θέμα. :wink:

Θεωρώ οτι πιο πολλά μας ενώνουν απ'ότι μας χωρίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ οτι πιο πολλά μας ενώνουν απ'ότι μας χωρίζουν.

 

Είσαι ευγενέστατος και αυτό μου αρέσει

Επίσης να σου πω πως οι Αγιοι Ανάργυροι γιάτρευαν δωρεάν ( επειδή το ανέφερες )

Δεν μου αρέσουν οι επιθέσεις και οι διαμάχες ' date=' μόνο οι συζητήσεις

Αυτές οι συζητήσεις που ωφελούνται και οι δύο

Ξέρεις η πίστη είναι κάτι που το βιώνεις που το νιώθεις που το ζεις δεν είναι κάτι που μπορώ να σε πείσω

Εδώ ακόμα και τον καιρό που ο Χριστός ήταν στη γη και τον είδαν τον σταύρωσαν , είναι δυνατόν εγώ να σε πείσω τη στιγμή που καλείσαι και εσύ και εγώ να πιστέψουμε χωρίς να τον έχουμε δει ?

Είναι κάτι σαν τον ήλιο , δεν μπορείς να τον δεις κατάματα αλλά νιώθεις την ζέστη του

Μη νομίζεις ότι είμαι κάνα παιδί με παπιγιόν και μαύρο κουστουμάκι

Αυτή τη στιγμή ακούω την αγαπημένη μου Δέσποινα ( ναι ναι Βανδή ) τέρμα

Είδες ε ? βανδή και θεολογώ τρομάρα μου

Ασε που το Θεολογία είναι απίστευτα βαρύς τίτλος

Είναι δυνατόν να μιλάμε για Θεό ? κι όμως το κάνουμε

Κάποιοι σωπαίνουν κάποιοι μιλάνε με τις πράξεις τους κάποιοι δεν πιστεύουν σιωπηλά και κάποιοι δεν πιστεύουν προσπαθώντας να πείσουν τους υπόλοιπους

Αυτό εμένα με ενοχλεί το να προσπαθώ εγώ να πείσω εσένα για να πιστέψεις και εσύ για να μη πιστέψω

Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να καταθέτω απόψεις , σκέψεις , βιώματα και να μοιράζομαι πράγματα που έχω διαβάσει και με έχουν κάνει ίσως να λέω όσα λέω.

Ποιος είναι "άθεος"; Αυτός που ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ. Και μόνο με τη διατύπωση αυτή, γίνεται εμφανές ότι ο αθεϊσμός, προϋποθέτει πίστη στην ανυπαρξία τού Θεού.

Αν λοιπόν κάποιος δεν πιστεύει στο Θεό επειδή δεν μπορεί να αποδείξει την ανυπαρξία του τότε δεν είναι Αθεος αλλά αγνωστικιστής

Αθεϊστής είναι εκείνος που απορρίπτει την ύπαρξη τού Θεού. Αγνωστικιστής είναι αυτός που αφήνει ανοιχτό το ενδεχόμενο να υπάρχει Θεός αλλά απλώς δεν έχει πειστεί

Από τη στιγμή λοιπόν που κάποιος θα πει: "είμαι αθεϊστής", δηλώνει πίστη σε μία [b']αναπόδεικτη[/b] δήλωση, ότι "δεν υπάρχει Θεός".

Και είναι τόσο αναπόδεικτη, όσο και η παραδοχή ότι "υπάρχει Θεός". Ο αθεϊσμός λοιπόν, δεν συμβαδίζει με τον ορθολογισμό και τη λογική. Είναι απλώς μία ακόμα θρησκεία.

Οσο παράλογο φαντάζει να αποδείξεις ότι υπάρχει Θεός σε έναν ορθολογιστή άλλο τόσο είναι να πείσεις σε κάποιον ότι δεν υπάρχει Θεός

Εγώ τον Θεό τον βλέπω στις Χ καταστάσεις εσύ δεν τον βλέπεις στις Χ καταστάσεις

 

Όταν λοιπόν κάποιος άθεος λέει: "εγώ απορρίπτω την ύπαρξη τού Θεού"

προφανώς απορρίπτει έναν Θεό που τον έχει φανταστεί με τον άλφα ή βήτα τρόπο

Πως αντιλαμβανόμαστε την έννοια Θεός ? τι έχουμε στο μυαλό μας και τον απορρίπτουμε ?

Διότι δυστυχώς έχουμε κατακλυσθεί από την δυτική νοοτροπία περί Θεού που ήθελε έναν Θεό τιμωρό δυνάστη και χίλια δυο άλλα

Δεν ξέρω αν έχεις διαβάσει ένα καταπληκτικό κείμενο το "πύρηνος ποταμός"

Παρουσιάζει πως αυτή η ίδια η αγάπη είναι για άλλους ζωή και για άλλους κόλαση και βάσανο

Εγώ λοιπόν πιστεύω ο Χ όχι ο τάδε λίγο και πάει λέγοντας

Ετσι είναι ο κόσμος και η ζωή και έχει γυρίσματα

Δεν υπάρχει λόγος οι άθεοι να προσπαθήσουν τον πιστό να τον κάνουν άπιστο διότι αν όντως δεν υπάρχει Θεός τότε ζούμε σε ένα σύμπαν και μια ζωή χωρίς νόημα

Το νόημα τότε ποιό είναι ? να φτάσουμε τον κόσμο που ? να τον κάνουμε τι ? να τον παραδώσουμε για ποιό λόγο ?

Δεν μπήκα στο τομέα "θαύματα εμπειρίες αποδείξεις ιστορικές" και χίλια δυό άλλα διότι και κουραστικός θα γινόμουν

Ούτε να σε βάζω σε κόπο να μου τα αναιρείς με στοιχεία που εγώ μετά θα σου αναιρώ και πάει λέγοντας

Πιστεύω και ξέρω πως εσύ που δεν πιστεύεις δεν είσαι χειρότερος από μένα ή καλύτερος

Ξέρω ότι μέσα σου έχεις ψυχή κιας μη το πιστεύεις

Αν μη τι άλλο ότι υπάρχει ψυχή και δεν είμαστε μόνο ένα κομμάτι κρέας είναι κάτι παραπάνω από δεδομένο

Εδώ και επιστημονικά έχει ανακαλυφθεί ( λένε δεν ξέρω ) ότι ζυγίζει και η ψυχή νομίζω 31 γραμμάρια

Κουφό ε ? καλά μπορεί να είναι και βλακειούλα αυτό δεν ξέρω

Ξέρω όμως περιστατικά ανθρώπων τυφλών που ενώ βίωσαν επιθανάτια εμπειρία για λίγο μετά όταν επανήλθαν αν και τυφλοί περιέγραψαν τα πάντα μέσα από το δωμάτιο τις στιγμές που έβλεπαν το σώμα τους και τους γιατρούς

Και όπως έγραφε κάπου και ένας τοίχος ........ ο Θεός δεν υπάρχει αλλά αν υπάρχει την έχουμε βαμμένη :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή λοιπόν που κάποιος θα πει: "είμαι αθεϊστής"' date=' δηλώνει πίστη σε μία [b']αναπόδεικτη[/b] δήλωση, ότι "δεν υπάρχει Θεός".

Και είναι τόσο αναπόδεικτη, όσο και η παραδοχή ότι "υπάρχει Θεός". Ο αθεϊσμός λοιπόν, δεν συμβαδίζει με τον ορθολογισμό και τη λογική. Είναι απλώς μία ακόμα θρησκεία.

 

Ποτέ δεν είπα οτι είμαι άθεος και δεν θεωρώ οτι

οι απόψεις μου είναι οι σωστές και των άλλων λάθος,

αυτό λοιπόν με κάνει "αγνωστικιστή" αν θές και όχι "άθεο".

 

Επίσης πιστεύω ότι το μυαλό που ψάχνει είναι καλύτερο

απο το μυαλό που τα παίρνει όλα δεδομένα.

(βλέπε Γαλιλαίος και ιερά εξέταση)

 

Κλείνω εδώ φίλε simboy.

Σου στέλνω συναδελφικούς (μουσικούς) χαιρετισμούς

και τα ξαναλέμε. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή λοιπόν που κάποιος θα πει: "είμαι αθεϊστής"' date=' δηλώνει πίστη σε μία [b']αναπόδεικτη[/b] δήλωση, ότι "δεν υπάρχει Θεός".

Και είναι τόσο αναπόδεικτη, όσο και η παραδοχή ότι "υπάρχει Θεός". Ο αθεϊσμός λοιπόν, δεν συμβαδίζει με τον ορθολογισμό και τη λογική. Είναι απλώς μία ακόμα θρησκεία.

 

Ποτέ δεν είπα οτι είμαι άθεος και δεν θεωρώ οτι

οι απόψεις μου είναι οι σωστές και των άλλων λάθος,

αυτό λοιπόν με κάνει "αγνωστικιστή" αν θές και όχι "άθεο".

 

Επίσης πιστεύω ότι το μυαλό που ψάχνει είναι καλύτερο

απο το μυαλό που τα παίρνει όλα δεδομένα.

(βλέπε Γαλιλαίος και ιερά εξέταση)

 

Κλείνω εδώ φίλε simboy.

Σου στέλνω συναδελφικούς (μουσικούς) χαιρετισμούς

και τα ξαναλέμε. :wink:

 

Εννοείται

ΠΙΣΤΕΥΕ και ΕΡΕΥΝΑ

:)

Λες η γη να μη γυρίζει τελικά ? :)

Ούτε εγώ λέω ότι οι απόψεις μου είναι σωστές και των άλλων όχι

Στην τελική ...... ας είμαστε καλοί άνθρωποι και έχει ο Θεός

Πάμε γι'άλλα θέματα τώρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου