Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση attenuator σε combo λαμπάτο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

    Καλημέρα !! έχω τη σχετική με το  θέμα απορία ... μπορώ να συνδέσω  attenuator  στον  combo laney vc15-110  που έχω ; έχει  speaker out  και λέει 8/16 ohm , speaker in  όμως ; πού θα συνδέσω την έξοδο του attenuator ; επίσης στην περίπτωση που πρέπει να τον ανοίξω να βρω πού συνδέετε με το ηχείο του , το  attenuator  θα πρέπει να ταιριάζει με την είσοδο του ηχείου η θα το βάλω στο speaker out του ενισχυτή  οπότε 8ohm attenuator  είναι μια χαρά ;

 

 

ελπίζω να μη σας έπρηξα , έκανα  μια αναζήτηση πρώτα και δεν έβγαλα άκρη , παρακαλώ για τις  συμβουλές σας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος ότι χρειάζεσαι attenuator για τον συγκεκριμένο ενισχυτή; Το λέω λόγω της ύπαρξης της low input εισόδου που είναι ήδη attenuated και ρίχνει την ισχύ γύρω στο 50%.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Λοιπών δε το γνώριζα αυτό . είχα ακούσει ότι έχει πιο στρογγυλό ήχο στο  hi  και έπαιζα μόνιμα σε αυτό με τη  strat.  Είναι τόσο αισθητή η διαφορά στη πράξη ανάμεσα στα δύο  inputs ; γιατί σπάνια μπορώ να τον βάλω πάνω από το 2 και θα ήθελα να τον πάω στο 8 περίπου , να έχει ζεστάνει πολύ δηλαδή ο ήχος του .Θα το δοκιμάσω .. Παρόλα αυτά , είναι εφικτό να βάλλω  attenuator ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Λοιπών δε το γνώριζα αυτό . είχα ακούσει ότι έχει πιο στρογγυλό ήχο στο  hi  και έπαιζα μόνιμα σε αυτό με τη  strat.   Είναι τόσο αισθητή η διαφορά στη πράξη ανάμεσα στα δύο  inputs ; γιατί σπάνια μπορώ να τον βάλω πάνω από το 2 και θα ήθελα να τον πάω στο 8 περίπου , να έχει ζεστάνει πολύ δηλαδή ο ήχος του .Θα το δοκιμάσω .. Παρόλα αυτά , είναι εφικτό να βάλλω  attenuator ?   

 

Ο ενισχυτής σου στο hi input έχει ένταση 15 Watt. Στο lo input, κοντά στα 7. Φυσικά και είναι αισθητή η διαφορά έντασης.

 

Τώρα όσον αφορά τον ήχο, ναι υπάρχει μια διαφορά μεταξύ lo και hi input. Δεν έχεις παρά να το δοκιμάσεις.

 

Πάντως δεδομένου ότι ενισχυτής έχει και (πολύ ωραίο) βρώμικο κανάλι, με παραμετροποιήσιμη ένταση και ποσότητα βρώμας, δε βλέπω την ανάγκη να ανεβάσεις το καθαρό στο 8 εκτός κι αν υπάρχει πρακτικός λόγος (δεν ακούγεσαι σε πρόβα). Αν και ο ενισχυτής δίνει την έντασή του μέχρι το 7 περίπου. Μετά απλώς παραμορφώνει περισσότερο.

 

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jazzjoker πιστευω τα hi&low απλά αλλάζουν το input gain, και όχι την ισχυ του τελικου.

 

εχω τον 30αρη και το low μου δινει την εντυπωση οτι αυτο που πεφτει ειναι το gain της προενισχυσης, δηλαδη η στρατ μου δε βρωμιζει πολυ αμα τη βάλεις εκει.

 

και στο μανιουαλ γράφει

"Lo stands for low gain. This input is attenuated 50% from the Hi input and is designed for high output level guitars"

 

Κι εγώ δεν πιστεύω πως χρειάζεται attenuator ο 15άρης, εγώ μια χαρά παιζω με τον 30άρη λογικά και ο μικρός μια χαρά θα παίζει στα χαμηλά!

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jazzjoker πιστευω τα hi&low απλά αλλάζουν το input gain, και όχι την ισχυ του τελικου.

 

Ναι, έχεις δίκιο. Σε κάθε περίπτωση η μείωση της έντασης είναι πολύ αισθητή όπως φαντάζομαι θα συμφωνήσεις.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολύ για τη συμμετοχή σας , αλλά πολύ απλά εδώ που μένω δεν μπορώ να ακούσω τον ενισχυτή

πάνω απ το 2 . μπορώ να συμβιβαστώ , όπως και έχω κάνει 2 χρόνια , έχει καλούς ήχους και σε αυτή την ένταση  αλλά θα με ενδιέφερε να μάθω για το αν μπορώ να συνδέσω  attenuator . 

 

σε ένα ξένο  foroum κάποιος πρότεινε το effect loop . μπορεί να δουλέψει ; μου ακούστηκε βλακεία ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, έχεις δίκιο. Σε κάθε περίπτωση η μείωση της έντασης είναι πολύ αισθητή όπως φαντάζομαι θα συμφωνήσεις.

 

ναι συμφωνώ, η ένταση τελικά πέφτει, αλλά μετά παιζουν και ζητηματα αν σου αρεσει ο ήχος στο αλλο ινπουτ. Εμένα πχ στο χάι μαρεσει πολύ περισσότερο με τη συγκεκριμενη κιθαρα.

 

ευχαριστώ πολύ για τη συμμετοχή σας , αλλά πολύ απλά εδώ που μένω δεν μπορώ να ακούσω τον ενισχυτή

πάνω απ το 2 . μπορώ να συμβιβαστώ , όπως και έχω κάνει 2 χρόνια , έχει καλούς ήχους και σε αυτή την ένταση  αλλά θα με ενδιέφερε να μάθω για το αν μπορώ να συνδέσω  attenuator .  

 

σε ένα ξένο  foroum κάποιος πρότεινε το effect loop . μπορεί να δουλέψει ; μου ακούστηκε βλακεία ...

 

Φίλε joh μη νομίζεις πως με το attenuator θα έχεις πολύ διαφορετικους ήχους σε χαμηλές εντάσεις.

Πολλές φορές για να ξετυλιχθει σταφτια μας ένας ενισχυτής πρέπει να είναι κάπως δυνατά η ένταση, ανεξαρτητως λαμπας-τρανζιστορ κλπ.

 

Το μόνο που μπορεις να κερδίσεις είναι ίσως λιγο περισσότερο κομπρεσσάρισμα αλλά και αυτό αμφιβάλλω γιατι αν μπορεις να βαζεις το καθαρό του 15άρη μεχρι το 2, και με το attenuator μη νομίζεις πως θα το ανεβάσεις πολύ ακόμα (ωστε να αρχισουν να κομπρεσσαρουν οι τελικές), εκτός και αν έχεις κανένα βαρυ κι ασηκωτο attenuator που θα σου αλλοιώνει και τον ηχο μαλλον.

 

Αυτό που λές για τη λούπα δεν θα αλλάξει κάτι, είναι σα να βαζεις ακόμα ένα κουμπί βολιουμ μετά το βολιουμ του ενισχυτη. Θα έχεις το καθαρό στο 10, αλλά θα πρέπει να βαζεις το βολιουμ της λουπας στο 1. Που σημαινει πως οι τελικές το ίδιο σήμα θα παιρνουν με πριν.

 

Το ατενιουειτορ το βάζεις μετα τον τελικό, ωστε να δίνεις υψηλής σταθμης σήμα στις τελικές και μετά απο αυτές να του ριχνεις την έτναση

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά κανέις δεν του απάντησε του ανθρώπου για το πως μπορεί να συνδέσει Attenuator.

 

Φυσικά και μπορείς να συνδέσεις attenuator στον ενισχυτή σου και βασικά σε οποιοδήποτε ενισχυτή. Αυτο που πρέπει να κάνεις είναι να συνδέσεις το καλώδιο που πάει από τον ενισχυτη σου στο μεγάφωνο στην είσοδο του attenuator και την έξοδο του att. με καλώδιο πάνω στο μεγάφωνο. Μπορεί να χρειαστεί να φτιάξεις δικά σου καλώδια με jack σε "πλακουτσερα κροκοδειλάκια" (δεν ξέρω πως λέγονται αλλά καταλάβατε πιστεύω τι εννοώ) για την συνδεση πάνω στο μεγάφωνο αλλά θα είσαι οκ.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά και για τις συμβουλές γενικότερα αλλά και για την απάντηση .Η

 

αλήθεια είναι οτι με ενδιαφέρει το  attenuator σαν επιλογή  . ΘΑ ήθελα λίγο πιο ζωντανό ήχο στις εντάσεις που παίζω και ηχογραφώ  .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου