Προς το περιεχόμενο

EZ Drummer vs Groove Agent και πληροφορίες σχετικα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτι που το βλέπω συχνά και όλο το ξεχνάω να το πω: Παίδες αν είναι να γράφετε στο guιtar pro κι έπειτα να χρησιμοποιείτε τα προγράμματα αυτά, ίσως να ήταν καλύτερο στη θέση τους να χρησιμοποιούσατε κανά σαμπλερ, με τις τόσες απίστευτες βιβλιοθήκες ήχων που κυκλοφορούν. Και πιο ευέλικτο είναι και λιγότερο cpu τρώνε (ειδικά αν είναι κανά halion πχ).

 

Στο πρόβλημά σου, αντιστοιχούν διαφορετικές νότες σε κάθε ήχο, σε κάθε πρόγραμμα ξεχωριστά και γιαυτό ίσως να ακούς ότι να ναι στο addictive. Για να το διορθώσεις κάπου στο addictive σου λέει σε ποια νότα αντιστοιχεί ο κάθε ήχος. Ε φρόντισε να είναι η ίδια με τις αντίστοιχες του guitar pro. (αν κατάλαβα καλά κιόλας τι ρωτάς)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σ'ευχαριστώ πολύ boukaw7 ναι αυτό ρωτούσα θα το ψάξω πάντως να δω ποιες νότες αντιστοιχούν που...

Οσο για τα samplers δεν ξέρω δεν έχω δοκιμάσει μπορεί να έχουν πολλές βιβλιοθήκες με ρυθμούς αλλα προτιμώ και  πάλι να γράφω νότα-νότα τα drums μόνος μου όπως ακριβώς τα θέλω

The Economy Picker!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μίλαγα για ρυθμούς, αλλά για βιβλιοθήκες με sample που έχουν κάθε ήχο ξεχωριστά και τους βάζεις στο ρυθμό που έχεις φτιάξει εσύ, δίχως να χρειάζεται να ανοίγεις αυτά τα προγράμματα που είναι τραγικά ενεργοφάγα

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μίλαγα για ρυθμούς, αλλά για βιβλιοθήκες με sample που έχουν κάθε ήχο ξεχωριστά και τους βάζεις στο ρυθμό που έχεις φτιάξει εσύ, δίχως να χρειάζεται να ανοίγεις αυτά τα προγράμματα που είναι τραγικά ενεργοφάγα

 

Κάντο λίγο πιο λιανά αν θες. Δώσε κανένα λινκ ή κανα όνομα να ψάξουμε να μάθουμε περισσότερα,,,  :)

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το baterry 3 είναι 2 βιβλιοθήκες τέτοιες τρομερές. Η Vintage και η Hard Rock.

Τώρα για βιβλιοθήκες πρέπει να το ψάξω,να θυμηθώ κιόλας πως λένε μια καλή τσαμπέ που έχω.

 

Μέχρι να την βρω ρίξτε μια ματιά εδώ και ιδίως στα Pure Drums, Purrrfect Drums και 1 τσαμπέ τρομερή, που δεν ξέρω αν είναι ακόμη διαθέσιμη και δεν θυμάμαι και το λινκ (σας φώτισα τώρα)

 

Επίσης πολλά site προσφέρουν μερικούς δωρεάν μεν αλλά απίστευτους ήχους.

 

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι ωραία φρι σαμπλς για τούμπανα που είχα βρει παλιότερα λεγόντουσαν natural studio ns7 ή κάπως έτσι, δεν θυμάμαι όμως εταιρεία και αν τα έχει ακόμα για φρι νταουνλοαντ.

 

έντιτ: τα βρήκα, αρπάχτε τα με πάθος:

http://www.naturalstudio.co.uk/bb/viewtopic.php?t=548

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μίλαγα για ρυθμούς, αλλά για βιβλιοθήκες με sample που έχουν κάθε ήχο ξεχωριστά και τους βάζεις στο ρυθμό που έχεις φτιάξει εσύ, δίχως να χρειάζεται να ανοίγεις αυτά τα προγράμματα που είναι τραγικά ενεργοφάγα

επειδή είμαι και λίγο άσχετος απ'αυτά τι εννοείς? Να βάλω δλδ το κάθε sample στο ρυθμό που έχω φτιάξει? και πως θα γίνει αυτό? θα φτιάξω έναν ρυθμό στο guitar pro πχ όπως κάνω συνήθως και μετά θα βάλω απο πάνω αυτα τα samples?  ::)

The Economy Picker!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αντικτιβ ντραμς παίζει οτι νανε γιατί έχει οτι νανε ντραμ μαπ..

Το κιταρ προ οπως και πολλα μιντι προγραματα βγάζουν τα ντραμς σε GM (General Map) που αρχίζει απο Ντο που έιναι η μπότα και απλώνεται πάνω στο κλαβιε:

1.μπότα

2.ριμσοτ

3.ταμπούρο

4.χαιχατ κλειστο κτλ

 

και λογικά το αντικτιβ ντραμς έχει αλλο ντραμ μαπ..πάνε στις ρυθμίσεις και πείρακσε διαφορα μέχρι να το βρεις :Ρ

το BFD2 φαίνεται τέλειο...απσογο απλά...

ρίκστε και μια ματιά στο DFH Superior 2 http://www.toontrack.com/s20.asp το οποίο είναι άκσιος αντίπαλος του BFD2

και θα γίνει σφαγή! :Ρ

πάντως είναι καλύτερα να κάνεις την δουλειά σου με τσαμπέ...γενικά..γιατί στην τελική ,απότι κατάλαβα ,αυτός που προγραματίζει το φρι σκέφτεται περισσότερο την CPU και την RAM σου και γενικά τι θες σαν "συνθέτης" αποτι η εταιρία..αλλα δεν έχει κάτι ακσιολογο για ντραμς δυστηχώς...εγω πάντως την εχω καταβρεί με τα φρί DSK και μετα φρι του yohng.com.....πολύ ποιοτητα για φρι.. :)

blahblahblah

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή είμαι και λίγο άσχετος απ'αυτά τι εννοείς? Να βάλω δλδ το κάθε sample στο ρυθμό που έχω φτιάξει? και πως θα γίνει αυτό? θα φτιάξω έναν ρυθμό στο guitar pro πχ όπως κάνω συνήθως και μετά θα βάλω απο πάνω αυτα τα samples?  ::)

 

Φτιάχνεις το ρυθμό και τον εξάγεις σε μιντι έτσι; Ωραία. Έπειτα ανοίγεις 1 σαμπλερ και από αυτές τις βιβλιοθήκες βάζεις κάθε sample, το οποίο είναι 1 ήχος (μπότα, ταμπούρο, Hihat, κεραυνοί, βροντές, ότι βρεις) πάνω στην αντίστοιχη νότα που ταιριάζει σε κάθε ήχο. Έπειτα το αφήνεις και με τα εφέ που έχουν τα καλά sampler φτιάχνεις τους ηχους σου. Έπειτα το σώζεις ως κάποιο σετ και αυτό ήταν.

Το όλο που γλυτώνεις είναι η εξοικονόμηση κάποιας cpu, αφού ουσιαστικά με αυτόν τον τρόπο και τα εξειδικευμένα προγράμματα για drums με παρόμοιο τρόπο τα δουλεύεις δίχως να ξεζουμίζεις τις δυνατότητές τους, οπότε τσάμπα τρώνε ισχύ!

 

 

Φίλε blendr3R μαζί σου στα τσαμπέ. Αν κιόλας σκεφτώ και τα διάφορα κορυφαία τέτοια που κυκλοφορούν, τότε είμαι μπαμ, μια χαρά καβατζωμένος!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου