Προς το περιεχόμενο

Κουρμπής


kultura

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Αν είσαστε στο Σύνταγμα' date=' σε stage, στο μικρόφωνο, με 16.000W PA με 10.000 κόσμο απο κάτω, θα λέγατε ποτέ:

 

Ο "ν" είναι λαμόγιο και ο "κ" είναι κωλόπαιδο?

 

[/quote']

 

Μάλλον ναι, εαν βέβαια φοράγαμε κουκούλα και μόλις τελειώναμε το λόγο μας πατάγαμε ένα κουμπάκι και τηλεμεταφερόμαστε σπίτι χωρίς να μας δει κανένας ;)

Συνεχίστε ... :)

Peace, Love, death metal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρε παλικάρια' date=' αυτός ο Κουρμπής μου φαίνεται καλύτερος από το Τζίμη και σαν περιβάλλοντου μαγαζιού και στα μουσικά γούστα.Τι γνώμη έχετε;(δεν του έχω πάει ποτέ καμια κιθάρα για σέρβις και μάλλον θα τον δοκιμάσω) :wink:[/quote']

Για τον τζίμη έχω τη χειρότερη άποψη, από μία φορά που του είχα πάει το μπάσο για σετάπ, με έγδυσε κανονικότατα (καθώς ήμουν άσχετος, πρώτη φορά το πήγαινα), μου το έδωσε χωρίς να το έχει τελειώσει (εντελώς ασετάριστο συγκεκριμένα), και όταν του το πήγα με κορόιδευε μπροστά στα μούτρα μου λέγοντάς μου ότι φταίει η υγρασία και ότι το σετάπ αλλάζει ακόμα και στο δρόμο να το βγάλεις, τη στιγμή που 2 λεπτά πριν (χωρίς να θυμάται ότι έτσι μου το έχει δώσει) μου έλεγε ότι "είναι εντελώς αρρύθμιστο και πρέπει να του το αφήσω για σετάπ"... Ο τύπος είναι αισχρός. Το ονοματεπώνυμό μου είναι στη διάθεση του οποιουδήποτε μπαϊ δε γουέι.

Για τον Κουρμπή έχω ακούσει τα καλύτερα, αυτό που με χάλαγε ήταν πως το μαγαζί του ήταν υπερβολικά μικρό και μπορεί να περίμενες και ώρες (!) για να δοκιμάσεις κάτι, ελπίζω τώρα που μεταφέρθηκε να είναι πιο ανθρώπινο το περιβάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελπίζω τώρα που μεταφέρθηκε να είναι πιο ανθρώπινο το περιβάλλον.

 

Να 'σαι σίγουρος, dragonlord.Το μαγαζάκι τώρα έχει γίνει πολύ φίνο. :wink:

Τις προάλλες μπήκα για μια ζώνη και δεν ήθελα να βγω! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνωμη για τις λεξεις αλλα οχι για τους χαρακτιρισμους.

Καταρχας εβαλα αποσιωποιητικα στα ονοματα :D και ημουν σαφεστατος στο διαχωρισμο αισχροκερδιας και κακοηθειας (λαμογια και κωλοπαιδα αντιστοιχα).

 

Δεν ανεφερα κανεναν ο οποιος να μην εχει διαπραξει επαγγελματικες αισχροτητες

 

Και για να μη νομιζετε οτι εφαγα σκαλωμα σε καμια τιμη και τους κραζω,αναφερομαι αρχικα στο σεβασμο τους προς τον πελατη και μετα σ ολα τ αλλα.Στο κατω κατω δεν εχω την απαιτηση να μου το χαρισει αλλα οταν με προσβαλει (ή εμενα προσωπικα ή τη νοημοσυνη μου) θεωρω οτι εχω το δικαιωμα να τον θιξω στα πλαισια ενος φορουμ.

 

 

Μια παρατήρηση.

Επειδή το noiz έχει 4914 μέλη (σήμερα) και το διαβάζουν άλλοι τόσοι, καλό είναι όταν λέμε κάτι να θυόμαστε ότι το λέμε δημόσια.

 

Αν είσαστε στο Σύνταγμα, σε stage, στο μικρόφωνο, με 16.000W PA με 10.000 κόσμο απο κάτω, θα λέγατε ποτέ:

 

Ο "ν" είναι λαμόγιο και ο "κ" είναι κωλόπαιδο?

 

¶λλο το αστειάκι και άλλο ο χαρακτηρισμός. Έτσι δεν είναι ρε παιδιά? icon_wink.gif icon_wink.gif

 

 

Οχι, δεν ειναι ετσι.

Δεν εκανα καποιο αστειακι.Ουτε ζουμε επι χουντας για να μη μπορω να κατηγορισω καποιον δημοσια.

Αν οι κατηγοριες ειναι αβασιμες ας μου κανουν μηνυση :lol:

 

 

harilatron έγραψε:

 

 

Αν είσαστε στο Σύνταγμα, σε stage, στο μικρόφωνο, με 16.000W PA με 10.000 κόσμο απο κάτω, θα λέγατε ποτέ:

 

Ο "ν" είναι λαμόγιο και ο "κ" είναι κωλόπαιδο?

 

 

 

Μάλλον ναι, εαν βέβαια φοράγαμε κουκούλα και μόλις τελειώναμε το λόγο μας πατάγαμε ένα κουμπάκι και τηλεμεταφερόμαστε σπίτι χωρίς να μας δει κανένας icon_wink.gif

Συνεχίστε ... icon_smile.gif

 

...χαριτωμενο :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Οι έμποροι αυτοί, δεν είναι ούτε γνωστοί μου ούτε έχω μαζί τους κάποια συνεργασία. Έχω εκνευριστεί κι εγώ κάποιες φορές με τη συμπεριφορά κάποιων από αυτούς και υπαλλήλων τους. (Πολύ παλιά όμως....)

 

Όμως πρέπει να χωνέψουμε κάποια στιγμή ότι το "μου είπε εξωφρενική τιμή" είναι διαφορετικό πράγμα από το "προσβάλλει τη νοημοσύνη μου".

 

Επίσης άλλο είναι να λές "δεν με εξυπηρέτησαν σωστά και δεν πρόκειται να ξαναπατήσω" και άλλο να λες "είναι λαμόγια και κωλόπαιδα".

 

Είναι περισσότερο θέμα ευπρέπειας και ακρίβειας του λόγου.

 

¶λλο οι προσωπικές μας εμπειρίες και άλλο οι γενικευμένοι χαρακτηρισμοί. Ιδιαίτερα προς ανθρώπους που τους γνωρίζουμε όλοι και όχι σαν ένα nickname αλλά σαν φυσικά πρόσωπα.

 

Έτσι δεν είναι? :wink:

 

(Για να μην πω: "Γκέγκε?" :lol: :lol: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μικρή εμπειρία από αυτόν αλλά με τις καλύτερες εντυπώσεις. Και όταν τον ρώτησα για τους ενισχυτές THD που ψιλοέφερε ένα φεγγάρι με τιμές καλύτερες απο το internet, μιλήσαμε για τον Έλληνα που μένει κολλημένος με τα μεγάλα ονόματα χωρίς να ψάχνεται λίγο παραπάνω, κάτι που δεν έχω διαπιστώσει προσωπικά αλλά που το πιστεύω εύκολα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο ειναι παιδιά να ειμαστε ομως συγκεκριμενοι στο τύπο-μαρκα οργάνου που πηγαμε για σεταρισμα... Ολοι οι μαστορες δεν ειναι το ιδιο καλοι σε ολες τις κιθαρες, αλλωστε ειναι κ πολυ διαφορετικες οι τεχνοτροπιες απο μια κιθάρα IBANEZ με μια TELECASTER!! Αυτο το λεω με τη λογικη να μαθουμε κ οι υπόλοιποι μεσω της κουβεντας ποιος ειδικευεται καλυτερη κ σε τι μαρκα!

Παντως για το Τζιμη εχω να πω οτι οταν ειχα πραγματικα σοβαρο προβλημα με τη κιθαρα (FAT STRAT USA) που προηλθε απο χαλια αλλαγη ταστων σε προηγουμενο μαστορα... εμεινα απ τη δουλεια του πολυ ευχαριστημενος, (φανταστειτε να αλλαξετε ταστα 2 φορες μεσα σε 8 μηνες.... :( ) κ επισης ηταν ο μονος που μου εδωσε αλλη κιθαρα οσο θα επισκευαζε τη δικιά μου γιατι τοτε επαιζα σε ενα μαγαζι κ δε μπορουσα να μεινω ακιθαρος...!!!!!

Αυτά!

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο ειναι παιδιά να ειμαστε ομως συγκεκριμενοι στο τύπο-μαρκα οργάνου που πηγαμε για σεταρισμα... Ολοι οι μαστορες δεν ειναι το ιδιο καλοι σε ολες τις κιθαρες' date=' αλλωστε ειναι κ πολυ διαφορετικες οι τεχνοτροπιες απο μια κιθάρα IBANEZ με μια TELECASTER!! Αυτο το λεω με τη λογικη να μαθουμε κ οι υπόλοιποι μεσω της κουβεντας ποιος ειδικευεται καλυτερη κ σε τι μαρκα!

Παντως για το Τζιμη εχω να πω οτι οταν ειχα πραγματικα σοβαρο προβλημα με τη κιθαρα (FAT STRAT USA) που προηλθε απο χαλια αλλαγη ταστων σε προηγουμενο μαστορα... εμεινα απ τη δουλεια του πολυ ευχαριστημενος, (φανταστειτε να αλλαξετε ταστα 2 φορες μεσα σε 8 μηνες.... :( ) κ επισης ηταν ο μονος που μου εδωσε αλλη κιθαρα οσο θα επισκευαζε τη δικιά μου γιατι τοτε επαιζα σε ενα μαγαζι κ δε μπορουσα να μεινω ακιθαρος...!!!!!

Αυτά![/quote']

Προσωπικά του είχα πάει ένα μπάσο Warwick Corvette 5χορδο. Το μπάσο το είχα 3 χρόνια νομίζω, και μου είπε ότι χρειαζόταν να μου τρίψει τα τάστα (όπως κατάλαβα αργότερα, φυσικά και δεν χρειαζόταν, μια χαρά ήταν, απλά βρήκε τρόπο να πάρει κι άλλα λεφτά). Μου πήρε αν θυμάμαι καλά 115 ευρώ για σετάρισμα και τρίψιμο τάστων (χωρίς απόδειξη φυσικά). Εδώ θέλω να ξεκαθαρίσω ότι τότε ήμουν εντελώς άσχετος από σεταπ, και ο μόνος λόγος που το πήγα ήταν επειδή όλοι λένε ότι "πρέπει" να το πηγαίνεις για σετάρισμα 1-2 φορές το χρόνο. Τότε είχα αρκετά ψηλό action, και σε συνδυασμό με το πολύ σκληρό μπράτσο της warwick, το μπάσο ήταν μια χαρά, δεν μου έκανε ούτε τασταρίσματα ούτε τίποτα. Για να μην τα πολυλογώ, δέχομαι να τρίψει τα τάστα κλπ καθώς αυτός ήταν ο "ειδικός" (και μάλιστα από τους πιο γνωστούς στην Ελλάδα, αν όχι ο γνωστότερος) και πάω και παίρνω το μπάσο χωρίς να το δοκιμάσω επιτόπου (καθώς μου φάνηκε λίγο προσβολή, εντάξει, για σετάπ το είχα πάει ουσιαστικά, το όργανο έπαιζε μια χαρά όταν το πήγα, ε, λέω, χειρότερα να παίζει αποκλείεται, με τόσο έμπειρο τεχνίτη μάλιστα). Για να μην τα πολυλογώ, όταν έκατσα με το μπάσο είδα ότι έκανε απίστευτα τασταρίσματα σε 2 σημεία, ειδικά στο ένα ήταν σε σημείο distortion, δεν άκουγες νότα. Τον παίρνω, του εξηγώ την κατάσταση, μου λέει φέρ'το από εδώ. Σημειώνω πως μένω Κόρινθο, οπότε δεν μου είναι ό,τι πιο εύκολο να πηγαινοέρχομαι με ένα μπάσο στον ώμο, μου κοστίζει και σε χρόνο, και σε χρήμα, και σε κούραση. Τέσπα, του το πάω μετά από μερικές ημέρες, μπαίνω μέσα, του λέω είχαμε μιλήσει στο τηλέφωνο, για ένα warwick που είχα φέρει... Ο τύπος προφανώς δεν με θυμήθηκε, οπότε βγάζει το μπάσο να το δει, και μου λέει ο θεός: "πω πω! αυτό είναι ασετάριστο τελείως! πρέπει να μου το αφήσεις για ρύθμιση!". Του εξηγώ ότι έτσι ακριβώς μου το είχε δώσει πριν από 10 μέρες, και αρχίζει κάτι απίστευτες δικαιολογίες του τύπου "στην Κόρινθο έχει υγρασία, να, και εδώ στο δρόμο να το βγάλω θα αλλάξει το μπράτσο" και κάτι τέτοια τραγικά. Φυσικά δε μιλούσαμε για μικροδιαφορές, το όργανο ήταν ξεκάθαρα αρρύθμιστο, όπως είχε πει και ο ίδιος ένα λεπτό πριν... Τέλος πάντων, το φτιάχνει μετά από μερικά λεπτά όπως όπως, το πάω κι εγώ σπίτι και αποφάσισα να μάθω να κάνω τα σετάπ μου μόνος μου και να μη σκορπάω τα λεφτά μου σε απατεώνες. Έψαξα από ίντερνετ, έμαθα κάποια βασικά πράγματα και ανακάλυψα ότι ο Τζίμης δεν είχε καν βιδώσει τη γέφυρα καλά στη θέση της, όπως όπως ήταν οι βίδες (αυτό ήταν από το πρώτο "σεταπ", τη δεύτερη φορά μόνο το ύψος του nut μου άλλαξε), το ίδιο και στους μαγνήτες, με λίγα λόγια απλά το είχε αφήσει στη μέση, το ξέχασε και μου το έδωσε έτσι. Που εντάξει, πες ανθρώπινο είναι, λάθη γίνονται. Αυτά που με πείραξαν ήταν 1) η τιμή, 2) το χωρίς λόγο τρίψιμο των τάστων και 3) ότι μετά από όλα αυτά δεν παραδέχτηκε ότι έκανε μαλακία, να ζητήσει μια συγνώμη και να λήξει το θέμα, αλλά με κορόιδευε μέσα στα μούτρα μου. Προσωπικά πιστεύω ότι αν ήταν έστω και λίγο σωστός επαγγελματίας θα έπρεπε να μου δώσει πίσω έστω και τα μισά από τα 115 ευρώ που μου πήρε για να μου δώσει ένα μπάσο σε χειρότερη κατάσταση από αυτή που του το πήγα, αλλά χαλάλι του... έπαθα κι έμαθα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου