Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια με 2ο σκληρό... κλαψ... λυγμ... Βοήθεια!


menelaos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά χάνομαι :lol: :lol: :lol: Εδώ και κανα μήνα, εντελώς ξαφνικά το pc μου άρχισε να μου πετάει "no operating system found". Κοιτάω κι εγώ το startup list, όλα καλά. Για καλό και για κακό όμως το αλλάζω 2-3 φορές και το ξαναγυρνάω στο αρχικό μπας και είχε κολλήσει. Τίποτα. Βάζω λοιπόν το cd των win μέσα και bootάρει κανονικά. Βγάζω τον δεύτερο δίσκο και δουλεύει κανονικά, και χωρίς wincd. Ο system δίσκος είναι sata, ο δεύτερος ide. Κοιτάζω μπας και έχω τίποτα στα bios, δε βρίσκω κάτι. Κατεβάζω καινούρια, τα αντικαθιστώ. Τίποτα. ΤΑ ΙΔΙΑ!!!! Repair τα windows. Τα ίδια. Format/install win, τα ίδια. Τελικά δουλεύω με έναν δίσκο και δε μπορώ να ηχογραφήσω (όλα τα projects ήταν στον άλλο δίσκο). Extra facts you should know:

 

1. Ο δίσκος είναι ok, αν τον βάλω σε κουτί που συνδέεται με usb2 δουλεύει άψογα.

2. Δοκίμασα να αλλάξω το καλώδιο ελπίζοντας (όχι πιστεύοντας όμως φυσικά), και προφανώς δεν έγινε τίποτα.

 

Ό,τι άλλο θέλετε ρωτάτε.... Καμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν απο την εμφάνιση του προβλήματος το σύστημά σου ήταν ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο;Έχεις αλλάξει τπτ από τότες;

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ξεκινήσουμε από τα απλά...Από τα συμφραζόμενα φαίνεται πως φταίει ο ide δίσκος.Έψαξες μήπως έφηγε το κλιψάκι του και τον αναγνωρίζει σαν master;Κουλό,αλλά μπορεί να γίνει...

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακου φιλε,επειδη το ιδιο ακριβως πραγμα εχω και εγω και μου κανει το ιδιο ανα καιρους,(2 δισκους,ο ενας με frame),αυτο που σου κανει ειναι ενα κολημα με το ρευμα....το τροφοδοτικο....δεν ξερω ακριβως αλλα για να το ξεκολησεις θα σβησεις το pc θα ανοιξεις το πλαϊνο καπακι και θα ξεβισματωσεις την τροφοδοσια ρευματος (το φις) απο το δισκο που τρωει κολλημα και στο καπακι ξαναβυσματωσε το.Ετσι για 1-2 δευτερολεπτα.Ανοιξε το pc και θα δουλευει μια χαρα μεχρι την καποια αλλη μερα που θα στο ξανακανει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rivera αν υπάρχει τέτοια περίπτωση , που εγώ σαν σύμπτώση το βλέπω, γιατί δεν βάζεις-ζετε ένα καλό μεγάλο τροφοδοτικούλι, καλό θα σας κάνει στο σύστημα όλο όχι μονο το σκληρό.Απ' τη στιγμή που υπολειτουργεί κάτι και το καταλαβαίνεις, καλή ώρα, προτίμησε να το αλλάξεις πρίν σου κάνει και ότιδίποτε άλλο ή στην τελική συο κάει το τροφοδοτικό όταν θα κάνεις κάτι σημαντικό στον υπολογιστή σου και τότε θα είναι η πίκρα........Εγώ που το λέω αυτό είμαι κάτοχος 4ων σκληρών,2 ίντε, 2 σάτα, και το μηχάνημα ούκ έχει ολίγα πάνω μετά απο αυτό.Έχω όμως και τροφοδοτικό αρκούδάκι αθόρυβο.

 

menelaos αστα κλάψ,κλούψ,κλίψ μεγάλο παιδί τώρα ακόμα κλαίς,τι θες μέλι στην πιπίλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ξέρω ότι δεν είναι η κατάλληλη ώρα αλλά μήπως να ξαναρχίζαμε τη κουβέντα MAc-Pcs...κακό χιούμορ -να δια γραφεί το post μου. Φίλε κουράγιο!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

marathon να έχει πρόβλημα ο σκληρός του τι σχέση έχεο το μάκ;Σκληρό δίσκο δεν έχει κιαυτό;Με μαγνήτικούς δίσκους και βελόνες δεν δουλεύει κιαυτό;

 

menelaos ο σκληρός σου όταν το κάνει αυτό τον παρατήρησες αν περνει ρεύμα;Ακούμπησε τον να δείς αν καταλαβαίνεις δονήσεις απο τους δίσκους του.Στο bios τον αναγνωρίζει όταν κάνεις boot;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για τροφοδοτικό. Επίσης κοίτα τα καλώδια IDE - SATA, άλλαξέ τα μήπως και εκεί γίνεται η παπαριά.

Φίλε Μενέλαε, σου στέλνω θετική ενέργεια.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις συμβουλές (και τη θετική ενέργεια :lol:). Το σκέφτηκα για τροφοδοτικό αλλά το απέρριψα. Μπορώ όμως φυσικά να δοκιμάσω να πάρω άλλο. Καμιά πρόταση; Για πείτε (και σήμερα αν γίνεται, γιατί έχω ήδη κάνει μια παραγγελία από πλαίσιο, να το βάλω κι αυτό μέσα).

 

BTW, έχω checkάρει το clip του σκληρού και έχω ήδη δοκιμάσει και καινούρια καλώδια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου