Προς το περιεχόμενο

EZ Drummer vs Groove Agent και πληροφορίες σχετικα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρησιμοποιείτε κάποιο από τα δύο? Ποιο σας αρέσει περισσότερο (ήχος, ευχρηστία, grooves κλπ)?

 

Χρησιμοποιώ το EZ Drummer και θεωρώ ότι ο ήχος του είναι πολύ καλύτερος απο αυτόν του Groove Agent, μιλώντας πάντα για τα κυβικά ενός σχετικά μικρού home studio. Το πρόβλημά μου είναι ότι το EZ Drummer δεν έχει πολλά grooves και όλες αυτές τις επιλογές που έχει το groove agent όσον αφορά στους ρυθμούς. Σαφώς και επεμβαίνω πολύ αλλά θα ήθελα να έχω και περισσότερες επιλογές.

 

Αυτή τη στιγμή δεν έχω εγκατεστημένο το groove agent αλλά ήθελα να ρωτήσω: Μήπως μπορώ να επιλέξω ρυθμό απο το Groove Agent και να χρησιμοποιήσω ήχους απο το EZ Drummer αλλάζοντας την επιλογή του VST στο συγκεκριμένο κανάλι?

 

Εκτός απο αυτά τα δυο υπάρχει κάποιο άλλο vst για drums που πιστεύετε οτι είναι καλύτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το Goove Agent ειναι πιο πρακτικο αν θες να γραψεις κατι ευκολα+γρηγορα. Αξιοπρεπες. Το ΕΖ εχει πολυ καλυτερες δυναμικες+ λίγο καλυτερο ηχο αλλα μικροτερη ευελιξια. Το προγραμματιζεις ο ιδιος η χρησιμοπιεις Λουπες??

 

 

"Μήπως μπορώ να επιλέξω ρυθμό απο το Groove Agent και να χρησιμοποιήσω ήχους απο το EZ Drummer αλλάζοντας την επιλογή του VST στο συγκεκριμένο κανάλι?"

 

 

Δεν νομιζω οτι γινεται.Θα το κοιταξω (90% οχι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως μπορώ να επιλέξω ρυθμό απο το Groove Agent και να χρησιμοποιήσω ήχους απο το EZ Drummer αλλάζοντας την επιλογή του VST στο συγκεκριμένο κανάλι?

 

Σαφώς και μπορείς, εάν κρατήσεις το midi track στο κομμάτι σου.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προγραμματιζεις ο ιδιος η χρησιμοπιεις Λουπες??

 

Συνήθως αυτό που κάνω είναι να χρησιμοποιώ λούπες που ήδη υπάρχουν αλλά σε πολλά σημεία να τους αλλάζω τα φώτα. Και πάλι κάποιες φορές δεν μπορώ να έχω αυτό ακριβώς που θέλω (δεδομένου οτι δεν είμαι drummer).

 

Σαφώς και μπορείς, εάν κρατήσεις το midi track στο κομμάτι σου

 

Αυτό σκέφτηκα και εγώ. Να καρατήσω το midi track το οποίο έχω φτιάξει με τη βοήθεια του groove agent και να αλλάξω το vst απο groove agent σε EZD.

 

Σας ευχαριστώ πολύ. Αν υπάρχει κάποιος που το έχει δοκιμάσει ήδη ας με φωτίσει πριν κάνω την εγκατάσταση (η οποία θα γίνει μόλις βρω λίγο χρόνο να ασχοληθώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ez drummer είναι μια χαρά, αλλα ποτέ δεν με άφησε πολύ πολύ χαρούμενο!

 

Το set "arena" όμως απο το groove agent όποτε το βάζω, έχω ενα χομόγελο μέχρι τα αυτια!

 

Θα ήταν ιδανικό αν μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε σαν midi αυτά που κάνει το groove agent (εχει τρομερά έτοιμα patterns) με κάποιο άλλο vsti.

 

Αλλα δεν γίνεται!

 

Οπότε αναλόγω το κομμάτι και τις ανάγκες σου, θα αποφασίσεις ποιο θα χρησιμοποιήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ρίξτε μια ματιά στο XLN AUDIO ADDICTIVE DRUMS.Πολύ καλό, με πολλές παραμέτρους στη ρύθμιση ήχων και πολύ εύχρηστο... Μου αρέσει περισσότερο και από τα δυο...γούστα βέβαια...

Αν το κατέχετε ιδιαίτερα δοκιμάστε και το FXPANSION BFD. Πολλές παράμετροι, γνωστά drum sets με expansion...Πολύ καλό.... Αν να τα δείτε πείτε μου εντυπώσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είδα το bfd. Έχει καλούς τενεκέδες, αλλα ντραμς ΚΑΛΑ. ΒΑΡΙΑ. ΓΕΡΑ. Δεν έχει.

 

Μια τίμια λύση είναι το battery (και εγώ σε αυτήν καταλήγω) Έχει μέχρι και beatbox απο στόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν το ρυθμισεις σωστα,δεν ειναι καθολου τενεκεδες.

Παιξε λιγακι με τα ποτενσιομετρα δεξια(overhead,room,pzm και dinstance,with)

αλλα και με τα direct και θα παθεις πλακα!!!

 

Δλδ με ολα :lol: :lol: :lol: Χωρις πλακα τωρα,ειναι το καλυτερο,αλλα

θελει δουλειτσα.

Συγκρινε τα τομς του xln με του bfd...ή τι να πουμε για την DW!!

Tωρα οσο αφορα το Groove Agent,ωραια paterns αλλα πολυ plastic

βρε παιδι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BDF=Drums.Αυτό είναι δεδομένο.Αλλά πρέπει να χεις ένα πισί μόνο για αυτό να το τρέχει, αλλιώς δεν παίζει να κάνεις κομμάτι realtime με BDF.Τα XLN AUDIO ADDICTIVE DRUMS είναι απίστευτα για τον χώρο κ την ισχύ που χρησιμοποιούν.Πολλές επεμβάσεις στον ήχο χωρίς εξτρά εφέ.

 

Το μόνο μειωνέκτημα με αυτά σε σχέση με το Groove Agent είναι ότι αυτά δεν έχουν έτοιμα προγραμματισμένα πολλά πράγματα κ δυστυχώς δεν ταιριάζουν κ τα midi tracks γιατί έχουν διαφορετικά προγραμματισμένους τους ας πούμε ήχους.

 

Είχα το πρόβλημα αυτό κ εγώ πρίν λίγο καιρό κ αποφάσισα για XLN όταν έχω να κάνω πραγματικά τύμπανα στο κομμάτι.

 

Το Battery 2 που έχω δέι δεν με ευχαριστεί.Ο ήχος του είναι της κλάσης Groove Agent και ίσως πιο κάτω.Και δυστυχώς δεν έχει ουτε προγραμματισμένα μέρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως μπορώ να επιλέξω ρυθμό απο το Groove Agent και να χρησιμοποιήσω ήχους απο το EZ Drummer αλλάζοντας την επιλογή του VST στο συγκεκριμένο κανάλι?

 

 

γινεται ρε παιδια, γιατι δε γινεται;

απλα πρεπει το host προγραμμα να ειναι της steinberg. αν λοιπον χρησιοποιεις το cubase μπορεις να κανεις export (αν θυμαμαι καλα η επιλογη λεγεται output sστο groove agent) το πατερν που διαλεξες σε ενα καναλι μιντι και μετα να αλλαξεις την πηγη του ηχου. μην ψαρωνεις γινεται πολυ ευκολα και απλα , δε μπορω ομως τωρα να το κοιταξω για να το θυμηθω και να στο εξηγησω step by step. Aπλα να θυμασαι οτι το groove agent το αφηνει την δυνατοτητα αυτην ανοιχτη μονο σε προγραμματα της steinberg.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου