Προς το περιεχόμενο

Λαμπάτος για ... σπίτι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

σου χω και videaki

http://youtube.com/watch?v=9jlPGYSJDn4

http://youtube.com/watch?v=lBU7YYS0yHE&mode=related&search=

 

παντως εχοντας εναν tweed usa pro junior και παιζοντας τον στο σπιτι στο 2, κανεις κανονικα live σε μεγαλο χωρο στο 4 ιδιως με κανενα πεταλι booster μπροστα, το σκεφτομαι και γω για τον 600 για σπιτι λογω του αντι-headroom του crunch-αρει και μαρεσει..

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια κι από μένα (χικ). Τελικά επαληθεύεται το ρητό "beer and whiskey very risky, whiskey and beer never fear". Στο θέμα μας: κομψοτέχνημα. Αριστουργηματικά και πολύ προσεκτικά φτιαγμένος από πλευράς αισθητικής. Μου φάνηκε σαν ένα τρισχαριτωμένο limited edition κομμάτι - κόσμημα. Πολύ φεντερένια καθαρά που με έναν μαγνήτη strat μέτριου output "βρωμίζουν" περίπου από το 9-10 του volume και πάνω (πάει μέχρι το 12). Έχει μόνο volume αλλά είναι απολαυστικός - το eq θα ήταν πραγματικά άχρηστο. Ισοπεδώνει τον άλλο λιλιπούτειο Epiphone Valve Junior.

 

Το "βρώμισμα" ακούγεται πάρα πολύ παραδοσιακό, παραπέμποντας σε ήχους ηλικίας 40 και 50 ετών, αν και θα μου άρεσε να παραμένει πιο καθαρός (ο πρωτότυπος του 1949 είχε πιο ήρεμη προενίσχυση). Δεν είναι δυνατός αλλά σκέτη ηχητική (και επίσης οπτική!!!) απόλαυση, και συνδέεται και με... καμπίνα αν θέλει κάποιος. Το ηχείο λέει απλά επάνω Fender Special Design αλλά με ρετρό καλλιγραφικά γράμματα (διαφορετικά από τη γνωστή γραμματοσειρά της εταιρίας), το οποίο μαρτυρά τη σημασία στη λεπτομέρεια. Αν η μαζική παραγωγή βγάζει τέτοια κουκλίστικα μπιμπελό, βγάζω το καπέλο μου για μια ακόμη φορά στην Fender...

 

 

Ασχετο YΓ. Δεν θα γιορτάσουμε τα 5000 μέλη (κι ας μην είναι ενεργά); Αυτη τη στιγμη που γραφω ειναι 5000 παρά 7.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω τετράωμη. Ξέχασα επίσης να γράψω ότι αν θυμάμαι καλά έχει δυο inputs, low gain - high gain, με τις γνωστές δυνατότητες το καθένα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

να το πω....? ή θα πέστε να με φάτε??!!! Δεν έχει τύχει να διαβάσω κακά λόγια εδώ για τους engl και διστάζω....!! Μάλλον είμαι λοιπόν ο μόνος που ΔΕΝ μου αρέσουν καθόλου οι engl...!!! μου ακούγονται πολύ σκληροί και έντονα (με εναν αδιάφορο τρόπο) χρωματισμένοι....!!!!

 

Μή βαράτε :D :D γούστα είναι αυτά...!! :D :D :D

απλα δεν εχεις πειρα με εναν engl :wink:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O fender blues junior έχει 3x12AX7 και 2xEL84. Απλός λιτός και απέρριτος. Δεν έχει τύχει να τον ακούσω από κοντά πάντως είναι αρκετά δημοφιλής ενισχυτής και με καλές κριτικές στο νετ. Ας βοηθήσει κάποιος που έχει παίξει με έναν blues junior

 

ακριβως δηλ. τις ΙΔΙΕΣ λυχνιες με τον ΚΟCH... :wink:

 

Αυτες δεν ειναι χαλια ; ΑΝαφερομαι στον Fender Blues Junior.

 

 

 

 

==> Fenderiari τι ειναι ο power attenuator που αναφερες και τι εννοεις για τα 15W ; Οτι ειναι υπερβολικα για σπιτι, ναι το ξερω, αλλα πιστυεις απο την εμπειρια που εχεις οτι δεν θα καταφερω να παιξω αξιοπρεπως στο σπιτι ; Με ενδιαφερει πολυ η γνωμη αυτων που εχουν ενισχυτη λαμπατο στο σπιτι και ξερουν τι παιζει και μπορουν να δωσουν δυο τρεις συμβουλες οι tips σε εμας τους newbies :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτες δεν ειναι χαλια ; ΑΝαφερομαι στον Fender Blues Junior.

 

 

Χαλια? 8O ΟΛΟΙ οι ενισχυτες τετοιες ΠΡΟ-ενισχυτικες φορανε (12AX7) & οσο για τις EL84 μια χαρα υπεροχες κλασσικες λαμπες ειναι..... :wink: η μιση ιστορια του rock n roll με αυτες εχει γραφτει......

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου