Προς το περιεχόμενο

Πώς θα καταφέρω να παίξω 5,1 με την M-Audio 410?


VEGGOS 4E

Προτεινόμενες αναρτήσεις

::)

Γεια χαρά..!

Επειδή πάντα είχα τις κλασσικές κάρτες ήχου με τον υπολογιστή που έκανα εύκολα την επιλογή 5,1 για αντίστοιχα ηχεία, δεν είχα πρόβλημα..

Τώρα που προσπαθώ να χρησιμοποιήσω μεταξύ άλλων τη συγκεκριμένη κάρτα ήχου (που δεν έχει καμιά σχέση με τις προηγούμενες...) έχω μαύρα μεσάνυχτα και προτιμώ πριν αρχίσω τα πειράματα να με συμβουλέψετε αν γίνεται και πως...

Ρώτησα στην Ελίνα και μου είπαν πως γίνεται μέσω software... Έτσι είναι? Και πιο είναι αυτό? Δυστυχώς το cd της κάρτας δεν υπάρχει..

 

Η εγκατάσταση της κάρτας έγινε αβίαστα με κατεβασμένους τους τελευταίους drivers και συνδέθηκε επίσης χωρίς πρόβλημα με το firewire της μητρικής... Δε χρειάστηκε να δώσω καν τροφοδοσία ρεύματος..

Το εγχειρίδιο αναφέρει ότι μπορώ να βάλω τα βύσματα σε όποια θέση θέλω από πίσω σε θέσεις 1-8...

Εγώ πάλι έχω από τα Logitech X-530, 3 βυσματάκια που με ανταπτορες είναι έτοιμα και πάνω στην κάρτα...

Το θέμα είναι ότι παίζουν στην καλύτερη τα 3 από τα 5 ηχεία..

 

Χρειάζομαι κάτι άλλο?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά..

Πάλι καλά που μας έμεινε η Μουσική...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα φίλε!

Εγώ είχα κάνει μια απόπειρα να συνδέσω μια πολύ οικονομική κάρτα που είχα με κάτι ηχεία 5.1,και σε μένα λειτουργούσαν τα δύο ηχεία,και το woofer.Επίσης και κάτι παιδιά από την σχολή μου έχω ακούσει ότι τους παίζουνε τα 2-3 ηχεία τους μόνος.Βέβαια τώρα ίσως να γίνεται και κάτι λαθος :/ Αν τα βάλεις πάνω στον υπολογιστή μόνα τους παίζουν κανονικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα θεωρώ πως είναι ότι ενώ η κάρτα ήχου μου, υποστηρίζει μέχρι 8 line outputs (άρα σίγουρα 5,1), εγώ έχω να συνδέσω από τα 5,1 ηχεία μόνο 3 jacks:

# το πράσινο για τα 2 εμπρος ηχεία,

# το πορτοκαλί για το μεσαίο και το woofer

# και το μαυρο για τα 2 πισω ηχεία...

 

Άρα μάλλον χρειάζομαι ανταπτοράκι splitter για το κάθε jack σε 2 jack..!!

 

Υπάρχει όμως κάτι τέτοιο?  Θα το ψάξω αλλά αν ξέρει κανείς ας μου πει..

 

Νομίζω ότι έτσι θα χωριστούν τα κανάλια της 5,1 και θα ακούγονται όλα...

Πάλι καλά που μας έμεινε η Μουσική...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ουσια το 5.1 δεν ειναι τιποτα παταπανω απο 3 στερεοφωνικα καναλια.Το πρασινο ειναι 1 στερεοφωνικο,το μαυρο αλλο 1 για τα πισω και το πορτοκαλι αλλο ενα του οποιου το 1 καναλι ειναι το κεντρικο και το αλλο το sub,αν ηταν 7.1 απλα θα υπηρχε αλλο 1 στερεοφωνικο καναλι. Ετσι λοιπον απο την στιγμη που μια καρτα ηχου μπορει να αναθεσει στις εξοδους της διαφορετικα καναλια,τοτε μπορεις να εχεις πολυκαναλο ηχο απο την καρτα.

 

Παραδειγμα αν εγω απο το προγραμμα παραγωγης μουσικης θελω να βγαλω πολυκαναλο ηχο,τοτε θα ορισω το μαστερ στο 1 , 2 του προγραματος να βγαινει απο τις αντιστοιχες εξοδους 1, 2 της καρτας(ρυθμιση του προγραμματος) ,εναν αλλο ηχο (εκτος του μαστερ) απο το 3 , 4 του προγραμματος στην αντιστοιχη εξοδο της καρτας και παει λεγοντας.

 

Αν υπαρχει καποιο προγραμμα (player ή  drivers) που να υποστηριζει αντιστοιχη δυνατοτητα μπορεις να το κανεις. Αυτες οι καρτες δεν βγαινουν για πολυκαναλο ηχο σε χρηση για πολυκαναλες ταινιες πχ και δεν ξερω αν το control panel της καρτας σου εχει αυτη την δυνατοτητα,τσεκαρε updates στο ιντερνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλάω για το εντελώς αντίστροφο φίλε μου:

1 jack (αρσενικό) να δίνει με spliter 2 jack (αρσενικό)...

Αν και μου είπανε που ρώτησα ότι και να υπάρχει θα έχει απώλειες..

Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου..

Αν βρω κάτι θα ενημερώσω

 

Πάλι καλά που μας έμεινε η Μουσική...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ηχειακια εχουν τρεις εισοδους θυλικές 3.5mm ?

Αν ναι..

 

ενας τροπος για να το κανεις ειναι

να χρησιμοποιησεις το 3 χ  καλωδιο απο jack 3.5mm αρσενικο σε RCA αρσενικο

και 6 τεμαχια μετατροπεα RCA Θυλικο σε 1/4 Inch αρσενικο που θα μπουν πισω στις εξοδους τις κάρτας..

 

Περιπου 80 λεπτα να κανει ο ανταπτορας και  2.5 euro το καθε καλωδιο.

 

Το θεμα ειναι οτι αυτο το εχεις κανει ήδη (αν καταλαβα).

 

Το λεντακια για καθε καναλι αναβουν στην 410 ? εχεις παιξει με το m-audio control panel ?

 

Τσεκαρες με ενα π.χ mp3 φωνο καθε ζευγος εισόδων?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου