Προς το περιεχόμενο

μαγνήτες με χαμηλή έξοδο.πλεονεκτήματα-μειονεκτήματα


takis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ηθελα να ρωτησω ποια ειναι τα πλεονεκτηματα και ποια τα μειονεκτηματα για μαγνήτες με χαμηλή έξοδο σε μια stratocaster.ποιοι μαγνήτες με χαμηλή έξοδο θεωρουνται πολυ καλοι.ευχαριστω :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά οι strat παίζουν πολύ καλύτερα με τους original μαγνήτες για τους οποίους σχεδιάστηκαν.

Για περισσότερο gain υπάρχουν & τα πεταλάκια & οι ενισχυτές :wink:

Ενας low output vintage μαγνήτης θα σου δώσει τον κλασσικό & γλυκό καθαρό ήχο της strat που όλοι αγαπάμε & όσο γκάζι θέλεις (άλλωστε μια και κάναν για τον Hendrix κάνουν & για εσένα :wink: )

Αν θές λίγο περισσότερο όγκο μπορείς να βάλεις εναν hotter bridge αν & δεν είναι απαραίτητο.

Λάβε υπόψιν σου ότι όσο πιό πολύ γκαζάτους μαγνήτες βάλεις τόσο πιο πολύ θα υποφέρει ο ΚΑΘΑΡΟΣ σου ήχος.

Στην εποχή μας υπάρχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΛΗΘΩΡΑ κατασκευαστών μαγνητών οπότε σίγουρα θα βρείς αυτό που σου αρέσει (δεν υπάρχει βέβαια "καλύτερος" κατασκευαστής μαγνητών...)

 

Απο τα κλασσικά vintage output set που έχω ακούσει μου αρέσουν τα παρακάτω

 

ΦΘΗΝΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΙΜΗΣ : FENDER 54/62 RI

ΜΕΣΑΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: SEYMOUR DUNCAN ALNICO II PRO & RIO GRANDE VINTAGE TALLBOYS

ΑΚΡΙΒΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ : LINDY FRALIN VINTAGE (+5%),JASON LOLAR,VAN ZANDT VINTAGE,SD ANTIQUITY STRAT

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα που θυμαμαι πριν βαλω τους antiquity(που δεν το μετανιωσα καθολου :wink: ),στα καθαρα ηταν πιο γλυκος ο ηχος.οχι που τωρα δεν ειναι βεβαια αλλα ελαχιστα λιγοτερο.παντως τους original της fender εγω τους αλλαξα γιατι μου ακουγονταν αρκετα αδυναμοι και χλωμοι αν καταλαβαινεις τι θελω να πω ακριβως.ισως αυτο που εγω ακουγα πιο αδυναμο και πιο χλωμο να ηταν επειδη ηταν low output...και κατι αλλο.ειχα ακουσει οτι οι low output pick-ups,βοηθανε στο να ακουστει πιο πολυ το ξυλο της κιθαρας και παιρνει στον ηχο της η κιθαρα πολυ και απο τον χαρακτηρα του ξυλου.ξερεις αν ισχυει;thanks!! 8) (τωρα βγηκαν και καποιοι καινουριοι μαγνητες που λενε οτι ειναι πολu καλοι...http://www.kinman.com/images/inside/ourProducts/Website%20accolades%20Trad%20Mk11%20popup.pdf,αλλα και οι πιο παλιοι,http://www.suhrguitars.com/v60.htm)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Fender Vintage Noisless τι θεωρούνται? Low Output?

Εγώ αυτούς έχω και ενώ έχω καλά καθαρά χωρίς θόρυβο, μου φαίνεται ότι θα ήθελα λίγο όγκο παραπάνω... (ίσως λίγα μπάσα). Εκτός αν φταίει ότι παίζω με ένα μικρό Fender SuperChamp ενισχυτάκι 18W...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου