Προς το περιεχόμενο

Impedance = ; (Μηχανικά :D )


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Harri...

 

Υποδείξεις για την κουβέντα μην κάνεις.

 

...

Και γιατί παρακαλώ?

Προσπάθησα να γράψω ένα φιλικό input* για να συνεχίσεις τη συζήτηση χωρίς να κουρσέψω το thread και να γράψω τη δική μου οπτική για το θέμα.

 

Αντί αυτού εισπράττω ύβρεις -για ακόμη μία φορά.

 

Τέλος πάντων' date=' σε αφήνω να ευχαριστηθείς το thread σου και να κάνεις τη φιγούρα σου. Έτσι κι αλλιώς, (όπως έγραψες παραπάνω) είσαι εδώ για να λογομαχείς. Δεν πρόκειται να συμπεριφερθώ σαν εσένα...δηλαδή να πάρω πρόταση-πρόταση όσα έγραψες και να αναδείξω τις ανακρίβειες.

Όυτε θα χαρακτηρίσω την προσπάθεια προσέγγισης ενός μηχανικού συστήματος (ηχείο) με ένα άλλο μηχανικό σύστημα (ελατήριο + συμπιεστός όγκος αέρα). Ούτε θα συζητήσω πόσο ρεαλιστική είναι η προσέγγιση του "άκαμπτου κώνου" σε πρακτικές συνθήκες.

 

Πάντως, αν έχει αξία να μιλήσει κανείς για αυτό το θέμα, είναι να θεωρήσει το κύκλωμα του πηνίου+αντίσταση του μαγνήτη της κιθάρας, τη χωρητικότητα του καλωδίου, και την αντίσταση εισόδου του πράγματος (π.χ. πρώτο πετάλι) στο οποίο συνδέεται η κιθάρα, και να εξηγήσει με απλά λόγια γιατί χάνονται πρίμα όταν βάζουμε ποτενσιόμετρο χαμηλής ονομαστικής τιμής στην κιθάρα.

 

Καλή διασκέδαση granule.

 

 

 

 

 

*Αφού ξέρεις ότι ο όρος που σχετίζεται με τη μάζα, την αυτεπαγωγή ή τη χωρητικότητα (ανάλογα με το σύστημα) έχει σημασία για τη μορφή των λύσεων δηλαδή την κατηγοριοποίηση του συστήματος σαν overdamped, underdamped, ή critically damped. Για να μην αναφερθούμε στην ιδιοσυχνότητα του συστήματος.[/quote']

 

 

 

1ον

 

Δεν μπορώ να θεωρήσω "φιλικό input" το :

 

"Κάνε εκείνο και το άλλο για να το πας ολοκληρωμένα."

 

Εσύ μπορείς..;

 

Αν νομίζεις οτι λείπει κάτι για την "ολοκλήρωση" κάντο και μην λές στους άλλους τι να κάνουν. So simple.

 

Αν δεν μπορείς να γράψεις μία δικιά σου θεώρηση χωρίς να κουρσέψεις ένα θέμα και το μόνο που μπορείς είναι το να λές στους άλλους τι να κάνουν για να "ολοκληρώσουν" ένα θέμα.... πιστεύω να βλέπεις ποιον αφορά.....

 

Δούλεψέ το λίγο.. θα σου βγεί σε καλό... ξέρεις τώρα.. κανά καναπέ.. κάποιον να λες τα παιδικά σου τραύματα... και τα ρέστα.

 

 

2ον

Δεν είναι πάντα κώνος το διάφραγμα και ναι... δεν "κουνιέται" ώς ένα πράγμα...

Αλλά.. αν διάβαζες λίγο προσεχτικότερα... θα έβλεπες πως αυτή η υπόθεση γίνεται για ένα συγκεκριμένο εύρος συχνοτήτων... στο οποίο μπορεί να θεωρηθεί αυτό.

 

3ον

Ναι έχεις δίκιο για την μάζα και για το damping του συστήματος.

Όμως, το damping μπορείς, ίσως ποι εύκολα, να το τροποποιήσεις

αλλάζωντας λίγο τη μάζα.....

Και μην ξεχνάς οτι το damping αφορά ένα ακόμα πιο στενό εύρος συχνοτήτων, μιλώντας πάντα για μια frequency response ενός μετατροπέα,

γύρω από το όποιο συντονισμό μπορεί να δημιουργηθεί (μιλώντας για ηχεία και όχι για ταλαντούμενα - δωνούμενα συστήματα).

Τι γίνεται όμως με το roll off που έχουν και επιβάλλουν οι καμπίνες στα ηχεία...;

Ή με την μετακίνηση της συχνότητας συντονισμού (η οποία καθορίζει και το roll off της frequency response) σε πιο υψηλή από αυτή της infinite baffle περίπτωσης...;

 

Που κολλάει όμως η εμπέδηση θα μου πείς και δικαιολογημένα....

 

Κολλάει στο ότι με αυτήν μπορείς να ενώσεις την επίδραση της καμπίνας σου, την επίδραση των επιλεγμένων μηαχνικών μερών και την επίδραση της

μετάδοσης στον αέρα.

 

 

 

 

 

Που.Σου. Περι φιγούρας.... αν μπορούσα να ανεβάσω άρθρο θα το έκανα... αλλά δεν βρήκα την επιλογή... πράγμα το οποίο έγραψα στην αρχή αρχή του θέμματος.

¶ρα... ή δεν το διάβασες.... ή το διάβασες και δεν το κατάλαβες.

Not my fault. :D

 

 

edit/

Που.Σου.2

Χαχαχαχα..... σε πείραξε η προσπάθεια προσομείωσης μιας καμπίνας με μια τρόμπα...; Καλο...!

Το ηχείο δεν είναι σε καμπίνα..; χμμμ.....

Όσο για τον κώνο σου απάντησα........ ;)

 

Που.Σου.3

Με το θέμα έχει αξιά να ασχοληθεί κανείς και για άλλους λόγους.....

και όχι μόνο κιθάρα - καλώδια - πετάλια...

Αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να πώ παραπάνω..... αλλιώς παίζουν κυρώσεις....

 

That's it for today. C ya!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator
Παιδιά θα ήθελα πληροφορίες για να κάνω attach μια jpεg που έχω στον υπολογιστή μου σχετικά με το θέμα...

 

Μπορείς να δεις κι εδώ.

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=4987

 

Εναλλακτικά' date=' μπορείς να φτιάξεις ένα album σε κάποιο από τα site που κάνουν photo / image hosting και να την βάλεις εκεί.

Μετά, να πάρεις το url (λινκ) της εικόνας σου και να το παραθέσεις στο κείμενό σου ανάμεσα σε ένα "[img']" και ένα "[/img]" (χωρίς τα ") .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολουθώ....αλλά με κάποια επιφύλαξη γιατί -βασικά- έχω μια αμφιβολία* σχετικά με την εκπαιδευτική αξία των μηχανικών / ηλεκτρικών αναλόγων.

  • Φίλε harilatron εγώ αμφιβάλλω για την εκπαιδευτική αξία όλων όσων γράφτηκαν. Κατα την άποψη μου, αυτό που διάβασα, είναι ένα κολάζ όρων και εννοιών που σαν σύνολο -ξανά- σαν σύνολο αποτελούν μια μπουρδολογία. Όλοι μας μπορούμε να αντιγράψουμε ένα βιβλίο που έχουμε μπροστά μας... το θέμα είναι να μεταδώσουμε κάτι στους άλλους.

I'll follow the signal to the end...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

LPF~freQ, κάνε μου τη χάρη ... και όταν ο granule σου επιτεθεί προσωπικά γι αυτό που μόλις έγραψες....μην συγχιστείς. :lol:

 

Θα γράψω λίγο πιο λιανά τη γνώμη μου για τον τρόπο με τον οποίο πρέπει να μιλάμε ....παρακάτω. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και με βάση και την παραπάνω συζήτηση.....

 

Granule, εξακολουθείς να μου επιτίθεσαι προσωπικά λέγοντας ότι πρέπει να δω ψυχίατρο, ότι δεν κατάλαβα το ένα ή το άλλο, ότι δεν διάβασα προσεκτικά κλπ κλπ παρά τη διαβεβαίωσή μου ότι δεν είχα σκοπό να σου γράψω κάτι κακοπροαίρετο.

 

Το "granule" είναι δικό σου nick και ό,τι θέλεις το κάνεις. Κατά βάση, μέχρι στιγμής το χρησιμοποιείς για να "κοκορομαχείς" με οποιονδήποτε κάνει το λάθος να πάρει στα σοβαρά και να φέρει οποιαδήποτε αντίρρηση στα γραφόμενά σου. Η απλά αν προσθέσει κάτι. Αυτό βέβαια δεν σε κάνει και ιδιαίτερα δημοφιλή.

 

Πάντως, αν έχεις μείνει με την εντύπωση ότι το πρώτο σου ποστ μετέφερε κάποια πληροφορία, τότε πρέπει να αναθεωρήσεις την άποψη που έχεις για το πως επικοινωνούν μεταξύ τους οι άνθρωποι και επιπροσθέτως για το τι μορφή έχουν -και πρέπει να έχουν- τα τεχνικά post σε ένα message board - forum. Στο λέω απόλυτα φιλικά (παρά τη δική σου -δεδηλωμένη- διάθεση για καυγά) και στο λέω σαν άνθρωπος που στην κανονική του ζωή, σαν μέρος της δουλειάς του, διδάσκει φυσική σε προχωρημένο επίπεδο μεν αλλά σε ετερογενή ακροατήρια δε.

 

Και τι εννοώ:

Όταν προσπαθεί κανείς να μεταφέρει μία πληροφορία σε ένα "πολύπλοκο" (λόγω της ανομοιογένειάς του) ακροατήριο πρέπει να προσπαθεί το περιεχόμενό του λόγου του να είναι τέτοιο ώστε:

 

1. Να προσπαθεί (έστω ένα μέρος) από αυτά που θα πει, να το καταλάβουν όλοι. Και ο πιο αδιάβαστος ή ο πιο καινούριος στο χώρο.

 

2. Να υπάρχουν κάποια στοιχεία που να κρατήσουν ξύπνιους και τους πιο σχετικούς.

 

3. Να αναδείξει τα σημεία εκείνα που με ποιοτικό τρόπο μπορεί να μείνουν στη μνήμη των ακροατών και μετά το μάθημα. Δεν ακρεί να κατανοήσει ο άλλος κάτι (την ώρα που το λες) για να θεωρήσεις ότι το έχει μάθει κι όλας.

 

4. Να διαχωρίσει την ουσία του αντικειμένου από τις τεχνικές λεπτομέρειες και από τον ειδικό μαθηματικό φορμαλισμό στον οποίο μπορεί να χρειαστεί να ανατρέξει κατά την ανάλυση.

 

5. Να έχει ένα "γνωστικό στόχο". Να έχει ένα πλάνο δηλαδή, για το τι πρέπει να έχει περάσει στο μυαλό του ακροατηρίου στο τέλος της ώρας ή της ενότητας. Ελίσσεται με παραδείγματα, απλουστεύσεις, επαναλήψεις κατά την προσέγγιση του διδακτέου αντικείμενου, μέχρι να δει στα μάτια των ακροατών (ή να διαγνώσει από τις απαντήσεις τους) ότι "το έχουν".

 

 

 

Εσύ granule, κάνεις εντελώς τα ανάποδα.

1. Γράφεις με χαοτικό τρόπο που δυσκολεύει τους πιο καινούριους.

 

2. Ο λόγος σου χαρακτηρίζεται από αποσπασματικές πληροφορίες, μισόλογα και γενικεύσεις που ενοχλούν -κάπως- τους πιο σχετικούς.

 

3 και 4. Μπερδεύεις την ουσία του θέματος με τις τεχνικές λεπτομέρειες.

 

5. Ο στόχος σου δεν είναι να μεταδώσεις πληροφορία αλλά να δείξεις ότι γνωρίζεις κάτι σχετικά με το θέμα της συζήτησης. Αν αυτό δεν περάσει όπως ακριβώς το περιμένεις, τότε τα βάζεις με το "ακροατήριο".

 

 

Όπως σου είπα και παραπάνω, κάνε ό,τι θέλεις. Μην νομίζεις όμως ότι δείχνεις καλή εικόνα ή -έστω- την εικόνα του ειδικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Harrylatron

 

το μη με διαβεβαιείς και το τι όχι.... δεν έχει καμία σημασία.

Στο λέω για να "σώσεις" pixels.

 

Έχεις κάτι να πείς επί του θέματος...;

Κάντο.

 

 

Παρ'όλα αυτά.... σου ξαναλέω οτι υποδείξεις και τα ρέστα.....

δεν είναι και το πιο φιλικό input ιδιαίτερα όταν έχεις ένα παρελθόν....

δεν είναι και πυρινηκή φυσική έ..;

 

 

Τώρα...

 

Κρίσεις για το τι και πώς γράφω και όλα τα άλλα... τα οποία συνοδεύονται

από την ιδιότητά σου.... ποσός με ενδιαφέρουν.

 

 

Ιδού η ρόδος....

Έχεις κάτι να πεις...;

Κάντο... και μην λές στους άλλους τι να κάνουν...

στην τελική, πώς την είδες;

 

Ναι θα μας λές τι να πούμε για να είμαστε ολοκληρωμένοι...

ναι τι να πούμε για να τα λέμε σωστά...

και όχι δεν θα στην πούμε...;

Κάπου "χάνει" το καράβι.

 

 

Και όλο αυτό το θεωρείς και φιλικό "προς τον χρήστη"

και διατίνεσαι για την φιλικότητά του αυτή....

 

 

Μα καλά.. μόνο σε μένα φαίνεται παράλογο αυτό...;

 

 

 

 

 

LPF....

 

και εμένα μπουρδολογία μου φάνηκε αυτό που έγραψες... αλλά δεν το κάνω και ζήτημα ε.... :)

 

 

 

 

Υ.Γ.

Απορώ πώς ξέρεις τόσα για μένα βρε ατιμούτσικο Harrylatron...

Ούτε μαζί φαντάροι..!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ξέρεις τι και πώς το γράφω... τι θέλω να πετύχω απο αυτό....

τι χρειάζεται να αλλάξω....

Αν δεν είχαμε και αυτά τα καβγαδάκια... θα σε παντρευόμουνα...

Χαχαχααχαχαχαχαχ

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου