Προς το περιεχόμενο

Ποιό wah?


kultura

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Kultura κάνε ένα search (επαναλαμβάνομαι τώρα τελευταία - γιατί άραγε; ) στο φόρουμ για wah και θα βρεις αρκετούτσικα πράγματα. Η δικιά μου προτίμηση είναι δυστυχώς και η πιο ακριβή (μάλλον) από όλες: το Fulltone Clyde Deluxe. ¶ψογο από κάθε άποψη. Αν ορισμένοι παίρνουν RMC ή Budda επειδή ίσως έχουν πιο γλυκό ήχο από αυτό (άποψή τους που δεν τη συμμερίζομαι), το Fulltone θα υπερισχύει πάντα σαν κατασκευή (κυριολεκτικά αλεξίσφαιρο), σαν feel στο πάτημα (όσο σκληρό χρειάζεται) και σαν το πιο παραμετροποιήσιμο. Πανάκριβο αλλά πρέπει να ομολογήσω ότι τα αξίζει (και μισώ όπως ο διάβολος το λιβάνι το hype).

 

Στην Ελλάδα δεν ξέρω αν μπορείς να το βρεις για να το δοκιμάσεις, οπότε η συμβουλή μου είναι να βρεις κάποιον που το έχει για να το δοκιμάσεις ο ίδιος (όπως επίσης δεν θα σου έλεγα να το αγοράσεις ιντερνετικά με κλειστά μάτια).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Fulltone θα υπερισχύει πάντα σαν κατασκευή (κυριολεκτικά αλεξίσφαιρο)' date=' σαν feel στο πάτημα (όσο σκληρό χρειάζεται) και σαν το πιο παραμετροποιήσιμο. Πανάκριβο αλλά πρέπει να ομολογήσω ότι τα αξίζει (και μισώ όπως ο διάβολος το λιβάνι το hype). [/quote']

 

Με συγχωρεις αλλα προσωπικά απο οσα wah εχω δει το πιο παραμετροποιήσιμο ειναι αυτό.

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, από την περιγραφή φαίνεται ότι έχεις δίκιο, θενκς για την υπόδειξη. Δεν έχω παίξει με αυτό. Πάντως με όλα τα RMC που έχω παίξει, το πάτημα και η κατασκευή δεν πλησιάζουν καθόλου το Fulltone. Υπόψιν ότι δεν το έχω, ούτε αυτό ούτε κανένα άλλο wah τώρα, και έχω δεσμευτεί στον εαυτό μου ότι θα το αγοράσω μόνο όταν θεωρήσω ότι έχω κάνει κάτι αξιόλογο στο κιθαριστικό παίξιμό μου.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι' date=' από την περιγραφή φαίνεται ότι έχεις δίκιο, θενκς για την υπόδειξη. Δεν έχω παίξει με αυτό. Πάντως με όλα τα RMC που έχω παίξει, το πάτημα και η κατασκευή δεν πλησιάζουν καθόλου το Fulltone. Υπόψιν ότι δεν το έχω, ούτε αυτό ούτε κανένα άλλο wah τώρα, και έχω δεσμευτεί στον εαυτό μου ότι θα το αγοράσω μόνο όταν θεωρήσω ότι έχω κάνει κάτι αξιόλογο στο κιθαριστικό παίξιμό μου.[/quote']

 

Οχι αδελφε, μην το παιρνεις σαν υποδειξη...

 

Το feeling στο πατημα οπως και η αποσταση ειναι σχετικά και πολλους τους ξενιζει στο Fulltone...

 

Τωρα για την κατασκευή wah που να χαλαει δεν εχω δει ακομα -εκτος αν τα παιξει το pot - (απο το 92 μεχρι και τωρα εχει επιβιωσει μεχρι και ενα Dunlop που εχω) οποτε δεν ξερω κατα ποσο υπερτερει και απο ποια σαν κατασκευή (και τι νοημα εχει αν δεν πετας το wah απο τον 2ο)...

 

Ο ηχος παραειναι υποκειμενικος οποτε, περι ορέξεως...οπως το ειπες...αν δεν το/τα ακουσει καποιος παιρνει γουρουνι στο σακί...ότι και να παρει... :wink:

 

Αν δεν σου αρεσε τοσο το feeling στο πατημα του Fulltone, θα σου ελεγα να δοκιμαζες και το rmc (το 3 αφου σου αρεσει να ειναι παραμετροποιήσιμο) ή και το Area51 (με ολα τα optional μπλιμπλικια)...ενα Area51 ειναι ηδη στον δρομο αλλα μονο με εγκατεστημενο buffer...αν ειναι ο δρομος σου κατα δώ οταν ερθει ελα να παρεις μια ιδεα (να ακουσεις και το Picture wah μπας και αλλαξεις αποψη για τα rmc)... :wink:

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι βρε, "υπόδειξη" = tip, "τσέκαρέ το" κλπ!!!! :D Και πάλι θενκς για την πρόσκληση και για το τιπ του Area 51, oύτε το'ξερα. Μόνο που το θέλω οπωσδήποτε true bypass γιατί μετά από αυτό πάνε 3 fuzz που αν τα βάλεις μαζί με buffer είναι σαν να βάζεις στο ίδιο βαγόνι του Ηλεκτρικού βάζελους και γαύρους μετά από αγώνα πρωταθλήματος...

 

ΥΓ. Έχω παίξει και με RMC δυο χρωμάτων αλλά με αυτό που μου είπες όχι, οπότε τα ψιλοξέρω. Με Budda όχι.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι βρε' date=' "υπόδειξη" = tip, "τσέκαρέ το" κλπ!!!! :D Και πάλι θενκς για την πρόσκληση και για το τιπ του Area 51, oύτε το'ξερα. Μόνο που το θέλω οπωσδήποτε true bypass γιατί μετά από αυτό πάνε 3 fuzz που αν τα βάλεις μαζί με buffer είναι σαν να βάζεις στο ίδιο βαγόνι του Ηλεκτρικού βάζελους και γαύρους μετά από αγώνα πρωταθλήματος...[/quote']

 

:lol:

 

Ολα ειναι true bypass, μη φοβου... :wink:

 

Το δε output buffer του Area51 εχει διακοπτη και μπορεις να το βγαλεις off οποτε θελεις (το pic wah το εχω μπαφεριασει με το Foxrox retrofit, δεν ειναι switchable αλλα για οποιον θελει-οχι εμενα- εχει built in ρυθμιζόμενο τριμερακι για να μπουσταρει οσο θελει το σημα)... :wink:

 

ΥΓ. Έχω παίξει και με RMC δυο χρωμάτων αλλά με αυτό που μου είπες όχι' date=' οπότε τα ψιλοξέρω. Με Budda όχι.[/quote']

 

Το Pic ειναι το βιντατζιάρικο της παρέας rmc, μου αρεσει αυτή η χροια...μμμμμμ...το μπουντα αλλη γευση... :D

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλοι, γιατί όχι και το DUNLOP CRYBABY CLASSIC;

Δεν έχω ιδιαίτερους λόγους να το προτείνω, απλά ρωτάω...

Ψάχνομαι κι εγώ...

The light was yellow, sir...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, αυτά που συζητάμε τώρα είναι κάπως πιο "εξεζητημένες" προτάσεις που στοχεύουν σε παίκτες με κάποιες πολύ συγκεκριμένες απαιτήσεις σε ήχο - κατασκευή - ταίριασμα σε είδη μουσικής - ταίριασμα με άλλα εφφέ, ή που έχουν βαρεθεί τa συνηθισμένα wah, ή που απλά είναι... θύματα της μόδας και του καταναλωτισμού στα πετάλια. Υπάρχουν εκατομμύρια παίκτες που το κλασσικό CryBaby τους είναι υπεραρκετό, και που το ηχητικό τους αποτέλεσμα μπορεί κάλλιστα να βάλει τα γυαλιά σε κάποιον με "καλύτερα" μηχανήματα. Το σημαντικότερο είναι πάντα η μουσική έκφραση και έμπνευση...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου