Προς το περιεχόμενο

Λαμπάτος ενισχυτής.Προτάσεις...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λίγα watt λαμπάτο και να σου βγάζει καλό gain μη περιμένεις.Είχα ακούσει έναν crate 30 watt π.χ που έβγαζε κάμποσο overdrive αλλά όχι αρκετό.Και έπρεπε να τον βάλεις αρκετά δυνατά.Δηλαδή όχι σε επίπεδα δωματίου.Τα ίδια και με τους laney και με όλους τους παρόμοιους.Τώρα εξαρτάται και απο το άν σου κάνουν παρατηρήσεις η οχι.Αλλά νομίζω για να βγάλεις το gain που θες απο λαμπάτο θα πρέπει να ξεσηκώσεις λίγο τη γειτονιά.

 

Μία λύση είναι το hotplate που κόβει απο το volume αλλά σου αλλάζει και τον ήχο.Αν κόψεις λίγο όχι πολύ,αλλά αν κόψεις κάμποσο τότε στον αλλάζει.Και κάνει και 300 ευρώ περίπου.

 

Μία καλή λύση θα ήταν να πάρεις έναν 30άρη η κάπου εκεί και να βρείς κάποιον που σε αυτά τα watt να δίνει αρκετό distortion και να τον τιγκάρεις κάμποσο και με ένα hotplate να μπορείς να παίζεις σε επίπεδα δωματίου.Και με έναν κομπρέσσορα να παίρνεις το κάτι παραπάνω se gain,δυναμικές kai sustain.

 

Η άλλη λύση ίσως και πιό καλή θα ήταν να πάρεις έναν ενισχυτή εκεί γύρω στα 20-30 watt λαμπάτο ανεξαρτήτου πόσο gain δίνει,απλά να έχει καλή καμπίνα και να κοτσάρεις επάνω ένα λαμπάτο πετάλι, όπως το hot british της radial που δίνει μπόλικο overdrive και distortion.Αυτό που δεν ξέρω είναι άν αποδίδει καλά σε χαμηλό volume.Αλλά έχει το καλό οτι το πεταλάκι το παίρνεις και στο studio χωρίς να κουβαλάς ενισχυτές.Απλά μία αξιοπρεπή καμπίνα θέλει.

 

Γενικά οτιδήποτε λαμπάτο δεν είναι για σπίτι.Για μονοκατοικία ίσως,αλλα για πολυκατοικία όχι.Δεν θα μπορείς να εκμεταλλευτείς τον ενισχυτη στο full potential του.Αυτή είναι η γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σόρυ γιατί κάπου μπερδεύτικα.Πολλοί (που έχουν τον συγκεκριμένο ενισχυτή) λένε πως ο screamer αποδίδει μιά χαρά και σε μικρές εντάσεις. Αυτο δεν σημαίνει εντάσεις ανεκτές για το διαμέρισμα??

 

Έχω και μία άλλη απορία.Πχ ένα πετάλι που έχω distortion στον λαμπάτο δεν θα λειτουργήσει μιά χαρά ανεξάρτητα απο την ένταση?(Οπότε εδώ δεν τίθεται θέμα αναγκαστικού Low gain.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγα watt λαμπάτο και να σου βγάζει καλό gain μη περιμένεις

 

ισα ισα οσο πιο λιγα βαττ τοσο καλυτερη βρωμα... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω ότι η απόλυτη λύση σε σχετικά λίγα watts combo ειναι ο vht pitbull super thirty

Λοιπόν έχουμε και λέμε: super clean, super highgain, super handmade και για τους φίλους που ισχυρίζονται ότι είναι λίγο ξερός υπάρχουν και τα module εφφέ.

Βέβεια κοστίζει 500ε πθιο ακριβά από τον engl screamer (1500e vht, 1000e engl) αλλά από ποιότητα ουδεμία σύγκρισης.

¶κουσέ τον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου