Προς το περιεχόμενο

"Βαρακια στα ποδια" Μυθος ή πραγματικοτητα?!


paraddidle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον ειχα μια συζητηση προσφατα με εναν ντραμερ και λεγαμε για δικασι και ταχυτητες, μου ελεγε οτι πολυ καλος τροπος για να ανεβασεις την ταχυτητα σου ειναι να παιζεις με βαριδια στα ποδια. Το εχω ξαναακουσει αλλα εγω τουλαχιστον δεν το εχω δοκιμασει γιατι μου φαινεται λιγο βλακωδες!! Το εχει δοκιμασει κανενας απο εσας? Εχει οντως αποτλεσμα?!!

P>to twirl or not to twirl!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά είναι σαν να σηκώνεις βάρη και να σου προσθέτουν εξτρά βάρος  οπότε δυναμώνεις περισσότερο και οι μύες μαθαίνουν να διαχειρίζονται μεγαλύτερα φορτία. Δεν έχω δοκιμάσει αλλά ξέρω ότι αυξάνει μόνο την αντοχή και όχι πάρα πολύ-τίποτα δεν ξεπερνάει την εξάσκηση- αλλά ούτε και σε κάνει Κόλλια σε χρόνο dt. Διάβαζα από άτομασ πυ τα χρησιμοποίησαν ότι αφού τα βγάλουν ένιωθαν ότι το πόδι πέταγε πάνω στα πετάλια αλλά από έλεγχο δεν ήταν και ότι καλύτερο απλά ανέβαζαν αντοχή και τελική στα bpm. Για δίκαση θα σου πρότεινα άσκηση που κάνουν όλοι οι γνωστοί ντράμμερ(thomas lang,flo mounier...) για ενδυνάμωση των αστραγάλων->σχοινάκι και άλματα κατακόρυφα με το σχοινάκι να περιστρέφεται γύρω σου(sorry αλλά δεν θυμάμαι πως λέγεται η άσκηση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η απαντηση στο ερςτημα σου ειναι πραγματικοτητα...ΟΜΩΣ ειναι απο αυτες τις πραγματικοτητες που μπορουν να σε κανουν να σταματησεις να παιζεις ντραμς για παντα.Εαν δεν εχεις δασκαλο  που ξερει για την συγκεκριμενη μελετη με βαρακια ή καποιον γιατρο που ξερει πολυ καλα απο ντραμς μην επιχειρησεις τπτ.Οι συνεπειες απο μια κακη μελετη με βαρακια θα ειναι στην πιο απλη περιπτωση μονιμες.Αλλα και ακομα και τυχερος να εισαι και να γλυτωσεις μεις και τενοντες ισως αποκτησεις ταχυτητα αλλα χασεις τον ελεγχο και το γκρουβ που τοσο πολι χρειαζεσαι για να παιζεις ντραμς.Εχω διαβασει για αρκετους ντραμερς που μελετανε με βαρακια αλλα ισγουρα εκεινοι το εχουν ψαξει περισσοτερο.Επισης αν ενδοιαφερεσαι εχει παριε το αυτι μου και για ενα death-α ντραμμερ που μελεταει μεσα στην πισινα του...οπως καταλαβαινεις ι προσθετη αντισταση που προκαλει το νερο σε ποδια και χερια τον βοηθαει να δυναμωσει!Λοιπον τι λες?παμε για βουτια????

 

ΥΓ:Για να φανταστεις ποσο επικινδυνο ειναι αυτο με τα βαρακια ακομα και καποια σινιστωμενα βαρη που κυκλοφορουν στο εμποριο ειναι για να βαζεις επανω στις μπακετες και εχουν βαρος ελαχιστων γραμμαριων και λεπτομερεις οδηγιες για το πως να μην καταστρεψεις τα χερια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H εξάσκηση σε πισίνα για περισσότερη αντίσταση είναι όπως η έξάσκηση με το διπέταλο σε pad και όχι στην κάσα γόλω έλλειψης επαναφοράς από το δέρμα. Όταν έχω εξεταστική δεν μένω έκεί που έχω τα τύμπανα και παίρνω μόνο το διπεταλο με το pad τα βάζω κάτω από το γραφείο και παίζω όλη μέρα σιγά και heel down και έχω δει πάρα πολύ βελτίωση.Τo pad είναι αυτοσχέδιο με σανίδες ξύλινες και ένα mousepad για την επαφή με τους κόπανους. Αν έβρισκα τρόπο με το διάβασμα να παίζω και με τα χέρια θα ήταν θειικό!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχετε χασει τα αυγα και τα καλαθια εδω μεσα μου φαινεται,τι ακριβως θελετε να γινεται drummers η body builders.Εγω ειμαι της αποψης οτι οσο ασχολειστε για το ποιος θα γινει κολλιας θα χασετε αλλα ποιο σημαντικα πραγματα που θα μπορουσατε να μαθετε, γιατι τα τυμπανα δεν ειναι μονο κοπανημα και ποιος θα παιξει ποιο γρηγορα αλλα ειναι  να κανεις το οργανο να μιλαει και με το κοπανημα δε μιλαει,αναστεναζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπα γιατί το χόντρυνες δεν βάζουμε και κανά τσιμεντόλιθο στα πόδια και τα χέρια. Ίσα ίσα που γράψαμε ότι δεν αξίζει και ότι μπορεί να είναι και επικίνδυνο οπότε γιατί τόση ειρωνεία. Κιθάρα παίζεις? Ο Malmsteen που έβαζε,βάζει βαράκια πολύ μικρά στα δάκτυλα δηλαδή τι είναι? Τέσπα το θέμα είναι ότι δίκαση  ξεδίκαση το κάθε όργανο θέλει χρόνο ,υπομονή και μεράκι δεν υπάρχουν shortcuts που λένε και οι αμερικάνοι.

It's a long way to the top if you wanna Rock N' Roll!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν ξέρω τι έκανε ο φλώρος ο Malmsteen, αλλά στη φωτογραφία βλέπετε εμένα, που μου έπεσε η πένα και σκύβω να την πιάσω.

0816_B20.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσο φοράει τα βαράκια στα πόδια θα είναι καλά, όταν τα βγάλει όμως δεν θα μπορεί να παίξει επειδή θα έχει συνιθήσει να βάζει περισσότερη δυναμη στα πόδια και θα χαλάσει όλη η τεχνική του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός που θέλει να αναπτύξει την ταχύτητά του το κάνει χωρίς αυτές τις ηλιθιότητες. Προσωπικά τις θεωρώ ηλιθιότητες. Αυτός που θέλει να εξελιχθεί δοκιμάζει την υπομονή του όπως επίσης και την επιμονή του. Κάνε ασκήσεις με τέταρτα, όδγοα, δέκατα έκτα, τρίηχα, εξάηχα και τα λοιπά και θα δεις εξέλιξη. Παίζε ένα beat κλασικό και δοκίμαζε αυτό που σου είπα και θυμήσου με!!!!

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι έκανε ο φλώρος ο Malmsteen, αλλά στη φωτογραφία βλέπετε εμένα, που μου έπεσε η πένα και σκύβω να την πιάσω.

0816_B20.jpg

 

'Ολως τυχαίως έκανες live στην άρση βαρών το 2004, εεεεε;;; happy0009.gif

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου