Προς το περιεχόμενο

Nέος λαμπάτος Line 6 Spider Valve...


bloody_sunday

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλό ήχο μπορείς να βγάλεις με την Line 6' date=' και όσο για το αν μπορείς να το βγάλεις σε live να σου υπενθυμίσω την xt live, εξαιρετικά εύχρηστη πεταλιέρα.

Προφανώς, και χωρίς να θέλω να φανεί προσωπική επίθεση, δεν έψαξες αρκετά την πεταλιέρα, καθώς από το πλήθος όλων αυτών των εφέ και τον συνδιασμό τους με τον τάδε ενισχυτή ή τον τάδε κομπρέσσορα ή ή ή ή ή, το βρίσκω λίγο περίεργο να μη μπορεί κάποιος να βγάλει τον ήχο που θέλει.

Επίσης να επισημάνω το δίκαιο κόστος της για αυτά που προσφέρει. Είναι λίγο άστοχο να λες ότι επικεντρώνεται μόνο στο να μιμηθεί τον τάδε ενισχυτή. ΑΝ ήταν έτσι δεν θα σου έδινε πληθώρα δυνατοτήτων συνδιασμών.

 

Καλό ήχο, μπορείς να βγάλεις σχεδόν με τα πάντα πια.[/quote']

 

Το είχα 2 χρόνια...! και παίζω συνέχεια live...! και με κάνενα τρόπο δεν μπορούσα να το κάνω να ακουστεί σωστα... στο σπίτι μια χαρά ακούγονται αυτα, και στις ηχογραφήσεις μερικές φορές.... αλλά στο live...???!!!!

¶σε τα bugs που έπρεπε να διορθώνω με upgrades σε τσιπάκια που μου στέλνανε ευτυχώς δωρεάν απο την εταιρία....!!!

 

Όσο για το xt live το έχω ακούσει σε μαγαζί και δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα τι κάνει, αλλά ξέρω πως πεταλιέρα με ΕΝΑ expression είναι λειψή...!!! :D :D :D

Συνεχίζει να ειναι ανεπαρκής για εμενα λοιπόν...!

 

Όσο για τους ενισχυτές, όσους έχω παίξει (κόμπο μόνο) έχω να πω το εξής: :? :roll: :( :roll: :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είναι λίγο άστοχο να λες ότι επικεντρώνεται μόνο στο να μιμηθεί τον τάδε ενισχυτή. ΑΝ ήταν έτσι δεν θα σου έδινε πληθώρα δυνατοτήτων συνδιασμών.

 

Και όμως είναι πολύ εύστοχο.Μάλλον είναι η όλη ουσία του θέματος.

Σου δίνει την πληθώρα δυνατοτήτων συνδυασμών να μιμηθείς τους πάντες.

Σε συνδυασμό με μια modeling guitar προσεγγίζεις όλες τις original εκτελέσεις που γουστάρεις να παίζεις με την παρέα σου με επιτυχία, αρκεί να ξέρεις τι κάνεις.Πάρα πολλοί μουσικοί παγκοσμίως κερδίζουν το μεροκάμματό τους παίζοντας μόνο διασκευές.Αυτούς η Line 6 τους καλύπτει.

Αν όμως ονειρεύεσαι να φτιάξεις τον προσωπικό σου ήχο, να παίζεις δικά σου originals και κάποια στιγμή οι άλλοι να διασκευάσουν δικό σου κομμάτι πρέπει να περάσεις στην απέναντι όχθη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχουν αρκετοι που δεν εχουν εξοικειωθει με την ''νεα'' τεχνολογια

και ειναι λογικο να μην μπορουν να βγαλουν καλο ηχο

Απο την αλλη ο ηχος ειναι κατι υποκειμενικο

απο την στιγμη που μηχαματα της εταιριας εχουν χρησιμοποιηθει και επαγγελματικα σε ηχογραφησεις αλλα κ σε Live δεν μπορεις να προσδωσεις οτι της εχει βγει το κακο ονομα.

Κανεις δεν παραδεχτηκε οτι εχει το feel της λαμπας αλλα μπορεις να βγαλεις πολυ καλο ηχο και το σημαντικοτερο με λιγα χρηματα κ βασικο κ σε εντασεις πολυκατοικιας

 

Το είχα 2 χρόνια...! και παίζω συνέχεια live...! και με κάνενα τρόπο δεν μπορούσα να το κάνω να ακουστεί σωστα... στο σπίτι μια χαρά ακούγονται αυτα' date=' και στις ηχογραφήσεις μερικές φορές.... αλλά στο live...???!!!!

¶σε τα bugs που έπρεπε να διορθώνω με upgrades σε τσιπάκια που μου στέλνανε ευτυχώς δωρεάν απο την εταιρία....!!!

 

Όσο για το xt live το έχω ακούσει σε μαγαζί και δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα τι κάνει, αλλά ξέρω πως πεταλιέρα με ΕΝΑ expression είναι λειψή...!!! :D :D :D

Συνεχίζει να ειναι ανεπαρκής για εμενα λοιπόν...!

 

Όσο για τους ενισχυτές, όσους έχω παίξει (κόμπο μόνο) έχω να πω το εξής: :? :roll: :( :roll: :([/quote']

 

Ποιους τροπους δοκιμασες να το συνδεσεις κ να παιξεις live???

Αν θεωρεις ενα exp pedal λιγο συνδεσε το μεσω Midi με ενα fcb 1010 και εχεις 2

:wink:

Με ποιους ενισχυτες επαιξες κ για ποση ωρα ασχοληθηκες??

Ολα αυτα τα modellers θελουν αρκετο ψαξιμο για να βγαλεις καλο ηχο

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για το xt live το έχω ακούσει σε μαγαζί και δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα τι κάνει, αλλά ξέρω πως πεταλιέρα με ΕΝΑ expression είναι λειψή...!!!

 

Και ΠΟΙΑ πεταλιερα ειναι η ΚΑΛΥΤΕΡΗ & ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΤΕΡΗ ολων? :lol:

Ε, μεγαλε ,φανταστικε και υπεροχε κιθαριστα???? :lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για το xt live το έχω ακούσει σε μαγαζί και δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα τι κάνει' date=' αλλά ξέρω πως πεταλιέρα με ΕΝΑ expression είναι λειψή...!!![/quote']

 

Και ΠΟΙΑ πεταλιερα ειναι η ΚΑΛΥΤΕΡΗ & ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΤΕΡΗ ολων? :lol:

Ε, μεγαλε ,φανταστικε και υπεροχε κιθαριστα???? :lol: :lol:

 

αυτη με τα λιγοτερα assigments να υποθεσω και τα ''περιορισμενα'' pre-fx???

 

:lol: :lol: :lol:

 

Υ.Γ οπως κ να χει η SE μου κανει και την χρησιμοποιω αλλα δεν μου αρκει :wink:

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για το xt live το έχω ακούσει σε μαγαζί και δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα τι κάνει' date=' αλλά ξέρω πως πεταλιέρα με ΕΝΑ expression είναι λειψή...!!![/quote']

 

Και ΠΟΙΑ πεταλιερα ειναι η ΚΑΛΥΤΕΡΗ & ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΤΕΡΗ ολων? :lol:

Ε, μεγαλε ,φανταστικε και υπεροχε κιθαριστα???? :lol: :lol:

 

χαχαχαχα!!!! :D :D :D :D

δεν το λέω!!! γιατί θα φανεί σαν "κόντρα" των 2 μηχανημάτων....!!! ¶λλωστε δεν έχουν και σχέση, το ένα ειναι καταπληκτική εφεδιέρα, το άλλο είναι (ανεπιτυχές για εμένα) μηχάνημα μόντελινγκ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ένα ειναι καταπληκτική εφεδιέρα,

 

ΜΟΝΟ καταπληκτικη??? :lol:

 

Μαλλον ΥΠΕΡΠΥΡΙΝΙΚΗ,ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΗ,ΠΛΑΤΙΝΕΝΙΑ,ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ & ΔΙΑΓΑΛΑΞΙΑΚΗ ,ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΠΛΗΡΟΥΣΑ & ΕΛΕΟΥΣΑ :lol: ηθελες να πεις!!

 

:lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχουν αρκετοι που δεν εχουν εξοικειωθει με την ''νεα'' τεχνολογια

και ειναι λογικο να μην μπορουν να βγαλουν καλο ηχο

Απο την αλλη ο ηχος ειναι κατι υποκειμενικο

απο την στιγμη που μηχαματα της εταιριας εχουν χρησιμοποιηθει και επαγγελματικα σε ηχογραφησεις αλλα κ σε Live δεν μπορεις να προσδωσεις οτι της εχει βγει το κακο ονομα.

Κανεις δεν παραδεχτηκε οτι εχει το feel της λαμπας αλλα μπορεις να βγαλεις πολυ καλο ηχο και το σημαντικοτερο με λιγα χρηματα κ βασικο κ σε εντασεις πολυκατοικιας

 

Το είχα 2 χρόνια...! και παίζω συνέχεια live...! και με κάνενα τρόπο δεν μπορούσα να το κάνω να ακουστεί σωστα... στο σπίτι μια χαρά ακούγονται αυτα' date=' και στις ηχογραφήσεις μερικές φορές.... αλλά στο live...???!!!!

¶σε τα bugs που έπρεπε να διορθώνω με upgrades σε τσιπάκια που μου στέλνανε ευτυχώς δωρεάν απο την εταιρία....!!!

 

Όσο για το xt live το έχω ακούσει σε μαγαζί και δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα τι κάνει, αλλά ξέρω πως πεταλιέρα με ΕΝΑ expression είναι λειψή...!!! :D :D :D

Συνεχίζει να ειναι ανεπαρκής για εμενα λοιπόν...!

 

Όσο για τους ενισχυτές, όσους έχω παίξει (κόμπο μόνο) έχω να πω το εξής: :? :roll: :( :roll: :([/quote']

 

Ποιους τροπους δοκιμασες να το συνδεσεις κ να παιξεις live???

Αν θεωρεις ενα exp pedal λιγο συνδεσε το μεσω Midi με ενα fcb 1010 και εχεις 2

:wink:

Με ποιους ενισχυτες επαιξες κ για ποση ωρα ασχοληθηκες??

Ολα αυτα τα modellers θελουν αρκετο ψαξιμο για να βγαλεις καλο ηχο

 

Είμαι απόλυτα εξοικειωμένος με τη νέα τεχνολογία...! :wink:

Δοκίμασα όλους τους πιθανούς τρόπους σύνδεσης σε live... κονέκτ (ούστ!!), σε κόμπο, κατευθείαν μπροστά, στο power amp, σε θηρία με καμπίνες..... ότι και να έκανα ήμουν "χαμένος μέσα στη μίξη" που λένε και κάποιοι καλοί φίλοι ηχολήπτες.... όπως χαμένοι μεσα στη μίξη είναι όλοι όσοι έχω ακούσει να το χρησιμοποιούν.....!!!

 

Όσο για το πόση ώρα το έψαχνα.... 2 χρόνια, και το ξαναλέω παίζω συνέχεια live...!

 

Ξαναλέω πως δεν έχω αρκετή εμπειρία απο το ΧΤ, μακάρι να μην είναι αυτό το στενό, δύσχρηστο, κακόηχο πράγμα που είναι το pod...! το ένα εξπρέσιον είναι αποτρεπτικό για να το αγοράσω....!

 

Μην το πάμε τώρα και στο υπερβολικά μεγάλο και κακοκατασκευασμένο floorboard....

 

A, και όχι λίγα χρήματα όπως γράφεις...!!!! μια χαρά ακριβό είναι για αυτό που κάνει!!! :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ένα ειναι καταπληκτική εφεδιέρα' date='[/quote']

 

ΜΟΝΟ καταπληκτικη??? :lol:

 

Μαλλον ΥΠΕΡΠΥΡΙΝΙΚΗ,ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΗ,ΠΛΑΤΙΝΕΝΙΑ,ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ & ΔΙΑΓΑΛΑΞΙΑΚΗ ,ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΠΛΗΡΟΥΣΑ & ΕΛΕΟΥΣΑ :lol: ηθελες να πεις!!

 

:lol:

 

Οκ, ειναι η Πανγαλακτική Γαργαροκροτίδα του Ήχου της Κιθάρας (για όσους ξέρουν τι σημαίνει αυτό!!) :D :D :D :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου