Προς το περιεχόμενο

guitars/pedals/amp : η τελευταια αναζητηση....D E L A Y


Προτεινόμενες αναρτήσεις

διακρινω μια αποψη οτι καλο delay=αναλογικο delay ή κανω λαθος?

 

Εγω θα προτεινα πρωτα να αποφασισεις τι χρειαζεσαι' date=' τωρα αλλα και στο μελλον, να καταληξεις δηλαδη στο αν χρειαζεσαι αναλογικο ή ψηφιακο delay και μετα βλεπεις τι περνεις...[/quote']

 

αν υποθεσω οτι τα delay της gt8 με καλυπτουν , και κανουν μια χαρα την δουλεια τους ,τοτε με βλεπω να ξαναπηγαινω σε digitech "λυση".

 

βεβαια εχω πριζωθει και θα ηθελα ας πουμε να κανω ενα blind-test σε boss/digitech/maxon κλπ , για να καταλαβει το αυτι μου την διαφορα...

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

διακρινω μια αποψη οτι καλο delay=αναλογικο delay ή κανω λαθος?

 

....

 

Πράγματι υπάρχει αυτή η αντίληψη (όχι εδώ συγκεκριμένα....γενικώς μιλάω).

 

Σε λίγο θα ψάχνουμε να αγοράσουμε αναλογικούς υπολογιστές.

 

Αυτό που έχω ξαναπει είναι ότι ο βασικός διαχωρισμός θα έπρεπε να είναι "ακριβής αναπαραγωγή" ή "θολή αναπαραγωγή".

Ακριβής αναπαραγωγή γίνεται μόνο με ψηφιακά μέσα. Θολή αναπαραγωγή γίνεται και με τα δύο. Εξίσου καλά. Εξάλλου' date=' καθαρό αναλογικό delay δεν υπάρχει. Μόνο αυτά με τις ταινίες. Αυτά με τα bucket brigade δεν είναι 100% αναλογικά....κι αυτά διακριτοποιούν το σήμα στο χρόνο....(αλλά είναι συνεχής και όχι κβαντισμένη η "δειγματοληψία"). Γι αυτό και αυτή η "μουντάδα". Απαιτείται φιλτράρισμα των υψηλών πριν τη δειγματοληψία και μετά την αναπαραγωγή. :wink: [/quote']

 

Xαριλατρόνιο πολύ σε πάω που θέτεις τις συζητήσεις σε σωστές βάσεις (δεν κάνω πλάκα!!) Έτσι ακριβώς είναι, και τα ψηφιακά delay που προσομοιώνουν τον αναλογικό ήχο θολώνουν τις επαναλήψεις, άλλα υπερβολικά μουντά, άτεχνα και χάνοντας τον όγκο, και άλλα πολύ καλά όπως το προαναφερθέν Τ Rex (λόγω των πολύ καλών A/D/A convertors της Burr Brown που έχει, ή που νομίζω ότι είχε στο παρελθόν). ¶λλα πάνε και ένα βήμα παραπάνω στην προσομοίωση προσθέτοντας και τα τριξιματάκια που έκανε η ταινία στα παλιά tape echo. Πάντως, και σήμερα φτιάχνονται τέτοια όπως το Fulltone Tape Echo κι ένα της HiWatt.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
... Εκτος απο το διαχωρισμο και τι επαναληψη πετυχαινουν τα ανολογικα και ψηφιακα που ειπες "harilatron" υπαρχουν και αλλα.

...

 

Σαφως. Ο διαχωρισμός -για μένα- είναι λειτουργικός (στην εφαρμογή) και όχι κατασκευαστικός ("αναλογικό" - φηφιακό).

Οι ακριβείς επαναλήψεις μπορεί να χρησιμοποιηθούν δημιουργικά όπου το πραγματικό ριφ "μπερδεύεται" με την επανάληψη....όπως π.χ. κάνει ο Edge. Μια "θολή" επανάληψη -ειδικά ρυθμισμένη σε μικρό χρόνο- μπορεί να δώσει χώρο /όγκο στον ήχο και ταυτόχρονα να περάσει πιο "απαρατήρητο". Βολικότερη τη "θολή" επανάληψη τη βρίσκω σε lead ήχους.

Το καθένα δηλαδή έχει τη δική του αξία. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι ο Edge έφερε το Deluxe Memory Man στο προσκήνιο με τη χρήση του στους πρώτους δίσκους των U2. Kαι η θολούρα στην επανάληψη είναι χρήσιμη όταν δεν θες τον "ήχο πάνω στον ήχο" αλλά να παίζεις μέρη που ακούγεται από πίσω ο εαυτός σου χωρίς να μπλέκεται ακουστικά με αυτό που παίζεις real time. Σημειωτέον ότι το T Rex ακούγεται ψηφιακό (ωραίο, δε) και έχει κουμπάκι με τον τίτλο "Brown" που όταν το πατήσεις περνάς στις θολές επαναλήψεις που λέμε.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα απο τα πραγματα που γουσταρω πολυ στο noiz ειναι οτι υπαρχουν ανθρωποι με τρομερες - τουλαχιστον για τα δικα μου "κυβικα"- γνωσεις.

και μαλιστα οχι μονο στην ιδια την μουσικη με την αυστηρη της εννοια , αλλα και σε αλλα. ηλεκτρονικα-κατασκευαστικα-ηχητικα-μεχρι και ψυχοακουστικα. πραγματικα μαθαινω πολλα και δεν περιμενα τετοια ανταποκριση αλλα και τοση αναλυση σε ενα τοπικ με αναζητηση πεταλιου delay για Live.

 

σας ευχαριστω πολυ.εχω μαθει πολλα , αλλα και προβληματιζομαι ολοενα περισσοτερο για το ποσο "καλα" μπορει να ειναι τελικα τα 5-6 πεταλια που διαθετει καποιος.... 8O :oops: :wink: :wink: 8) :lol:

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το εχω ακουσει αλλα στα ξενα site βλεπω παρα πολυ καλα λογια για αυτο http://www.mpamp.com/pedal/pedals-dbd.html....

αρκετα ακριβο αλλα μπουτικ που λενε και στο χωριο μου...

Practice cures most tone issues - John Suhr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H άποψή μου για τα Damage Control, από ότι έχω ακούσει και από προσωπική εμπειρία με τα Womaniser, Demoniser κι ένα ακόμη που δεν θυμάμαι, συνοψίζεται σε μια λέξη: MAKΡΙΑ!! Για να δώσει κάποιος τόσα χρήματα (525 ευρώ στην καλύτερη των περιπτώσεων!) για να τα αποκτήσει, σημαίνει α) βάσει της αρχής συμφωνίας τιμών ενισχυτή - περιφερειακών, ότι θα πρέπει να έχει ενισχυτή και κιθάρα υπερ-υπερπολλαπλάσιας αξίας (ψιλοδύσκολο), β) ότι πρέπει να έχει τρομερές απαιτήσεις σε studio quality reverb + delay, γ) ότι όλες οι φτηνότερες λύσεις δεν θα τον καλύπτουν (πάλι δύσκολο), δ) ότι αυτό το πετάλι θα πρέπει να έχει υπεράνθρωπο ήχο που θα σε καθηλώνει, κάτι που δεν συμβαίνει με τίποτα (τα 3 ανωτέρω που έπαιξα ήταν επιεικώς χάλια).

 

Και επειδή το παιδί ψάχνει κάτι για αρχή, πάλι "μακριά" του λέω... και αυτομάτως η αξία του Damage Control delay, όσο καλό κι αν είναι, μειώνεται πάρα πολύ γιατί παίζει στην ίδια τιμή με rack, όπως πχ το TC Electronic D-Two.

 

Ξέχασα να σημειώσω ότι το Del. Mem. Man είναι ιδανικό για να φτιάχνεις "τοπία" πάνω σε καθαρό ήχο (ειδικά με το vibrato του που κολλάει απίστευτα), αλλά για τις πιο "καθημερινές" σου ανάγκες σε echo ή delay θα ήταν σοφότερο να κοιτάξεις κάτι άλλο, όπως κάποιο από τις προηγούμενες προτάσεις στα άλλα θρεντς ή εδώ. Ένα μικρό παράδειγμα των "τοπίων" του Del. Mem. Man (όχι, δεν παίζω εγώ :( )

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου