Προς το περιεχόμενο

το καλυτερο chorus!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Apologies για το ημι-off topic αλλά ποτέ μου δεν μπόρεσα να χωνέψω το chorus. Γενικά δεν μου πολυαρέσουν τα modulation effects αλλά το chorus μου φαίνεται το scorpion-έστερο όλων. :lol:

 

[flame]

εγω θα περιεγραφα το chorus σαν ενα πεταλι που κανει περμαναντ τον ηχο σου :D (μια που ξερουμε ολοι απο μαλλια εδω μεσα)[/flame]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator
Κοίταξε το Η2Ο της Visual Sound http://www.visualsound.net/Pedal_h2o.htm

 

Αυτό το έχω... αλλά χρησιμοποιώ μόνο το echo. Δεν ξέρω αν σας ενδιαφέρει αλλά είναι ψηφιακό. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο το echo Χαριλατρόνιο.... το chorus έχει bucket brigade αναλογικά τσιπάκια! Βλέπεις, το έχω κι εγώ. :wink:

 

Και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι ο ήχος του αλλάζει σε σχέση με τους μαγνήτες σου και με το τι του έχεις βάλει πριν. Με humbuckers μου ακούγεται κάπως "μεταλλικό", με single coils είναι παράδεισος. Ούτως ή άλλως όμως το χρησιμοποιώ μόνο για το leslie effect στα υψηλά settings.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζω νεο παίχτη

 

Electro Harmonix Clone Theory

 

Απίστευτο chorus, με μαμάτο vibrato και συνδιασμό και των δύο. Προσωπικά το άλλαξα με το CE-1 γιατί μου άρεσε περισσότερο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταστικό chorus είναι το Rocktron Tsunami.Ακούς το εφφέ πίσω απ' την κιθάρα σου και όχι την κιθάρα πίσω απ' το εφφέ.Πολύ καλό επίσης το chorus της Voodoo Lab.Αγαπημένο μου πετάλι επίσης είναι το Ibanez SS10 που ενσωματώνει chorus και distortion σε ένα πετάλι και έχει switch για serial και parallel λειτουργία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Apologies για το ημι-off topic αλλά ποτέ μου δεν μπόρεσα να χωνέψω το chorus. Γενικά δεν μου πολυαρέσουν τα modulation effects αλλά το chorus μου φαίνεται το scorpion-έστερο όλων. :lol:

 

 

Eξαρταται απο τη χρηση που γινεται......Ναι η χρηση scorpions ειναι αντιπαθης εως κακογουστη(αν και μαλλον οι scorpions ειναι κακογουστοι και οχι το chorus :D :D :D ) . Γενικοτερα το chorus δεν διαφερει σε τιποτα απο οποιαδηποτε αλλο εφε......οτι ειναι το delay το flange' date=' phase κλπ ειναι και αυτο.....απλα ενα επιπλεον εφε.....το κακο ειναι οτι του εχει γινει τοσο μεγαλη καταχρηση στη δεκαετια του καλου γουστου :D :D :D που μοιραια επηλθε ο κορεσμος και αυτοματως συνδεθηκε με καποιες.......ατυχεις αισθητικα επιλογες...... Τι θα ηταν ομως το solo του C.Numb η σχεδον οτιδηποτε απο Andy Summers χωρις chorus?

 

 

Chorus + Βάθος = Γιάννης Σπάθας:

 

http://www.box.net/shared/fo6qbp6ymb

 

:D

 

E, ειπαμε υπαρχουν και πιο mild χρησεις chorus........

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζω νεο παίχτη

 

Electro Harmonix Clone Theory

 

Απίστευτο chorus' date=' με μαμάτο vibrato και συνδιασμό και των δύο. Προσωπικά το άλλαξα με το CE-1 γιατί μου άρεσε περισσότερο![/quote']

 

το clone theory να φανταστω οτι ειναι αναλογικο ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα ηταν ομως το solo του C.Numb η σχεδον οτιδηποτε απο Andy Summers χωρις chorus?

 

Μην ξεχνάμε και edge, daniel lanois, nels cline, bill frisell......

που μόνο 80ies δεν είναι ο ήχος τους τουλάχιστον

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου