Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με τα greeklish


OLORIN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

προσωπικά ΑΔΥΝΑΤΩ να διαβάσω ένα greeklish κείμενο,μετά την πρώτη γραμμή παθαίνω εγκεφαλικό απο την πολύ προσπάθεια :D (είμαι και γέρος άνθρωπος βέβαια... :D )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τοτε που το ΝΟΙΖ εβαλε αυτο τον όρο η αλήθεια ειναι οτι έγινε πιο

ωραίο, ειναι πιο ευκολο κάποιος να διαβάσει τις δημοσιέυσεις χωρίς να του βγαίνουν τα μάτια.Μόνο σχετικά με τους τόνους δέν καταλαβαίνω γιατι υπάρχει πρόβλημα :?: Πάντως σέβωμαι τους κανόνες και δέν έχω πρόβλημα να τους ακολουθήσω. :)

χι greeklish, στο forum του NOIZ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τόνοι δεν αποτελούν κανόνα του Noiz. Είναι προσωπική πινελιά :) και ο βασικός λόγος (πέρα από το γλωσσικό) είναι ο ίδιος που ανέφερα και προηγουμένως. Όποιος θέλει ακολουθεί.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτε έγραφα πολύ γρήγορα Ελληνικά, όταν όμως άρχησα να ασχολούμε πολύ με το Internet και να γράφω greeklish το έχασα το άθλημα τελίως. Τώρα όμως μετα τον κανονισμό το noiz μου επανέφερε την παλιά καλή συνήθεια και είμαι ευγνόμων γι'αυτο γιατί ξέρω οτι στο μέλλον θα χριαστεί να γράφω γρήγορα στα Ελληνικά οσο γράφω και στα Αγγλικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Takis ενας απο τους κανονες του Forum ειναι ο σεβασμος απεναντι στα αλλα μελη.

Γι αυτο και εκφρασεις οπως:

«ειπες την μαγκια σου», «ολα μια ιδεα ειναι στο κεφαλι σου» και «ξεκολλα απο τις κολλημενες αποψεις σου» να τις κρατας για τον εαυτο σου.

 

Gerasime: Καλη η ιδεα του μετατροπεα και για τους αλλους αναφερω οτι δεν εκανα αυτο το threat για μαγκια απλα απαντησα στο gerasimo οπως μου ζητησε

λα μια ιδέα είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά το βλέπω υπερβολή ότι κάποιος διαγράφετε αν επιθυμεί να γράφει με greeklish,

που και για μένα δεν είναι ευκολοδιάβαστα και ιδίως

αν είναι μεγάλο το κείμενο έχει ως αποτέλεσμα να μην το διαβάσω.

 

Σίγουρα αυτό θεωρώ ότι δεν είναι λόγος διαγραφής, όποιος δεν καταφέρνει

να διαβάσει απλά το προσπερνάει

 

και αυτές οι αλεπάληλες πρατηρήσεις

στα νέα μέλη του τύπου όχι τόνοι οχι αγγλικό-ελληνικά έχουν γίνει

βαρετές.

 

αν πιστεύτε ότι βλάπτουν το forum και τους κανόνες χρήσης και ότι αυτό

είναι μεγάλη απειθαρχία! στείλτε τους προσωπικό μήνημα και αν δεν

συμορφώνονται τους διαγράφεται.

 

*πιο προσβλητικές μου φάνηκαν κάποιες από τις απαντήσεις παρά το ότι

έγραψε ο olorin με αγγλικούς χαρακτήρες.

 

*τα μέλη πρέπει να σέβονται το χώρο φιλοξενίας και οι οικοδεσπότες πρέπει να σέβονται τους φιλοξενούμενους τους.

πάντα με τα προτερίματα και τα ελατώματα του καθενός, φυσικά όταν

δεν υπάρχει υβριστικό και προσβλητικό περιεχόμενο

ουδείς μας τέλειως και δεν χρειάζονται υπερβολές.

 

*έδωσε και μια ωραία λύση ο gerasimos με τον μετατροπέα αυτό σίγουρα δεν σημαινει ότι όποιος δεν το κάνει πρέπει να φύγει.

 

αυτά εκ του μέλους brain :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα με τους κανονισμούς έχει πάρει τόσο μεγάλες διαστάσεις γιατί οι moderators σπεύδουν sε κάθε ευκαιρία να καταχραστούν τη μικρή εξουσία που τους έχει δώσει ο yameth, ο οποίος φαντάζομαι δεν του έχει δώσει και κάποιοuς «extra» κανονισμούς που θα πρέπει να ακολουθεί ενας moderator. Κάποια από τα μέλη που γίνονται moderators αποκτούν άλλη νοοτροπία λες και ανέβηκαν κοινωνική τάξη... 8O :D

 

Ένα άλλο θέμα που με απασχολεί και το οποίο δεν έχει βγει προς το παρόν στην επιφάνεια είναι ο τρόπος που προσπαθούν κάποια μέλη να αναδειχθούν «ως γνώστες» των πραγμάτων και να επιβάλουν απόψεις, οι οποίες στην τελική μπορεί να μην έχουν και κανένα νόημα, αλλά γίνονται για να τους δώσουν κάποιο κύρος ως προς τα άλλα μέλη του forum. Κάποιοι, πολύ πιθανό να βρήκαν στο internet κάποιον που θα τους ακούσει (στη συγκεκριμένη περίπτωση το forum) και ιδρώνουν να φτιάξουν ένα πορτρέτο ενός γνώστη και ενημερωμένου που στην ουσία καλύπτουν το κενό της μη virtual ζωής τους. Το κακό της υπόθεσης είναι ότι δεν παρουσιάζουν μόνο τις ξερές γνώσεις που έχουν αλλά επιτίθενται κυρίως στους «παλιούς» του forum για να εγκαθιδρύσουν και να νομιμοποιήσουν τις γνώσεις τους. Ένα παράδειγμα που μπορεί να έκλινε προς τα εκεί ήταν ο feather αλλά το παλικάρι δε φταίει γιατί στην τελική έφυγε και μείναν άλλοι χειρότεροι και με λιγότερες γνώσεις αυτή τη φορά.

 

Yg.1 Όσοι θέλουν να απαντήσουν στο post, τους παρακαλώ πολύ να μην το πάρουν ως προσβολή αν πιστεύουν ότι εμπίπτουν σε αυτά που λέω αλλά να προτείνουν λύσεις για αλλαγή.

Υγ.2 Αν ο feather ή ο indianos παρακολουθούν αυτό το post θα ήθελα να επικοινωνήσουν μαζί μου.

Υγ.3 Ενίοτε σκέφτομαι να σταματήσω να ποστάρω στο forum γιατί πλέον ξέρω ότι πρέπει να ξαναμπώ την επόμενη μέρα για να δω αν αυτά που έγραψα είναι ακόμη τα ίδια και αν πρέπει να απαντήσω σε τίποτα υπαινιγμούς κλπ. Χώρια ότι τα περισσότερα post στην κατήγορία «περι ανέμων και υδάτων» ήταν για σκέψεις- προβληματισμούς περι της μουσικής ενώ τώρα περι greeklish και διαγραφή μελών ενώ οι υπόλοιπες κατηγορίες κατακλύζονται από ερωτήσεις «περι υλικού» περιεχομένου.

Υγ.4 Ίσως η συμμετοχή μου στο forum (από εδώ και στο εξής) με αρθράκια να είναι μια καλύτερη επιλογή...

 

Φιλικά

Νίκος

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Φίλοι μου το θέμα σταματά εδώ.

 

Είναι πολύ κουραστικό να χρειάζεται να απαντώ σε άτομα που επαναφέρουν συνέχεια ένα θέμα που δεν έχει υπόσταση και λόγο ύπαρξης στο forum.

Πάλι διαγραφές... κλπ κλπ κλπ κλπ

Δεν βαριέστε ρε παιδιά να επαναλαμβάνεστε;

Διαγράφηκε κανείς;

Τέρμα πια. 'Oτι ήταν να πω το είπα στο άλλο thread.

 

Θέτω κάποιους κανόνες για να είναι ευανάγνωστο και νόμιμο το forum.

Πρέπει να τηρούνται.

Δεν θα το δικαιολογώ με κάθε αφορμή σε κάθε νέο μέλος.

Αν δεν συμφωνείτε για δικούς σας λόγους, μη γράφετε!!!

 

Οι moderators κάνουν άψογα τη δουλειά τους και έχουν την απόλυτη υποστήριξη μου.

 

Αν επίσης σε κάποιους δεν κάνουν οι γνώσεις που προσφέρονται αφιλοκερδώς... ε.. ας μη τις παρακολουθούν!

Εξ άλλου δεν βλέπω και κάποιο πραγματικό ενδιαφέρον από πολλούς να βοηθήσουν αλλήλους. Μόνο κριτική. (...και αυτή κακόβουλη)

 

Και στο φινάλε δεν καταλαβαίνω για πιό λόγο πρέπει να συνεχίσω να προσφέρω βήμα ώστε να δυσφημείται το site με ανακρίβειες.

 

Γι αυτό το κλειδώνω το θέμα εδώ.

Για greeklish ξεκίνησε, σε μομφές κατέληξε με αναμασήματα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου