Προς το περιεχόμενο

Ποι ηλεκτροακουστικη μεχρι 400 ευρω?


lambrosgg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Καλύτερα να μην πάρει ηλεκτρακουστική αν θέλει να ηχογραφεί.

Ας πάρει ακουστική και ας χρησιμοποιήσει 1-2 μικρόφωνα. (Έχει περιγραφεί πολλάκις ο τρόπος, νομίζω υπάρχει κι ένα σχετικό άρθρο.)

Το σημαντικότερο λοιπόν είναι ο ακουστικός ήχος.

 

Ακουστικές υπάρχουν πολλές σ' αυτά τα λεφτά. Π.χ. οι Cort που προαναφέρθηκαν. Την αγορά δεν την ξέρω πολύ καλά, αλλά μια κιθάρα που μπορώ να προτείνω σε αυτή την κατηγορία τιμής είναι η fender GA43S. Την πήρα σχεδόν τυχαία πριν 5-6 χρόνια και τη συμπαθώ όλο και περισσότερο.

 

http://www.fender.com.au/acoustics/grandauditorium/ga43s.shtml

 

(179 Λίρες εδώ http://www.backalleymusic.co.uk/index1.html )

 

 

Νομίζω ότι με μία κιθάρα που να ακούγεται καλά ακουστικά και οποιοδήποτε μικρόφωνο θα γράψει πολύ καλύτερα από ότι με οποιαδήποτε ηλεκτρακουστική (απευθείας από το βύσμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΟΚ. Οταν ξανακάνουμε τσάρκα θα περάσουμε απο κει.

 

Πηγα σε ενα που είναι Σόλωνος 137 (δεν θυμάμαι όνομα) από το οποίο είχε πάρει ενας φίλος ένα μίχτη και θυμόμουν ότι είχε ποικιλία. Πηγαμε εκει κ ήτανε ένας πωλητής... ¶στα να πάνε! Cort δεν είχε καθόλου, μόνο παραγγελεία λεει. Του εξηγήσαμε τί ζητάμε και μας είπε ότι δεν έχει λέει ηλ/ακουστικές κάτω απο 400 ευρώ! 8O Μα είναι δυνατόν? Εγώ δεν τον πίστεψα.

 

Μετά πήγαμε σε έναν άλλο εκει κοντά, όπου ήταν ΕΞΥΠΙΡΕΤΙΚΟΤΑΤΟΙ πολύ ευχάριστος πωλητής, κάναμε και το χαβαλέ μας όπου δοκιμάσαμε μια takamine (στην οποία και κλίνουμε εν τέλει) Τέλος πήγαμε να δούμε και καμιά yamaha στο νάκα, όπου παίξαμε την APX-500, της οποίας έπεσε η τιμή και είναι ένα πολύ ωραίο όργανο. Ωραίος ήχος-ηλεκτρονικα, με ενσωματωμένο κουρδιστήρι και πολύ όμορφο όργανο. Λίγο το παίξιμό της ήταν δύσκολο λόγω του φαρδιού λαιμού, αλλα οκ.

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα πάμε να δούμε και αυτήν την cort στου λογοθέτη και θα αποφασίσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΡΕ nio16 τι κιθαρα ηταν αυτη που μου εδωσες και επαιξα και επαθα πλακα για την αποδοση/τιμη που ειχε.

γυρω στα 550 Ε.

Για πες στα παιδια να τη δουνε και αυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να μην πάρει ηλεκτρακουστική αν θέλει να ηχογραφεί.

Ας πάρει ακουστική και ας χρησιμοποιήσει 1-2 μικρόφωνα. (Έχει περιγραφεί πολλάκις ο τρόπος' date=' νομίζω υπάρχει κι ένα σχετικό άρθρο.)

Το σημαντικότερο λοιπόν είναι ο ακουστικός ήχος.

 

Ακουστικές υπάρχουν πολλές σ' αυτά τα λεφτά. Π.χ. οι Cort που προαναφέρθηκαν. Την αγορά δεν την ξέρω πολύ καλά, αλλά μια κιθάρα που μπορώ να προτείνω σε αυτή την κατηγορία τιμής είναι η fender GA43S. Την πήρα σχεδόν τυχαία πριν 5-6 χρόνια και τη συμπαθώ όλο και περισσότερο.

 

http://www.fender.com.au/acoustics/grandauditorium/ga43s.shtml

 

(179 Λίρες εδώ http://www.backalleymusic.co.uk/index1.html )

 

 

Νομίζω ότι με μία κιθάρα που να ακούγεται καλά ακουστικά και οποιοδήποτε μικρόφωνο θα γράψει πολύ καλύτερα από ότι με οποιαδήποτε ηλεκτρακουστική (απευθείας από το βύσμα).[/quote']

 

Ρε κουμπάρε χαίρω πολυ! Τα μικρόφωνα-καλώδια-εκοπλισμό να είχαμε μόνο... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΡΕ nio16 τι κιθαρα ηταν αυτη που μου εδωσες και επαιξα και επαθα πλακα για την αποδοση/τιμη που ειχε.

γυρω στα 550 Ε.

Για πες στα παιδια να τη δουνε και αυτη.

 

 

Ναι nio16. Μην είσαι μοναχοφαγάς! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
...

 

Ρε κουμπάρε χαίρω πολυ! Τα μικρόφωνα-καλώδια-εκοπλισμό να είχαμε μόνο... :D

 

 

Δηλαδή την έξοδο της ηλεκτρακουστικής....με τι θα την ηχογραφήσει?

 

Ας δοκιμάσει να την γράψει έστω με ένα δυναμικό για φωνή....καλύτερα θα είναι από την κάψα ή ότι άλλο έχει η ηλεκτρακουστική μέχρι 400 Ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε pc με Maudio Audiophile.

 

Δεν νομίζω ότι έχεις δίκιο herilatron. Έχω ένα shure Beta 58A και όσες φορές δοκίμασα να γραψω ακουστική με αυτό δεν ήταν και τόσο ωραία τα αποτελέσματα.

 

Εσυ προφανώς εννοείς καλο μικρόφωνο (πυκνωτικό δηλαδή) σε καλά ηχομωνομένο δωμάτιο κλπ κλπ. Δεν υπαρχουν αυτά, σε σαλόνι με τοίχο και πλακάκι ηχογραφούμε.

 

Ο ήχος που άκουσα απο την takamine χθές ήταν πολύ ανώτερος απο αυτόν που πετυχαίνω με το shure.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχουν αυτά, σε σαλόνι με τοίχο και πλακάκι ηχογραφούμε.

 

αρα με ενα καλο φθηνο πυκνωτικο (το Studio Projects b1 π.χ που κανει 110 ευρω) θα εχεις και ΜΑΜΩ τους ηχους.. :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχουν αυτά' date=' σε σαλόνι με τοίχο και πλακάκι ηχογραφούμε.

[/quote']

 

αρα με ενα καλο φθηνο πυκνωτικο (το Studio Projects b1 π.χ που κανει 110 ευρω) θα εχεις και ΜΑΜΩ τους ηχους.. :wink:

 

Και πάλι δεν νομίζω. Ήδη με το δυναμικό παίρνω αρκετή φασαρία. Με το πυκνωτικό... Αστα να πάνε θα είναι! Ο χώρος έχει χάλια ακουστική. Δεν φταίει ούτε το shure. Στο παλιό μου σπίτι άπλωνα παπλώματα στην ντουλάπα για τέτοιες δουλειές, αλλα εδω δεν μπορώ να κάνω κάτι αντίστοιχω.

 

Δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημα με τις ηλεκτροακουστικές. Εμένα μου άρεσε πολύ ο ήχος που βγάζουν. Και της Cort πρέπει να έιναι πολυ καλό γιατί ειναι fishman.

 

Αμα το περάσεις απο ένα compresora και κανένα reverb, του φτιάξεις και λίγο το eq γίνεται επαγγελματικό.

 

Αντε μην τα πάρω :D και ηχογραφώ όλες τις ακουστικές με το arpegiator του synthiού! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι με μία κιθάρα που να ακούγεται καλά ακουστικά και οποιοδήποτε μικρόφωνο θα γράψει πολύ καλύτερα από ότι με οποιαδήποτε ηλεκτρακουστική (απευθείας από το βύσμα).

 

σωστο! να ρωτησω, το αντιθετο γίνεται, έτσι δεν ειναι?

Δηλαδή να παιξεις live με την ακουστικη και μικροφωνακι μπροστα? (ίσως όχι σε ενα μπαρ οπου θα γινεται χαμος γυρω, αλλά έστω για κάτι-σαν-ρεσιταλ-κατάσταση??)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου