Προς το περιεχόμενο

Nέος λαμπάτος Line 6 Spider Valve...


bloody_sunday

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το "ζέσταμα" του ήχου είναι τόσο απλό σαν ιδέα που δεν το επιχειρούν (σκέτο) ούτε οι Valvetronix της Vox' date=' αφού οι σχεδιαστές έκαναν εκεί μια μεγάλη προσπάθεια να αλλάζουν και οι αποκρίσεις προ -τελικού - tonestack κλπ. Και βεβαίως, η Tonelab και Valvetronix είναι απλά υβρίδια κι όχι φουλ λάμπα όπως αυτός (χωρίς λαμπάτο rectifier, προφανώς, αλλά κι αυτό δεν το θέλουμε πάντα). Και 2 προενισχύτριες έχουν πάρα πολλοί διάσημοι λαμπάτοι ενισχυτές χωρίς ίχνος "ψηφιακού" μυαλού.[/quote']

 

Atomic amps το εχουν πετυχει, κατα τα λεγομενα πολλων, αυτο και οι κριτικες τους ειναι διθυραμβικες!!

Οποτε ας περιμενουμε να δουμε κ να μην κρινουμε πριν βγει μονο κ μονο απο τα specs (ειτε αυτα ειναι θετικα η αρνητικα)[/i]

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και 2 προενισχύτριες έχουν πάρα πολλοί διάσημοι λαμπάτοι ενισχυτές χωρίς ίχνος "ψηφιακού" μυαλού.

 

 

Ενδεχομένως μιλάς όμως για μονοκάναλους ενισχυτές που δεν έχουν πληυώρα ηχητικών επιλογών. :wink: Εγώ προσωπικά μπορώ να εμπιστευθώ τη λάμπα του line6 ώστε να πετύχω σε όλα τα ηχοχρώματα ποιότητα που μπορεί να βγάλει ένας πχ rectifier' date='diezel ή και bogner ακόμη;[/quote']

 

Δεν νομίζω ότι θα πλησιάσει την "αναπνοή" και τις ηχητικές λεπτομέρειες της παραμόρφωσης εκείνων αλλά δεν έχω προσωπική γνώμη γιατί όπως είπα, δεν τον έχω ακούσει...

 

Μονοκάναλοι με 2 12ax7 ναι, μικροί με ελάχιστες επιλογές (τα γνωστά και μη εξαιρετέα Fenderάκια) ή και δικάναλοι μεγάλοι με πολλές επιλογές (πχ. Orange AD30R, Rivera Pubster/Clubster 25 και 45).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΦΟΥ ειδα τα videos στο site της Line6 καταλαβα οτι αυτο που εκαναν ειναι να βαλουν την εξοδο ενος Spider3 στο input μιας λαμπατης προενισχυσης και ενισχυσης και ολο αυτο μεσα σε ενα πακετο. Δηλαδη τα ιδια παντελακη μου... αλλα με λαμπες.

Φυσικα καποιος που σχεδιαζε να παρει πχ ενα PodXt Live και να το συνδεσει με εναν λαμπατο ενισχυτη τον οποιο θα επρεπε να αγορασει, μαλλον θα γλυτωσει λεφτα και χωρο με το συγκεκριμενο κολπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΦΟΥ ειδα τα videos στο site της Line6 καταλαβα οτι αυτο που εκαναν ειναι να βαλουν την εξοδο ενος Spider3 στο input μιας λαμπατης προενισχυσης και ενισχυσης και ολο αυτο μεσα σε ενα πακετο. Δηλαδη τα ιδια παντελακη μου... αλλα με λαμπες.

Φυσικα καποιος που σχεδιαζε να παρει πχ ενα PodXt Live και να το συνδεσει με εναν λαμπατο ενισχυτη τον οποιο θα επρεπε να αγορασει' date=' μαλλον θα γλυτωσει λεφτα και χωρο με το συγκεκριμενο κολπο[/quote']

 

Να χαμε να λέγαμε δηλαδή!!

Αυτο ψηλιάστικα και εγώ.Να "ζεστάνουν" το modeling! :P

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΦΟΥ ειδα τα videos στο site της Line6 καταλαβα οτι αυτο που εκαναν ειναι να βαλουν την εξοδο ενος Spider3 στο input μιας λαμπατης προενισχυσης και ενισχυσης και ολο αυτο μεσα σε ενα πακετο. Δηλαδη τα ιδια παντελακη μου... αλλα με λαμπες.

 

τι το καινοτομο περιμενες εσυ να κανει η Line 6???

ισως το ζεσταμα ειναι αρκετο για να κλεψει μερικα ακομα analogue freaks :lol:

:lol: :lol:

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E, και εγώ αυτό που κατάλαβα δεν έχει καμία σχέση με αυτό που καταλάβατε εσείς, και μου φαίνεται πολύ περίεργο το πώς είδατε τα βίντεο και συνεχίζετε να μένετε στα περί "ζεστάματος", νομίζοντας ότι μια τεράστια εταιρία σαν την Line 6 θα διαφήμιζε το νέο καυτό της προϊόν με μια λογική "αυτοκτονίας" του τύπου "τι είχαμε, τι χάσαμε, ψολέω σε ξεχάσαμε...". Επίσης, δεν θα συνεχίσω να την υπερασπίζομαι στο θρεντ γιατί είναι κάπως κουραστικό να το κάνεις για κάποιον που αντιπαθείς κατά βάση!! To δεύτερό μου ποστ στην πρώτη σελίδα είχε ό,τι ήθελα να πω.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σίγουρος για το αν κατάλαβα σωστά....

H λογική λέει πως η συμμετοχή του Bogner και μόνο, θα έχει κάποια ουσία...!

Είμαι δύσπιστος (όπως και πολλοί άλλοι) απέναντι στο όνομα Line6.

Όμως το "κακό" της όνομα δεν πρέπει να μας κάνει καχύποπτους, κι άλλες εταιρίες που συνδέσανε το όνομά τους με κακόηχα ψηφιακά τζιτζίκια φτιάξανε εντυπωσιακά πράγματα... πχ η ΖΟΟΜ που έχει κάνει συνόνημό της το τζιτζίκι (αρκεί να πεις πως κάποιος έχει ήχο ΖΟΟΜ, και αυτό αρκει!!!), έφτιαξε νέες πεταλιέρες που απ'ότι ακούω και διαβάζω, δεν εχουν καμια σχέση με τα παλια.....!!!!!

 

Ας περιμένουμε να δούμε.....!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι δύσπιστος (όπως και πολλοί άλλοι) απέναντι στο όνομα Line6.

Όμως το "κακό" της όνομα δεν πρέπει να μας κάνει καχύποπτους

 

Το κακο τους ονομα? :lol:

yeah right

http://line6.com/artists/index.html?utm_source=Line6Index&utm_medium=Navigation&utm_campaign=Artists++TopNav

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι δύσπιστος (όπως και πολλοί άλλοι) απέναντι στο όνομα Line6.

Όμως το "κακό" της όνομα δεν πρέπει να μας κάνει καχύποπτους

 

Το κακο τους ονομα? :lol:

yeah right

http://line6.com/artists/index.html?utm_source=Line6Index&utm_medium=Navigation&utm_campaign=Artists++TopNav

 

Επιμένω για το κακό όνομα της Line 6... και το μάρκετνγκ της εταιρίας (άρτιστς που χρησιμοποιούν σε κάποιες μεμονωμένες περιπτώσεις μηχανήματα σε ηχογραφήσεις κυρίως, και με σημαντικά ανταλλάγματα) δεν ψήνει τον μέσο καταναλωτή πως είναι καλύτερα να έχει το κακόηχο και προβληματικό pod (του οποίου ήμουν κάτοχος) έναντι καλών ενισχυτών...

 

Εξ ου και η στροφή προς τις λυχνίες.... ελπιζω για λόγους ουσίας και όχι μάρκετινγκ πάλι....!

 

EDIT: τονίζω πως εχω χρησιμοποιήσει σε ηχογραφήσεις προιόντα της LINE 6 και έμεινα ευχαριστημένος σε κάποιες περιπτώσεις....

ΌΜΩΣ:

- δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε live (άρα μου έιναι άχρηστα)

- κυκλοφόρησαν προίοντα άλλων εταιριών, μη βασισμένων στο μόντελινγκ όπως κάνει η line 6, που με την 1η πέτυχαν απείρως καλύτερα αποτελέσματα

- η line 6 συνεχίζει να επικεντρώνεται στο κατα πόσο ο τάδε ενισχυτής που μιμείται τον πέτυχε 100%, πράγμα αδιάφορο...... θέλω να ακούσω καλό ήχο, δεν με ενδιαφέρει να έχω ΑΚΡΙΒΩΣ τον ήχο του τάδε ενισχυτή

- οι καλλιτέχνες (όπως οι garbage) δεν έχουν ούτε οικονομικό πρόβλημα, ούτε πρόβλημα μεταφοράς για να έχουν τους boutique ενισχυτές που μου τάζει η line6

 

παρα ταυτα, δεν θέλω να είμαι καχύποπτος στην προκειμένη περίπτωση... μπορεί με τη συμμετοχή του bogner να φτιάξουν μηχανήματα για την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ζωή και όχι την εικονική πραγματικότητα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό ήχο μπορείς να βγάλεις με την Line 6, και όσο για το αν μπορείς να το βγάλεις σε live να σου υπενθυμίσω την xt live, εξαιρετικά εύχρηστη πεταλιέρα.

Προφανώς, και χωρίς να θέλω να φανεί προσωπική επίθεση, δεν έψαξες αρκετά την πεταλιέρα, καθώς από το πλήθος όλων αυτών των εφέ και τον συνδιασμό τους με τον τάδε ενισχυτή ή τον τάδε κομπρέσσορα ή ή ή ή ή, το βρίσκω λίγο περίεργο να μη μπορεί κάποιος να βγάλει τον ήχο που θέλει.

Επίσης να επισημάνω το δίκαιο κόστος της για αυτά που προσφέρει. Είναι λίγο άστοχο να λες ότι επικεντρώνεται μόνο στο να μιμηθεί τον τάδε ενισχυτή. ΑΝ ήταν έτσι δεν θα σου έδινε πληθώρα δυνατοτήτων συνδιασμών.

 

Καλό ήχο, μπορείς να βγάλεις σχεδόν με τα πάντα πια.

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου