Προς το περιεχόμενο

Guitar Volume Μετατροπή


Angelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο volume pot, εαν είναι 250K, μια μικρή προσθήκη με ένα πυκνωτή 680pf και μιά αντίσταση 220K σε παράλληλη συνδεση βοηθάει στο να μην χάνονται οι ψηλές συχνότητες όταν χαμηλώνουμε το volume.

 

Μια και το έκανα και πολύ μου άρεσε είπα να το πω ... :idea:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Bypass%20filter.gif

 

Όπου αν υποθέσουμε ότι η "γή" είναι στο δεξιό ποδαράκι, τότε το σήμα από το μαγνήτη πηγαίνει στο αριστερό και η έξοδος του volume είναι από το μεσαίο. :wink:

 

Πάντως όσο κοντύτερο το -πρώτο- καλώδιο, τόσο λιγότερο έντονο το πρόβλημα.

 

Πάντως .... προσωπικά, τα κουμπιά της κιθάρας τα βάζω στο 10 και δεν τα πολυπειράζω (Δεν το λέω σαν συμβουλή, την παραξενιά μου λέω.... :wink: ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως .... προσωπικά' date=' τα κουμπιά της κιθάρας τα βάζω στο 10 και δεν τα πολυπειράζω[/quote']

 

Κακώς... Είναι απίστευτο το πόσο δημιουργικά μπορείς να επηρεάσεις τον ήχο σου με fine-tunings των knobs...;)

 

 

Βέβαια εγώ το έχω "ανάγει" σε τικ πλέον...Τα πειράζω ακόμη και όταν παίζω unplugged την κιθάρα!!!! :lol: :lol: :lol:

 

Το ίδιο τικ έχει κι ο Santana (όχι με ασύνδετη την κιθάρα...):

 

 

:lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Πάντως .... προσωπικά' date=' τα κουμπιά της κιθάρας τα βάζω στο 10 και δεν τα πολυπειράζω[/quote']

 

Κακώς... Είναι απίστευτο το πόσο δημιουργικά μπορείς να επηρεάσεις τον ήχο σου με fine-tunings των knobs...;)

 

....

Πράγματι.....για αυτό και δεν το προτείνω σαν ορθή πρακτική....απλά το ανέφερα σαν "προσωπική παραξενιά". :wink:

 

(Μπαιδεγουέυ, ωραίος ο Κάρολος. :wink: )

 

....Βέβαια εγώ το έχω "ανάγει" σε τικ πλέον...Τα πειράζω ακόμη και όταν παίζω unplugged την κιθάρα!!!! :lol: :lol: :lol:

....

 

Καλά ... εγώ (τις δύσκολες μέρες) χτυπάω την πόρτα ΒΓΑΙΝΟΝΤΑΣ από το γραφείο ΜΟΥ. :lol: :lol:

 

 

(το καλό είναι ότι δεν περιμένω να μου κάποιος "εμπρός".... ανοίγω και βγαίνω "χύμα")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακώς... Είναι απίστευτο το πόσο δημιουργικά μπορείς να επηρεάσεις τον ήχο σου με fine-tunings των knobs...;)

 

 

Βέβαια εγώ το έχω "ανάγει" σε τικ πλέον...Τα πειράζω ακόμη και όταν παίζω unplugged την κιθάρα!!!! :lol: :lol: :lol:

 

 

+1! Τείνω να αποκτήσω το ίδιο τικ! :lol: Πάντως πραγματικά θα ένιωθα ότι δεν μπορώ να παίξω αν δεν μπορούσα να τα πειράξω!

Τα pots δεν είναι on-off... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ... εγώ (τις δύσκολες μέρες) χτυπάω την πόρτα ΒΓΑΙΝΟΝΤΑΣ από το γραφείο ΜΟΥ. :lol: :lol:

 

(το καλό είναι ότι δεν περιμένω να μου κάποιος "εμπρός".... ανοίγω και βγαίνω "χύμα")

 

Να το κοιτάξεις αυτό :lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ... εγώ (τις δύσκολες μέρες) χτυπάω την πόρτα ΒΓΑΙΝΟΝΤΑΣ από το γραφείο ΜΟΥ. :lol: :lol:

 

(το καλό είναι ότι δεν περιμένω να μου κάποιος "εμπρός".... ανοίγω και βγαίνω "χύμα")

 

Να το κοιτάξεις αυτό :lol:

 

:lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου