Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Volume Pot


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω και αρκετούς μήνες,είχα ένα πρόβλημα στις πρόβες,σε κάποια φάση σταμάταγε να ακούγεται η κιθάρα.Έλεγα το καλώδιο θα ναι κλπ κλπ,μιας και έχω έφεση στο να χαλάω τα μακριά καλώδια.Παρατήρησα πριν κανά μήνα όμως ότι η αιτία του προβλήματός μου είναι η εξής:

ενώ έπαιζα κούνησα το volume knob και ενώ κανονικά θα έπρεπε να χαμηλώσει ελάχιστα ο ήχος(το knob κουνήθηκε πολύ λίγο) η κθάρα σταμάτησε ναδίνει σήμα στον ενισχυτή.¶λλες φορές μπορεί να χαμηλώσει άλλες μπορεί να σταματήσει να ακούγεται.Μιλάμε πάντα για πολύμικρή μετακίνιση του knob που στην πραγματικότητα η μείωση του ήχου θα ήταν αν όχι ανεπαίσθητη ελάχιστη.

 

Να υποθέσω ότι φταίει το volume pot και πως πρέπει να το αλλάξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνει καθόλου κριτς-κριτς όταν το γυρνάς;

 

Ναι' date=' έτρωγε φρυγανιές με μαρμελάδα και έπεσαν κάτι ψίχουλα μέσα... :D

 

 

 

 

 

(καλαμπούρι spie!!)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως θέλει λάδωμα το pot;Κάνει καθόλου κριτς-κριτς όταν το γυρνάς;

 

Ένα κρίτσι κρίτσι που μου κάνει ακούγεται στον ενισχυτή όταν πειράζω την ένταση από το knob.Αν εννοείς αυτός ο ήχος να ακούγεται στο knob όταν το γυρίζω' date='όχι.Ίσα ίσα που γυρίζει ανετότατα.

 

 

Ναι, έτρωγε φρυγανιές με μαρμελάδα και έπεσαν κάτι ψίχουλα μέσα... :D

Μόνο πιτόγυρα τρώω με την κιθάρα 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι προβλημα επαφης....ειτε στο wiring οποτε θα πρεπει να ανοιξεις την κιθαρα σου και να ελεγξεις τις καλωδιωσεις.....διαφορετικα αν ολα αυτα ειναι οκ τοτε ειναι εσωτερικο προβλημα στο volume pot.....δοκιμασε αρχικα με λιγο καθαριστικο για ηλεκτρικα (σπρευ) αλλιως αλλαξε το ποτενσιομετρο....

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαλασμενο pot.

 

αν εχει "dead spots" δυσκολα την πηδας χωρις αλλαγη.

 

Μπορει βεβαια με το contact cleaner spray (Phillips) η με το θαυματουργο WD-40 να στρωσει...

 

πρεπει να ψεκασεις "μεσα" στο ποτενσιομετρο και να το παιξεις αριστερα δεξια σε ολη τη διαδρομη.

(κοινως πρεπει να φτασεις κοντα, αρα να ανοιξεις pickguard η οτι χρειαζεται αναλογως οργανου)

 

αν παντως ειναι καμια μαπα εξ'αρχης (φτηνιαρικο) κανε τη χαρη στον εαυτο σου και παρε ενα σοβαρο set ποτενσιομετρα και αλλαξε τα με την ευκαιρια.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Δεν ασχολήθηκα τόσο καιρό με αυτό,μιας και δεν είναι και τόοοοοσο μεγάλο πρόβλημα,αλλά ήρθε ο καιρός πιστεύω να φτιάξω την κιθαρίτσα μου ;D

Και καταλήγω μάλλον στο να αλλάξω τα pots.

Μιας και θα ήθελα να βάλω και κανούριους μαγνήτες , πέτυχα στο thomann κάτι EMG που έρχονται μαζί με pots.

Και η ερώτησή μου τώρα,

να βάλω κάποιο τέτοιο σετάκι ή όχι?Έχετε να προτείνετε κανένα μαγνήτη και pot?

Η κιθάρα μου έχει 2 passive humbucker.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαλασμενο pot.

 

αν εχει "dead spots" δυσκολα την πηδας χωρις αλλαγη.

 

Μπορει βεβαια με το contact cleaner spray (Phillips) η με το θαυματουργο WD-40 να στρωσει...

 

πρεπει να ψεκασεις "μεσα" στο ποτενσιομετρο και να το παιξεις αριστερα δεξια σε ολη τη διαδρομη.

(κοινως πρεπει να φτασεις κοντα, αρα να ανοιξεις pickguard η οτι χρειαζεται αναλογως οργανου)

 

αν παντως ειναι καμια μαπα εξ'αρχης (φτηνιαρικο) κανε τη χαρη στον εαυτο σου και παρε ενα σοβαρο set ποτενσιομετρα και αλλαξε τα με την ευκαιρια.

 

Θα συμφωνήσω σε όλα, εκτός από το WD-40... ένα καλό contact cleaner (Philips κατά προτίμηση) θα κάνει απείρως καλύτερη δουλειά. Το WD-40 μπορεί πρόσκαιρα να "κάνει δουλειά", αλλά αυτό οφείλεται απλά στο ελαφρύ "ξέπλυμα" που κάνει στο pot και το λάδωμα. Αυτό το λάδωμα όμως είναι που κάνει τη ζημιά in the long run καθώς το λάδι που χρησιμοποιεί δεν είναι αγώγιμο και με τον καιρό "κάθεται" και σχηματίζει μη αγώγιμο φιλμ στην επιφάνεια και σε συνδυασμό με τα μικροσωματίδια που αποκολλώνται, ξαναέχεις κριτς-κριτς (sic) σύντομα.

 

Δυστυχώς αυτό το έμαθα the hard way... αρκετά παλιότερα, είπα να καθαρίσω τις επαφές ενός KORG DW8000 synth που έχω, γιατί κολλούσαν οι νότες. Έκανα το λάθος και ψέκασα με WD-40. Το αποτέλεσμα; Περισσότερα πλήκτρα που κολλούσαν (και με τις μέρες κι άλλα...)

 

Τελικά το καθάρισα με contact cleaner και βρήκα την υγειά μου (και το μάθημά μου). Απλά χρειάστηκα διπλάσια ποσότητα για να διώξω τα λάδια του WD-40 που είχαν κάτσει...

 

Συμπέρασμα: μακριά από ηλεκτρικές επαφές το WD-40, ειδικά μικρών σημάτων. Άλλωστε υπάρχουν προϊόντα (contact cleaners, με λάδι ή χωρίς) που είναι ακριβώς για αυτή τη δουλειά (η δουλειά του WD-40 είναι degrease, ελαφρά λίπανση και φιλμ προστασίας από υγρασία).

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου