Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με τα greeklish


OLORIN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητέ OLORIN,

 

Από την υπογραφή σου βλέπω ότι δεν έχεις κανένα πρόβλημα στο να χρησιμοποιείς ελληνικά και θα ήθελα ειλικρινά να μου εξηγήσεις αυτή την "άποψη" ή την "ιδέα" (σε ξεχωριστό thread σε παρακαλώ).

 

Οι κανόνες χρήσης απαγορεύουν τα greeklish, καθώς πέρα από το αισθητικό και το γλωσσικό υπάρχει και ένα σημαντικό "τεχνικό" θέμα που δυσκολεύει την πρόσβαση κάποιων ανθρώπων σε site με greeklish.

 

Εκ της διαχειρήσεως,

Γεράσιμος

 

POINT 1: Den prokite oute gia apopsi oute gia idea.

 

POINT 2: Edo ke pola xronia grafo MONO agglika kimena ke entoles. To na grapsw ena kimeno sta ellinika tha mou parei sigoura ton triplasio xrono ke vale (o xronos ine xrima).

 

POINT 3: Fantazome oti otan les texniko thema den enoeis provlima anagnoriseis kimenou apo ipologisti dioti afto ine kati pou den isxiei.

 

FINAL POINT: An sas xalao toso poli tin estitiki mporo na apoxoriso otan mou zitithei.

 

Efxaristo

λα μια ιδέα είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δεν βλέπω λόγο αντιπαράθεσης.

Ο gerasimos ρωτάει το αυτονόητο.

Για πολλούς λόγους στο forum αυτό γράφουμε ελληνικά.

Είναι ξεκάθαρο στους κανονισμούς που όλοι πρέπει να διαβάζουμε πριν δημοσιεύσουμε κάτι.

Δεν θα ανοίξουμε τέτοιο θέμα.

Ας ασχοληθούμε με άλλα πιό ουσιώδη.

"Συμμετέχω εδώ μόνο εφ'όσον συμφωνώ με τις προϋποθέσεις δημοσίευσης."

 

Ευχαριστώ.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Den iparxei apolitos kamia antiparathesi.

Itan erotisi tou gerasimou tin opia mou zitise na apantiso opos diavasate se ksexoristo "thread" (η Ελληνική λέξη είναι ΘΕΜΑ) kai ego apla apantisa.

 

Apla thelo na po oti den ixa skopo na enoxliso kanena melos me to na grafo Greeklish. Ta forum ine gia diaskedasi ke gia mena tha itan poli kourastiko na grafo Ellinika.

 

Den xriazete na mou zitithi na apoxoriso, afou tha to kano apo monos mou mias ke de mporo na akolou8iso toys kanones tou forum.

 

Kali tixi

λα μια ιδέα είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το forum είναι για διασκέδαση αλλά και ενημέρωση και ανταλλαγή απόψεων .είναι προτιμότερο να δυσκολευτούν κάποιοι να γράψουν ελληνικά, απτό να δυσκολεύονται να διαβάζουν όλοι …αν μου επιτρέπεται..

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Apla thelo na po oti den ixa skopo na enoxliso kanena melos me to na grafo Greeklish. Ta forum ine gia diaskedasi ke gia mena tha itan poli kourastiko na grafo Ellinika.

 

Den xriazete na mou zitithi na apoxoriso' date=' afou tha to kano apo monos mou mias ke de mporo na akolou8iso toys kanones tou forum.

 

Kali tixi[/quote']

 

Αφού τα fora είναι για διασκέδαση,δεν υπάρχει λόγος να ανέβει άλλους δύο βαθμούς η μυωπία μου,προσπαθώντας να διαβάσω τι γράφεις!

 

Κρίμα που σε χάνουμε,αλλά θα ήταν περισσότερο κρίμα να παιδευόμαστε τόσα άτομα εδώ μέσα για να διαβάσουμε αυτά που γράφεις,μόνο και μόνο επειδή έχεις συνηθίσει τα greeklish...

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ OLORIN,

 

POINT 1: Den prokite oute gia apopsi oute gia idea.

 

POINT 2: Edo ke pola xronia grafo MONO agglika kimena ke entoles. To na grapsw ena kimeno sta ellinika tha mou parei sigoura ton triplasio xrono ke vale (o xronos ine xrima).

 

Καταρχήν' date=' ευχαριστώ που το εξήγησες. Η υπογραφή σου γράφει "ιδεά". Εξ'ού και το σχόλιο μου.

 

POINT 3: Fantazome oti otan les texniko thema den enoeis provlima anagnoriseis kimenou apo ipologisti dioti afto ine kati pou den isxiei.

 

Όχι, δεν εννοώ αυτό. Κάποιοι έχουν προβλήμα όρασης (που συνήθως συνεπάγεται πολύ ανεπτυγμένη ακοή και μουσική αίσθηση) και είναι επισκέπτες του Noiz. Η πρόσβαση τους εδώ είναι ούτως ή άλλως δύσκολη και τα greeklish = βουνό. Αν εσύ χρειάζεσαι τριπλάσιο χρόνο να γράψεις, κάποιοι θέλουν ένα απόγευμα για να διαβάσουν greeklish.

 

 

Φιλικά,

Γεράσιμος

 

 

Υ.Γ. Εδώ έχει έναν μετατροπέα:All Greek to me!. Κάνε τη μετατροπή και Copy+Paste στο Noiz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα σχολια ειναι περιττα... :x φιλε olorin ενταξει ειπες την μαγκια σου ξεσκασες εκανες αισθητη την παρουσια σου αλλα μεχρι εδω :wink:παντως εχεις δικιο ,ειναι αρκετα δυσκολο να μαθεις να γραφεις στα ελληνικα.εχω ακουσει οτι σε μερικους ανθρωπους τους εχει παρει γυρω στα τρια χρονια να μαθουν ετσι.αλλοι ηταν τεμπεληδες αλλοι ισως ανικανοι να μπορεσουν να μαθουν αυτον τον πραγματικα δυσκολο τροπο. αφου πιστευεις οτι τα greeklish μπορει να τα διαβαζει ο καθενας οπως τα ελληνικα χωρις κανενα προβλημα και με ευκολια,εγω και η επιστημη σηκωνουμε τα χερια ψηλα.ολα μια ιδεα ειναι στο κεφαλι σου.ξεκολλα απο τις κολλημενες αποψεις σου και σεβασου τους κανονες και ολους οσους συμμετεχουν αλλιως μην συμμετεχεις.αλλο παλι και τουτο... 8O....ολα μια ιδεα ειναι :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω με αυτά τα greeklish ρε παίδες.

Καλό θα ήταν οι κανονισμοί να γράφουν ότι επιθυμούνται τα ελληνικά και όχι να απαγορεύει από κάποιον την επιλογή greeklish.

 

Που την βρίσκεται την όρεξη να γράφεται συνέχεια για τέτοια “προβλήματα” δεν το καταλαβαίνω.

Από τη μια έχω κουραστεί να διαβάζω από τους moderators - όταν κάποιο νέο μέλος ρωτάει κάτι- να του πετάνε το άσχετο reply ότι «ρε φίλε να γράφεις με ελληνικά» ενώ μπορούν να του στείλουν προσωπικό μήνυμα και να τελειώσει η υπόθεση. Πως θα φαινόταν σε κάποιους -ως νέο μέλος- να βρίσκατε «επιτέλους» ένα ωραίο και καλοφτιαγμένο forum και όταν «επιτέλους» ρωτήσετε κάτι που σας προβληματίζει περί μουσικής να σας απαντάνε ότι «διάβασε τους κανονισμούς πρώτα κλπ» Πολλά άτομα βρίσκονται στο forum για καιρό και έχουν χάσει το feel του νέου μέλους.

 

Από τη μια εμένα δεν με κουράζουν καθόλου τα greeklish αλλά και από την άλλη δεν καταλαβαίνω για πιο λόγο να παίρνει περισσότερη ώρα σε κάποιον να γράψει αυτό που θέλει στα ελληνικά. 8O

 

¶λλοι δυσκολεύονται να διαβάσουν greeklish και άλλοι δυσκολεύονται να γράψουν ελληνικά. Σαν πολύ ευτυχισμένοι ήμαστε μου φαίνεται. Πολύ κούραση έπεσε ρε παίδες. Όλοι είναι χαρούμενοι από τα τεκταινόμενα του forum και προσπαθούν να παλέψουν me τα μικροελαττώματα που έχει…..

 

Υγ.1 Μην προσπαθήσετε να μου απαντήσετε γιατί είμαι πολύ χοντροκεφάλας και απόλυτος στις απόψεις μου.

Υγ.2 Please σταματήστε να διώχνεται μέλη.

Υγ.3 Please κάποιος moderator ας σβήσει αυτό το post σε κανά 24ωρο.

 

Bye

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Forum= μερος διακινησης ιδεων.

¶ρα:

1.Το να επιμενει κανεις να γραφει Ελληνικα ειναι οντως "ΙΔΕΑ"

2. ΙΔΕΑ επισης ειναι να γραφει καποιος "ΓΚΡΙΚΛΙΣ" σε αγγλικα forum

OLORIN αν βαρεθηκες η ξέχασες την μητρικη σου γλωσσα Θα σου προτεινα την 2η ιδέα

Παντως το ΝΟΙΖ ειναι μια καλη ευκαιρια να τα ξαναθυμηθεις τα Ελληνικα σου :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου