Προς το περιεχόμενο

Fuzz για shoegaze?


RedSky

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεία σας παιδία!!

Ήθελα να ρωτήσω την πρόταση σας για Fuzz pedal.

Εντάξει ξέρω ότι είναι ανάλογα με το τί αρέσει στο αυτί μου περισσότερο,αλλά επειδή θέλω να παίξω shoegaze θα ήθελα να ήξερα ποια δεν είναι για αυτο το είδος και ποια πλησιάζουν περισσότερο.Ευχαριστώ όπως και να χει. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αναμονή καινούργιων απόψεων, πέρνα από το ψαχτήρι με τον μεγεθυντικό φακούλη μιας και έχει στην κυριολεξία σκοτωθεί στην ανάλυση... Eπίσης, θα πρέπει να αναφέρεις και με τι κιθάρα παίζεις και με ποιον ενισχυτή.

 

YΓ. Πώς γίνεται να μην βγαίνουν στο κάτω τμήμα της σελίδας τα σχετικά θέματα για shoegaze και fuzz? Συμβαίνει και σε σας? Περίεργο...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν,παίζω με κίθάρα Epiphone SG-400 και ενισχυτή Vox Valvetronix VT-50.Τα υπόλοιπα πετάλια που χρησιμοποιώ είναι>

Holy grail reverb

dd-3

MXR phase 90

CH-1

Bf-2

SD-1

DS-1 japan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα φαζ είναι τα πιο "ιδιοσυγκρασιακά" από όλα τα βρωμοπέταλα. Ο συνδυασμός τους με τους γενικά ψυχρούς solid state (είτε έχουν λαμπίτσα είτε όχι) είναι πολύ δύσκολος και δεν τον έχω επιχειρήσει ποτέ, επομένως δεν μπορώ να σου προτείνω κάποιο γιατί στον ένα ενισχυτή μπορεί να ακούγεται θαυμάσιο, στον άλλο (ακόμη και φουλ λαμπάτο) μέτριο έως κακό. Εν πάσει περιπτώσει, αυτά που γενικά προτείνω υπάρχουν σε παλαιότερα θρεντ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

εγώ εδώ έχω βρει πολλά πράγματα που με βοήθησαν να καταλάβω ποια είναι η "βρώμα" που μου ταιριάζει εμένα:

 

http://skywave.hostcentric.com/deathbyaudio/

 

http://www.deviever.com/

 

υ.γ:καλό ταξίδι ;)

_/-\_|_/-\_Ιφ-ιτ_σάουντζ-γκουντ_ιτς-γκουντ_-\_

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

απο devi ever νομιζω το Hyperion ειναι απο τα πιο σωστα πεταλια που εχω ακουσει,

επεισης αρκετα ενδιαφερουσες περιπτωσεις ειναι το supersonic fuzz gun απο death by audio και το zvex fuzz factory, απιστευτα παραμετροποιησημα fuzzοπεταλα

βεβαια εγω και με το blue box της mxr την κανω τη δουλιτσα μου ;)

στο τελος oμως νομιζω περισσοτερη σημασια εχει ο τροπος που χρησιμοποιεις καθε πεταλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου