Προς το περιεχόμενο

Voyage


jtzig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα κομμάτι που έγραψα τώρα, μέσα στο σαββατοκύριακο...

 

Θα ήθελα γνώμες και απόψεις κυρίως για τη μίξη. Χρησιμοποίησα την τεχνική του pink noise (https://www.soundonsound.com/techniques/mixing-pink-noise-reference).

 

[soundcloud]

[/soundcloud]

 

 

Αλλά βέβαια, κάθε κριτική και άποψη και για το ίδιο το κομμάτι είναι ευπρόσδεκτη!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραιο κομματι. Καλογραμμενο και με ενεργεια. Ωραιοι ηχοι στις κιθαρες. Πολυ ωραιο σολο.

 

Τα μονα που εχω να παρατηρησω ειναι:

1. Ειχε υπερβολικο βαθος το σολο. Ακουγοταν απο το υπερπεραν. Ισως ηθελε μειωση στο βαθος και ενα αυξηση ενα κλικ στο delay.

2. Η νοτα που καταλήγεις στα bend στο 3.10 και 3.15 καπου δεν μου κολλα. Δεν μου ακουγεται ασκημα, απλα ανορθορδοξα. Ισως θελει ψηλωμα 0,5-1 ημιτονιο.

 

Δεν ειμαι κανεις ειδικος, αλλα αυτα παρατηρησα.

 

Και παλι μπραβο!!!

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1. Ειχε υπερβολικο βαθος το σολο. Ακουγοταν απο το υπερπεραν. Ισως ηθελε μειωση στο βαθος και ενα αυξηση ενα κλικ στο delay.

2. Η νοτα που καταλήγεις στα bend στο 3.10 και 3.15 καπου δεν μου κολλα. Δεν μου ακουγεται ασκημα, απλα ανορθορδοξα. Ισως θελει ψηλωμα 0,5-1 ημιτονιο.

 

 

Thanks!

 

Νομίζω, τώρα που το ξανακούω ότι έχεις απόλυτο δίκιο και στα δύο... Ειδικά τα bends είναι λίγο αλλού, ίσως φταίει που δεν το πολυπρόσεξα το σόλο γενικά. Kαι με το reverb το παράκανα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ πάουερ, πολύ μαλλί, πολύ late 80s. Έχεις όλη τη συνταγή και για αυτό - αν και αρχικά πάτησα για να ακούσω τα πρώτα 10'' μόνο - τελικά το άκουσα όλο. Σούπερ ήχος. Α, και τα drums ήταν ό,τι έπρεπε για το ύφος.

 

 

Το riff του θυμίζει πολύ (μα πολύ σου λέω! ) το Empire των Queensryche!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ πάουερ, πολύ μαλλί, πολύ late 80s. Έχεις όλη τη συνταγή και για αυτό - αν και αρχικά πάτησα για να ακούσω τα πρώτα 10'' μόνο - τελικά το άκουσα όλο. Σούπερ ήχος. Α, και τα drums ήταν ό,τι έπρεπε για το ύφος.

 

 

Το riff του θυμίζει πολύ (μα πολύ σου λέω! ) το Empire των Queensryche!

 

Έχεις δικιο!!! και έλεγα τι μου θυμίζει... Η αλήθεια είναι ότι με metal 80s-90s μεγάλωσα, και Queensryche αγαπημένοι (ειδικα το Operation Mindcrime).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Λίγο σκληρή μου ακούστηκε η μείξη. Σωστή τονικά αλλά σκληρή, δηλαδή κάπου με ενόχλησαν τα πριμο-μεσαία. Εχει ενδιαφέρον πάντως σαν πείραμα η μείξη με αναφορά τον ροζ θόρυβο. Δεν το έχω κάνει και ίσως να το δοκιμάσω απο περιέργεια όταν βρω λίγο χρόνο.

 

Οι κιθάρες συγκριτικά με τα τύμπανα δεν έχουν διαύγεια και όγκο. Είναι ψιλο-λάσπη απο τα εφέ μάλλον ή την επιλογή της παραμόρφωσης και ιδιαίτερα το σόλο που ενω πρέπει να έχει παρουσία, χάνεται πίσω. Επίσης το hard left - right pan στις κιθάρες κάπως με ξένισε καθως στο μεγαλύτερο μέρος του κομματιού δεν υπήρξε κύριο όργανο στο κέντρο. Αυτά απο τεχνικής άποψης.

 

Κατα τ' άλλα μια χαρά.  ;)

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο σκληρή μου ακούστηκε η μείξη. Σωστή τονικά αλλά σκληρή, δηλαδή κάπου με ενόχλησαν τα πριμο-μεσαία. Εχει ενδιαφέρον πάντως σαν πείραμα η μείξη με αναφορά τον ροζ θόρυβο. Δεν το έχω κάνει και ίσως να το δοκιμάσω απο περιέργεια όταν βρω λίγο χρόνο.

 

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις!

 

Βρήκα ένα βολικότατο free vst plugin, λέγεται Pink και δημιουργεί ροζ θόρυβο στο κανάλι που το βάζεις. Οποτε το βάζω σαν vst effect σε ένα κενό audio track και το χρησιμοποιώ απο εκεί. (https://www.credland.net/pink/).

 

Τα πριμομεσαία ίσως βγήκαν έτσι γιατί έκοψα αρκετά μπάσα στο Eq των κιθάρων, τα φοβάμαι γιατί έχω και μικρά μονιτοράκια και δεν τα αποδίδουν καλά. Ίσως γι'αυτό και να λάσπωσαν οι κιθάρες. Anyway, σιγά σιγά μαθαίνουμε!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκληρό και aggresive ...

είναι που είναι μεταλλικό....μαλακώστε το λίγο...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου