Προς το περιεχόμενο

Περί Behringer και νέα προιόντα


Angelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υγ.4 Keep in mind ότι τα πετάλια είναι σε πλαστικά κουτιά.

 

άρα θα έχουν και περισσότερο θόρυβο αν δεν υπάρχει κάποια άλλη μαγνητική θωράκιση...

πάντως αφού το κόστος αγοράς είναι τόσο μικρό δεν θα είναι δύσκολη ούτε ασύμφορη η μεταφορά τους σε "καλύτερα" μεταλλικά κουτιά.ειδικά για τους diyers .Δεν συμφωνείς?

 

 

Από καιρό ήθελα να πάρω ένα Acoustic DI της Tech 21...:D :idea: 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πάντως σκεφτόμουνα ότι εαν χρησιμοποιήσει μια εταιρεία το θέμα του modeling είναι δύσκολο να πεί κανείς με βεβαιότητα ότι αντιγράφει. Διότι τότε και η Roland/Boss, Korg/VOX και πολλές άλλες θα ήταν παράνομες.

 

Μπορεί κανείς να πεί ότι τα πετάλια είναι "ιμιτασιόν" καποιων άλλων, αλλα δεν είναι σίγουρο ότι επειδή είναι φτηνότερα είναι και χειρότερα. Επίσης είναι πολύ πιθανό και οι δύο εταιρείες Behringer & Boss να φτιάχνουν τα προιόντα τους υπεργολαβία στο ίδιο κινέζικο υπερ-εργοστάσιο του ΦουΜανΤσου.

 

ΥΓ. Ξέρετε πόσα "επώνυμα" ρούχα πουλιώνται πανάκριβα στο Κολονάκι και είναι αγορασμένα απο τους Κινέζους στην Πειραιώς. (Γεγονός)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υγ.4 Keep in mind ότι τα πετάλια είναι σε πλαστικά κουτιά.

 

Πως το ξέρεις ότι είναι πλαστικά ?

Το γράφει κάπου ή τα έχεις δει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Electrictabs εσύ τον έφτιαξες τον ενισχυτή που έχεις photo στο avatar? Χμ... και αν βλέπω καλά point to point, διαλεγμένα υλικά κλπ...

 

Όχι δεν είναι δύσκολη η μεταφορά σε ένα μεταλλικό κουτί αν και δε νομίζω να έχουν πρόβλημα θωράκισης.

 

Όσο για τα πετάλια είπα ότι είναι πλαστικά γιατί έτσι μου φαίνονται όπως τα βλέπω και μάλλον έχω δίκιο. Επίσης πλαστικά είναι και τα in/ out jacks και αν παρατηρώ καλά δεν είναι βιδωμένα πάνω στο σασί αλλά απλά στέκονται από την πλακέτα (γενικά τους δίνω δύο χρόνια ζωής αν δεν ξέρει αυτός που τα αγοράσει να τα επισκευάζει κιόλας). Κατά τα άλλα πολύ πιθανό να έχουν ωραιότατο ήχο.

 

Το clue βέβαια της όλης υπόθεσης είναι ότι τέτοιες κινήσεις δίνουν βραχυπρόθεσμα μια εικόνα των Boss, Electro Harmonix κλπ σα να είναι boutique pedals. Αυτό γιατί τα πετάλια της Behringer φαντάζομαι δεν θα κρατήσουν για πολύ αλλά η διαδικασία να αντιγράφεις «κάτι», νομιμοποιεί το “original κάτι” ως «κάτι υπεράνω» μέσα στο παιχνίδι του management και στις συνειδήσεις των καταναλωτών.

Αναρωτιέμαι τι άποψη θα διαμορφώνουν οι νέοι εισερχόμενοι στον χώρο της κιθάρας με τέτοιες επιλογές. Στο τέλος θα καταλήξουν με επιλογές του τύπου :

 

- φιλαράκι έχω ότι θες, για λέγε.

- Θέλω το «τάδε» πετάλι.

- Ωραία! Ρέπλικα ή moddeling?

- Θα ήθελα το original

- Το ποιό?

Ή σε άλλες περιπτώσεις απάντηση του στυλ : πιστωτική έχεις? Για το super douper vintage boutique Metal Zone 8O :?

 

Υγ. Αυτό που είχε κάνει η Behringer στη Mackie δεν το έχει κάνει άλλος. Οι αθεόφοβοι αφού αντέγραψαν ότι ήθελαν πήγαν στους ίδιους κινέζους κατασκευαστές που ήταν και η Mackie και τους έκλεισαν καλύτερες τιμές! Αδιευκρίνιστο πως το κατάφεραν αυτό καθώς και γιατί δεν προσπάθησαν να ηγηθούν στο παιχνίδι στέλνοντας την Mackie στο περιθώριο. Αλλά φαντάζομαι κάποιον πρέπει να έχουν για να τον αντιγράφουν.

8)

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Electrictabs εσύ τον έφτιαξες τον ενισχυτή που έχεις photo στο avatar? Χμ... και αν βλέπω καλά point to point' date=' διαλεγμένα υλικά κλπ...

[/quote']

 

 

Όχι είναι το εσωτερικό ενός Plexi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως, υποθέτοντας ότι θα χουν μια κάπως νορμάλ ποιότητα,

το βρίσκω πολύ θετικό να υπάρχουν και φτηνές επιλογές στην αγορά.

Να μπορείς να πάρεις ένα equalizer ή ένα tubescreamer clone με 20 αντί για 100 ευρώ στην αρχή και μετά αν τα χεις τα λεφτά ή χρειάζεσαι κάτι παραπάνω

να πηγαίνεις σε άλλες, πιθανόν καλύτερες, λύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμενα πάντως στο site της behringer που είδα μου φάνηκαν ζωγραφιές των πεταλιών και όχι φωτογραφίες .πάντα υπήρχαν πεταλακια σαν τα boss απομιμήσεις αλλά ο ήχος τους δεν είχε καμία σχέση με τα original.όχι οτι μου άρεσαν τα boss ποτέ αλλά λέμε τώρα.

τα πράγματα βέβαια είναι καλύτερα πλέον από ότι ήταν παλιότερα. οι απομιμήσεις δεν είναι τόσο κακες. αντιθέτως πχ pod,tonelab,guitarrig κλπ μια δοκιμή θα μας πείσει………

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με τον crimson. Χωρις ομως νομιζω να ειναι ο μοναδικος τροπος να δεις το πραγμα. Εχω την εντυπωση μερικοι θα το πιασουν το νοημα. Aν καποιος θελει και αξιζει το tubescreamer το περνει. Κανεις δε θα θελησει να εχει ποτε ουτε και τη πιο καλη αντιγραφη της behringer σε ενα ας πουμε πεταλι της Fulltone. Θα παρει το original.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Whitenoise αυτά που βλέπεις είναι τα πετάλια σχεδιασμένα σε κάποιο πρόγραμμα cad (π.χ pro engineer).Eίχα κάνει πριν περίπου ένα χρόνο ένα project στο πολυτεχνείο αντέγραψα το overdrive cream της telegun σε pro engineer.Ρίξτε μια ματιά...

 

ntais_ilias.jpg

 

noblues βάζεις τα ηλεκτρονικά να βάλω τα σχέδια να φτιάξουμε την noiz electronics :D

 

Αν βλέπει κάποιος από behringer μην τρομάξει δεν θα αντιγράψω τα πετάλια τους :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου