Προς το περιεχόμενο

Λαμπάτος για ... σπίτι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ηθελα λοιπον εναν ενισχυτη ανταξιο να βγαλει καθαρο ηχο και αξιοπρεπη

 

αν προσεξες ο φιλος θελει ΚΑΘΑΡΟ ηχο οποτε δεν ειναι αναγκη να τσιτωσει τον λαμπατο ενισχυτη για να τον βγαλει...μπορει απλα να κατεβασει την ενταση...

 

αυτο το "να παιζει καλα σε χαμηλη ενταση" δεν το καταλαβαινω ειλικρινα,εγω εχω στο σπιτι τον Mesa Boogie MARK1 & τον KOCH studiotone & παιζω ΚΑΙ με τους δυο σε στερεο και μια χαρα ακουγομαι αν και χαμηλα... :wink:

 

εκτος κι αν εννοεις να βγαλει overdrive απο τον τελικο του ενισχυτη τσιτωνοντας τον (που ειναι αλλου παππα ευαγγελιο ,αν και εγω προτιμω το γκαζι απο τα πεταλακια μια και το power amp distortion μου ειναι εντελως αχρηστο για αυτα που παιζω)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν αναφέρομαι στο φυσικό overdrive που θελει τέρμα τα γκάζια, αν και για την μουσική που παίζει ο φίλος μας δεν είναι κακή ιδέα. Κακά τα ψέματα σε χαμηλή ένταση δεν αποδίδει ένας ενισχυτής αυτά που μπορεί. Ακόμα και ένας transistor. Δεν είναι θέμα υπεροδήγησης της λάμπας κτλ.κτλ. Απλά για να σου δώσει όγκο και γεμάτο ήχο ενα μεγάλο ηχείο ενισχυτή πρέπει να έχει ένταση. Ο δικός μου τουλάχιστον έτσι συμπεριφέρεται σε χαμηλές εντάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαινω τι λες....

 

Οταν λεμε ΧΑΜΗΛΑ δεν ενοουμε και ...κλειστα... :lol: για φυσιολογικες εντασεις λεω εγω.. :lol:

 

Τσεκαρε το bias του ενισχυτη σου και βαλε και καμμια πιο low gain (12au7) στη V1 (V2 στη δικη σου περιπτωση μια και εχεις blackface) και θα μπορεσεις να τον ανοιξεις λιγο περισσοτερο......

 

:wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη αυτο το θεμα της εντασης == αποδοσης εχει αρχισει να με ανησυχει, θα μπορουσατε να μου πειτε σε τι ενταση να βαλω τωρα στον Spider μου, ετσι για να δω περιπου, ποσο δυνατα θα παιζω με τον Fender.

 

btw:Σε μονο κατοικια μενω διπλα στο δασος. Απλα απο κατω μας, μενουν αλλοι (γμτ και του ειπα, κανε δάνει ρε μπαμπα να εχω ενα στουντιο...). LOL:P

 

Σε κιθαρα εχω καταληξει:

GIBSON LES PAUL STANDARD 50 DB NH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι, θα πρότεινα κάτι σε Koch μικρό ή και το άλλο ενισχυτάκι που έχει χαλάσει κόσμο (λενε..) τον Orange Tiny Terror με την 1x12 καμπινούλα του.

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε Βρας, αφού είπε ο συνφορουμίτης ότι θέλει καθαρό ήχο, πού τον είδες τον καθαρό ήχο στον Tiny Terror; Aφού είναι φτιαγμένος αποκλειστικά για να παίζει με power amp distortion, άντε και λίγο προ... Σαν να έχεις ένα πετάλι παραμόρφωσης είναι!! ¶σε που δεν ακούγεται με την καμπινούλα... βέβαια σε ένα στούντιο θα το συνδέσει στο 4x12 και θα σβήσουν τα περιφρονητικά χαμόγελα.

 

Αυτά από μένα, έχω γράψει και στο παρελθόν τι γίνεται με αυτόν. Τα ξέρω από πρώτο χέρι και αυτί γιατί τον ζαχάρωνα επί μήνες, και εκτός από πολλές δοκιμές δικές μου με πολλές κιθάρες, είχα διαβάσει και όλο το διαδίκτυο... να μην σας πω ότι εντελώς τυχαία αν δεν είχε αγοράσει εκείνη την ημέρα ένας άλλος 2 ώρες πριν το τελευταίο κομμάτι, θα τον είχα κι εγώ. Τελικά το ανέβαλα & δεν τον πήρα, δεν μας ένωσε η μοίρα, μάλλον για καλό.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουπς, ναι, το είχα ξεχάσει αυτό για το πολύ καθαρό...ashamed0001.gif

Πράγματι, αν είναι έτσι ο ταϊνι τερορ δεν κανει...

 

 

 

Ασχετο, Bloody τσέκαρε το καινούργιο των Down. "Over the Under" λέγεται. Αν σε έχω ψυχολογήσει σωστά, θα πάθεις το ίδιο τριφασικό κολοπετόνιο που έπαθα και εγώ, και πήγα και το αγόρασα πριν καν το ακούσω ολόκληρο.

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψηφίζω λοιπόν δαγκωτό Koch Studiotone γιατί είναι λαμπάτος, μικρός, φτηνός, πανάλαφρος, γλυκός, άγριος, χειροποίητος, με κορυφαία σινιέ υλικά, αντέχει κακομεταχείριση, πολύ παραμετροποιήσιμος, και έχει και το τεράστιο συν των frequency compensated (μετάφραση σε απλά ελληνικά: εξόδων φροντισμένων για να ακούγονται όπως πρέπει) εξόδων προς power amp, προς κονσόλα και προς ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ!!! Τεράστιο συν γιατί μου έχουν βάλει τα δυο πόδια σε ένα παπούτσι με τις παρατηρήσεις. Και να πεις ότι το'σκιζα κιόλας θα το'χα φχαριστηθεί, εδώ καλά καλά πιο χαμηλά και από ραδιόφωνο παίζω).

 

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=9716&highlight=koch+studiotone

 

 

Βρας κάτι μου λέει αμυδρά το όνομα, θα πρέπει όμως να με βοηθήσεις εσύ και ο Γκούγκλης.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου