Προς το περιεχόμενο

Βυνιλια!!


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

yeap!

 

Πάντα αγοράζω τους αγαπημένους μου δίσκους σε βινύλιο (εφοσον βγαίνουν ποια) έτσι για να είμαι ρομαντικός! :D

 

Πολύ ενδιαφέρον βίντεο!!! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα ψωνίζω δίσκους απο το μοναστηράκι...

 

Είναι πάθος...

 

Απο τον ήχο μέχρι τη μυρωδιά του βυνιλίου...

 

¨Εχω βάλει στο μάτι ένα πικαπ από thomann, american κάτι, καλό φαίνεται..

 

Είναι κανένας που να έχει έναν σπάνιο/συλλεκτικό δίσκο αξίας....;

 

(στον Ζαχαρία, ορισμένοι δίσκοι ξεπερνούν τα 300 Euros...)

EAVY METAL IS THE LAW

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8O

 

Tι μανίκι διαδικασία... Ποτέ δεν την είχα δει ολοκληρωμένα όπως εδώ. Κι όχι μόνο δεν ξεχνιούνται αλλά μετά από πολύ καιρό ξανααγόρασα βινύλιο, αποκτώντας πρόσφατα ένα ψιλοσπάνιο εφτάιντσο των White Stripes, το οποίο είμαι πανευτυχής που το πρώτο του παίξιμο θα γίνει σε κάτι παρόμοιο με αυτό:

 

gar2.jpg

 

...ένα πανέμορφο 7'' record player Philips σε βαλιτσάκι, με ενσωματωμένο ηχείο στο καπάκι! Το βρήκε ένας φίλος μου σε παλιατζίδικο και το πήρε!

 

Παρεπιπτόντως, όλος ο τελευταίος δίσκος των White Stripes θα γραφόταν live στο στούντιο σε βινύλιο (στην μήτρα που είδατε στην αρχή, στην οποία γραφόταν το ηχογραφημένο αποτέλεσμα και όχι live). Όλα ήταν έτοιμα, πάνε στο στούντιο να γράψουν και πέφτουν απ΄τα σύννεφα καθώς ανακαλύπτουν ότι όλα τα μηχανήματα του στούντιο είχαν... πουληθεί.

 

YΓ. Τα συλλεκτικά μου βινύλια δεν θα τα πουλήσω ποτέ, παρά μόνο αν βρεθώ σε οικονομική ανάγκη... μερικά δεν τα έχει ούτε το Record Collector, μια από τις βίβλους των συλλεκτών - http://www.recordcollectormag.com ) (καλά, μη φανταστείτε κανέναν Κουίκ, Μηλάτο, Πολυχρονίου κλπ... λιγους και καλούς έχω)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεις αν τα θυμομαστε ?? Προσωπικα δεν

σταματησα ποτε να αγοραζω βινυλια και οταν

καποια στιγμη ειχαν σταματησει εντελως στην

Ελλαδα τα εφερνα απο εξω .

Ευτυχως τωρα , πολυς κοσμος , παρα την πλυση

εγκεφαλου περι της ανωτεροτητας του CD , καταλαβε την διαφορα ποιοτητας (σε αυτο μεγαλη

συμβολη εχουν οι εταιρειες πικαπ που κυκλοφορησαν εκπληκτικα μηχανηματα τα τελευταια

χρονια) και δειλα δειλα αρχισε παλι η παραγωγη τους.

Να αναλυσω λιγο το περι ¨πλυσης εγκεφαλου¨

Ειδατε παραπανω την διαδικασια , προσθεστε σε αυτη

εσωφυλλο - χονδρο εξωφυλλο - τυπωμα - φωτο-

μεγαλυτερη και πιο προσεκτικη συσκευασια - προσεκτικοτερη αποθηκευση - δυσκολοτερη διακινηση κλπ. Σκεφτητε το κοστος ολης της

διαδικασιας σε σχεση με την παραγωγη CD και βγαλτε τα συμπερασματα σας

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεις αν τα θυμομαστε ??

Υπάρχουν όμως και αυτά: Ατάκα εμβρόντητου πιτσιρικά που βλέπει κάποιον να αλλάζει την πλευρά του LP στο pickup:

"..Τι;!...Παίζει κι απ΄την άλλη;!" :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεις αν τα θυμομαστε ?? Προσωπικα δεν

σταματησα ποτε να αγοραζω βινυλια και οταν

καποια στιγμη ειχαν σταματησει εντελως στην

Ελλαδα τα εφερνα απο εξω .

Ευτυχως τωρα ' date=' πολυς κοσμος , παρα την πλυση

εγκεφαλου περι της ανωτεροτητας του CD , καταλαβε την διαφορα ποιοτητας (σε αυτο μεγαλη

συμβολη εχουν οι εταιρειες πικαπ που κυκλοφορησαν εκπληκτικα μηχανηματα τα τελευταια

χρονια) και δειλα δειλα αρχισε παλι η παραγωγη τους.

Να αναλυσω λιγο το περι ¨πλυσης εγκεφαλου¨

Ειδατε παραπανω την διαδικασια , προσθεστε σε αυτη

εσωφυλλο - χονδρο εξωφυλλο - τυπωμα - φωτο-

μεγαλυτερη και πιο προσεκτικη συσκευασια - προσεκτικοτερη αποθηκευση - δυσκολοτερη διακινηση κλπ. Σκεφτητε το κοστος ολης της

διαδικασιας σε σχεση με την παραγωγη CD και βγαλτε τα συμπερασματα σας[/quote']

 

H άποψή μου πάνω σε αυτό Ντικάλ είναι ότι το γεγονός ότι η παραγωγή των βινυλίων είναι δύσκολη και των CD φτηνή, δεν προεξοφλεί τη διαπίστωση ότι η ηχητική ποιότητα των βινυλίων είναι καλύτερη. Πιστεύω ότι παίζει μεγάλο ρόλο το μέσο της αναπαραγωγής (μάρκα, τιμή κλπ). Να σου πω την άποψη στην οποία είχα κατασταλάξει πριν από δέκα χρόνια (και που τώρα ίσως έχει αλλάξει γιατί η πιστότητα των AD DA convertors θα έχει λογικά αυξηθεί πάρα πολύ):

 

στην κατηγορία τιμής μέχρι 150.000 δρχ (πριν από 10 χρόνια ντε!!) υπερτερούσαν τα βινύλια

στην κατηγορία τιμής 150.000 - 1.000.000 δρχ υπερτερούσαν τα cd

στην κατηγορία τιμής 1.000.000 και όσο πάει πιο πάνω υπερτερούσαν τα βινύλια (με ελάχιστες εξαιρέσεις)

 

ΥΓ. Πριν μερικοί έξυπνοι αρχίσουν περί χαζοGAS κλπ., να σημειώσω ότι δεν είχα κανένα τέτοιο πανάκριβο μηχάνημα, απλά είχα ακούσει πολλά ο ίδιος.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου