Προς το περιεχόμενο

EZ Drummer vs Groove Agent και πληροφορίες σχετικα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πώπω τι κατεβάζω σήμερα!!!!

 

Κιάλλο πλαγκιν με ηχούς από Καραγκιόζη!!!

 

εεερε γλέντιαααα όπα όπα όπα - μπότα - όπα όπα όπα - μπότα - εεεεεεε

 

Σοβαρά αυτό μου αρέσει, το κατοχυρώνω!

 

(το ξαναλέω μην παρεξηγηθεί κανείς - πλάκα κάνω!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ βασικά έχω σκεφτεί κάποια πράγματα και περιμένω μια κονσολίτσα να μου έρθει και λίγο χρόνο να βρω και ξεκινάω. Προτείνω καταρχάς να ανοιξει νέο τοπικ σχετικά με δημιουργία plugin και τέτοια και να γραφουμε ολοι εκεί, να φτιάξουμε και ομάδες ποιο ενδιαφέρονται να συμετέχουν και τετοια. Πχ.

Εγώ έχω σκοπό που λέτε να φτιάξω ενα plugin ή έστω sf2 (soundfont) με σαμπλαρισμένα σε δυναμικές την κάθε χορδή του κάθε τάστου της κάθε τοστιέρας του κάθε μπεικον απο το μπάσο που κατέχει ο φίλος μου odyssey bass. Ενα custom made μπασσο που κοστίζει 3,500 χιλιάρικα πιστέυω θα ηταν κορυφέο να έβγαινε με καλό σαμπλάρισμα και πολύ δουλειά σε vst ή σε sf2. Βασικά νομίζω υπάρχει πρόγραμμα που κάνει το sf2 να δουλευει σαν vst με κάποιο υποτυπώδες interface, να γνωρίζει κανείς πληροφορίες να πει.

Λοιπον moderator μετάφερε το θέμα αυτο σε καινουριο τοπικ γιατί δεν έχω ιδέα που να το ανοιξω καθώς αφορά δημιουργία plugin/sf2.. Αναμένω νέα σας..

Μπορεί πχ κάποιος άλλος να έχει ντραμς να σαμπλάρει, αλλος να έχει κιθάρα ηλεκτρική, να δοκιμάσουεμ ρε παιδιά, ειναι πολύ ευκολο να φτιαχτεί ενα soundfont και ειδικά το μπάσσο το odyssey αλλά και τίποτα ελληνικά όργανα που μπορεί να εχει κανεις λείπουν απο τον χώρο. Και απο κει πέρα το βλέπουμε. Θα φτιάξουμε ανεπίσημα την noiz plugins και θα τα χτυπάμε 1300 ευρώ το ένα και θα χρηματοδοτουμε cd συλλογές του noiz.

;D

Γιατι δηλαδή; Τα waves ειναι καλύτερα που έχουν 1400?

:-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχχα καλή φάση..έχουμε μια Χ ανταπόκριση..

και κομμένα τα αστεία περί κσ και πσ (και καλά!)...

οταν ήμουν μικρός μπέρδευα το θ με το φ και το ξ με το ψ...

και απο το γυμνάσιο ιοθέτησα την συνήθεια με το πσ και με το κσ...

για το θ & φ δεν έχει τπτ δυστυχώς..αλλα το πσ και το κσ βολέβει ρε γαμώτο :Ρ (

αμα θέλετε..έχω να σαμπλάρω μπουζούκι,τζουρά, μπαγλαμά (χειροποίητα! by μαι φάδερ) μπάσο ηλεκτροακουστικό,

κάτι ισπανικά όργανα οτιναναι..ποντιακή και κρητική λύρα (χειροποίητα! by my φάδερ) και τουμπερλέκια..

επίσης ακσίολογους ήχους απο καζανάκια και κουτάλια.. αχαχαχα :Ρ

Αντε μοντερέιτορς ανοίκστε κάνα σωστό φόρουμ να κάνουμε καμιά δουλειά!

Αμα ενδιαφέρετε κανείς για να γίνει και κανα πλαγκιν με τα παραπάνω όργανα δεν έχω προβλεμ!αιμ ιν!

Θα μας κάνει προγραμματιστές η αγάπη μας για την μουσική!Αυτά είναι :)

 

blahblahblah

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

blend3R, δεν κορόιδεψα.

Σοβαρολογούσα για τα ορθογραφικά λάθη. Μάλιστα, σου είπα μπράβο για την πρωτοβουλία σου.

 

Τώρα, αν θες τη γνώμη μου και λίγο παραπέρα...

 

Μιλώντας μόνο για τη χρησιμότητα τέτοιων plugin (κι όχι για την ευχαρίστηση της ενασχόλησης με αυτά, όσο τα σχεδιάζεις κλπ), θεωρώ ότι είναι ανούσιο να καταπιαστείς με το σαμπλάρισμα μπουζουκιού, τζουρά, μπαγλαμά (εκτός κι αν σαμπλάρεις ολόκληρες φράσεις (πχ τρίλιες) -για όποιον πιστεύει ότι κάτι τέτοιο θα έχει νόημα).

Για να μη μιλήσουμε για λύρες (εδώ ολόκληρες εταιρείες και δεν πείθουν για τα βιολιά τους). Εκτός, αν κάποιος επιθυμεί το αποτέλεσμα να φαίνεται fake, σε στυλ βλαχοντίσκο. (δεν κοροϊδεύω).

 

Πιστεύω ότι το σαμπλάρισμα κρουστών (τουμπερλέκια, καζανάκια, κουτάλια, που λες κι εσύ) θα είναι πιο πετυχημένο και αξιοποιήσιμο (εξαιτίας της φύσης και του τρόπου παιξίματος των οργάνων). Η προσωπική μου άποψη, λοιπόν, είναι να κινηθείς προς αυτήν την κατεύθυνση.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παρεκσιγήθηκα ρε μαν :) chill :)

Είπα οτι άμα ενδιαφέρεται κάποιος μπορώ να σαμπλάρω αυτά τα όργανα..

όντως έχεις δίκιο για τα κρουστά :)

όσο για τις εταιρίες...περι ορέκσεως...

βλέπε Microsoft με Windows και βλέπε Linux :P

blahblahblah

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου