Προς το περιεχόμενο

Λαμπάτος ενισχυτής.Προτάσεις...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά κατάλαβα πως αρχικά θα πρέπει να αγοράσω έναν καλό ενισχυτή.(Πριν αρχίσω με τα πετάλια και αγορά δεύτερης κιθάρας)Το θέμα είναι πως τα λεφτά με περιορίζουν λίγο.Σκέφτομαι η αγορά να είναι λίγο μετά τον σεπτέμβρη.

 

Λοιπόν, στο ψητό.Θέλω λαμπάτο ενισχυτή.Εδώ αρχίζουν οι ερωτήσεις...

1)Είναι ακριβή η συντήρηση?

2)Οι 50άρηδες λαμπάτοι δεν είναι κομμάτι "δυνατοί" για διαμέρισμα?

3)Σε χαμηλές εντάσεις αποδίδουν καλά?

 

Διατίθεμε να πληρώσω πάνω κάτω στο 500άρικο.

Έχω διαβάσει στο φόρουμ που όλοι γουστάρουν τον engl screamer.Ο ήχος που θέλω κυμαίνεται στο high gain κυρίως χωρίς όμως να με αφήνουν αδιάφορο τα low gain/overdrive και ελάχιστα καθαρά.

 

Σας ακούω... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1)Είναι ακριβή η συντήρηση?

OXI

2)Οι 50άρηδες λαμπάτοι δεν είναι κομμάτι "δυνατοί" για διαμέρισμα?

NAI

3)Σε χαμηλές εντάσεις αποδίδουν καλά?

NAI

 

 

παρε με κλειστα ματια engl screamer γι αυτον εισαι εσυ :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποιος λογος συγκεκριμενος που θες 50ρη? Αν οχι τοτε μπορεις να κοιταξεις και χαμηλοτερα βατ που δεν σημαινουν απαραιτητα χαμηλοτερη ποιοτητα.

 

Σχετικα με την αποδοση σε χαμηλη ενταση δεν ειναι ολοι οι λαμπατοι ιδιοι. Μπορει καποιος να παιζει καλα απο χαμηλα και καποιος αλλος οχι. Αυτο εξαρταται κυριως απο το κυκλωμα και την φιλοσοφια σχεδιασης του ενισχυτη.

 

Μπορεις να εχεις 100ρη που σκιζει απο χαμηλα, και 15ρη που παιζει καλα μονο κοντα στο τερμα. Εν γενη αυτο εξαρταται με το αν ο τονος του ενισχυτη βασιζεται σε προενισχυση κυριως ή στις τελικες λαμπες. Οι πρωτοι παιζουν καλα απο χαμηλα ενω οι 2οι οχι. Ο Ενγκλ παντως παιζει καλα απο χαμηλα γιατι ανηκει στην πρωτη κατηγορια. Αυτο δεν σημαινει οτι δεν παιζουν καλα σε δυνατες εντασεις.

 

Μια λυση (+300ευρω) ειναι να παρεις καποιον εξασθενιτη εντασης (χοτπλεητ) ωστε να τα μαζευεις καπως τα πραγματα στα χαμηλα.

 

Τωρα για γυρω στα 500-600 ευρω παιζουν μερικοι ενισχυτες

 

1. Πηβη Κλασσικ 30

2. Λανευ ΛΣ15

3 Λανευ ΛΣ30 (τον εχω εγω και ισως τον δωσω καποια στιγμη)

4. Πηβη Βαλβ κινγκ

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα για γυρω στα 500-600 ευρω παιζουν μερικοι ενισχυτες

 

1. Πηβη Κλασσικ 30

2. Λανευ ΛΣ15

3 Λανευ ΛΣ30 (τον εχω εγω και ισως τον δωσω καποια στιγμη)

4. Πηβη Βαλβ κινγκ

 

επειδή το σκέφτομαι κι εγώ γι'αυτον (είναι και αρκετά φθηνός), μπορείς να το αναλύσεις λίγο? Τον έχεις ακούσει? Από καθαρά και γκάζια πως τα πάει? Κι εγώ για πιο high-gain καταστάσεις ενδιαφέρομαι.

 

Thanks! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως φιλε δεν τον εχω ακουσει. Τον εχω δει απο κοντα και φανηκε (εξωτερικα) μια χαρα σαν κατασκευη. Επισης ειχε καλες κριτικες απο γνωστο Αγγλικο περιοδικο προσφατα.

 

Απο κει και περα ειναι φτιαγμενος στην Κινα, και ισως ειναι λιγο χειροτερος σε ποιοτητα (εσωτερικης) κατασκευης σε σχεση με τους Κλασσικ 30 (αμερικανικος) και Λανευ.

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Valve King θα σε καλύψει στα low overdrive που θες αλλά απο high gain ιδρώνει λίγο.Οι ήχοι που βγάζει είναι λίγο vintage.

 

 

 

Έχω διαβάσει στο φόρουμ που όλοι γουστάρουν τον engl screamer

 

 

To επόμενο φετίχ του noiz μετά την tele θα γίνει αυτός ο ενισχυτής :lol: :lol:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστηχως ο ENGL Screamer κοστιζει γυρω στα 1200Ευρω ! δηλαδη αλλα 700Ευρω!

 

Τωρα για peavey , μην σκεφτεις τον βαλβ κινγκ καθως ειναι κινεζικος και εχει χαμηλης ποιοτητας εξαρτηματα!

 

Θα σου πουλαγα τον δικο μου Screamer αν δεν ηταν τοσο καλος και αν δεν ηθελα να παρω πρωτα κιθαρα!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου