Προς το περιεχόμενο

FoivoELEOS!


backys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιμενω και εγω, αλλο η καλοπιστη κριτικη - σοβαρη ή μη - και αλλο το στολισμα με ενα καρο κοσμητικα επιθετα!

 

Δε διαφωνώ, αλλά δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει αυτό με αυτό που ρωτάω.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 177
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επιμενω και εγω, αλλο η καλοπιστη κριτικη - σοβαρη ή μη - και αλλο το στολισμα με ενα καρο κοσμητικα επιθετα!

 

Δε διαφωνώ, αλλά δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει αυτό με αυτό που ρωτάω.

 

Με ποιο? ??? ??? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ποιο? ??? ??? ???

 

Με αυτό:

 

Δηλαδή αν κάποιος δεν έχει γράψει ποτέ "ολοκληρωμένο" ( ???) κομμάτι, δεν έχει δικαίωμα να ασκήσει κριτική;

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ποιο? ??? ??? ???

 

Με αυτό:

 

Δηλαδή αν κάποιος δεν έχει γράψει ποτέ "ολοκληρωμένο" ( ???) κομμάτι, δεν έχει δικαίωμα να ασκήσει κριτική;

 

Η διαφωνια μου δεν ειναι στο αν καποιος εχει δικαιωμα για κριτικη αλλα στον τροπο που γινεται η οποια "κριτικη". Κατω απο το ονομα της κριτικης πεφτει ατελειωτο θαψιμο. Εκει διαφωνω. Κριτικη μπορει να κανει ο οποιοσδηποτε. Δημοκρατια εχουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ. Απλώς διαφώνησα με αυτό:

 

μηπως απο ολους αυτους που "κριτικαρουν" οι περισσοτεροι δεν εχουν γραψει ποτε τους ενα ολοκληρωμενο κομματι μουσικης?

 

Το γεγονός ότι κάποιος απλώς βρίζει ή λέει κάτι βλακώδες (χωρίς επιχειρήματα κλπ) είναι από μόνο του φαιδρό.

Δε γίνεται χειρότερο, αν δεν έχει γράψει ποτέ του κανένα κομμάτι,

αλλά ούτε και καλύτερο, αν έχει γράψει 100 πλατινένιους δίσκους.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ. Απλώς διαφώνησα με αυτό:

 

μηπως απο ολους αυτους που "κριτικαρουν" οι περισσοτεροι δεν εχουν γραψει ποτε τους ενα ολοκληρωμενο κομματι μουσικης?

 

Το γεγονός ότι κάποιος απλώς βρίζει ή λέει κάτι βλακώδες (χωρίς επιχειρήματα κλπ) είναι από μόνο του φαιδρό.

Δε γίνεται χειρότερο, αν δεν έχει γράψει ποτέ του κανένα κομμάτι,

αλλά ούτε και καλύτερο, αν έχει γράψει 100 πλατινένιους δίσκους.

 

Συμφωνω με χιλια, αλλα οταν ειναι μεσα στο αντικειμενο ή στον τομεα εχει διαφορετικο ειδικο βαρος το να κανει κριτικη - με την πραγματικη εννοια της λεξης.

Και επαναλαμβανω: δεν λεω οτι δεν πρεπει να κανει κριτικη καποιος εκτος χωρου. Αλλα να...τις περισσοτερες φορες οταν δεν εισαι στο ιδιο επιπεδο με αυτον που κριτικαρεις δυσκολα εκτιμας τα μεγεθη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν ειναι μεσα στο αντικειμενο ή στον τομεα εχει διαφορετικο ειδικο βαρος το να κανει κριτικη - με την πραγματικη εννοια της λεξης.

 

Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω.

Μπορεί ένας μουσικός (εν προκειμένω) να είναι "μέσα στο αντικείμενο" όπως λες (το οποίο σημαίνει ότι απλώς παίζει κι αυτός κάποιο όργανο -εκτός αν πιστεύεις ότι όλοι οι μουσικοί μοιράζονται κοινούς πνευματικούς τόπους, ιδέες και ανησυχίες), αλλά αυτό δεν εξασφαλίζει τη γενικότερη καλλιέργειά του (επί του αντικειμένου -ίσως και όχι μόνο), πάνω στην η οποία (κατά τη γνώμη μου) θα στηθεί μια πιο ουσιαστική γνώμη (ή κριτική).

 

(το θέμα έχει γίνει kwlos, σταματάω)

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν ειναι μεσα στο αντικειμενο ή στον τομεα εχει διαφορετικο ειδικο βαρος το να κανει κριτικη - με την πραγματικη εννοια της λεξης.

 

Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω.

Μπορεί ένας μουσικός (εν προκειμένω) να είναι "μέσα στο αντικείμενο" όπως λες (το οποίο σημαίνει ότι απλώς παίζει κι αυτός κάποιο όργανο -εκτός αν πιστεύεις ότι όλοι οι μουσικοί μοιράζονται κοινούς πνευματικούς τόπους, ιδέες και ανησυχίες), αλλά αυτό δεν εξασφαλίζει τη γενικότερη καλλιέργειά του (επί του αντικειμένου -ίσως και όχι μόνο), πάνω στην η οποία (κατά τη γνώμη μου) θα στηθεί μια πιο ουσιαστική γνώμη (ή κριτική).

 

(το θέμα έχει γίνει kwlos, σταματάω)

 

Οταν ελεγα "μεσα στο αντικείμενο" εννουσα καποιος που κανει αυτο που κανει ο Φοιβος και οχι για οποιονδηποτε που ασχολειται με τη μουσικη.

Anyway...αποχωρω και εγω...πολυ αξια του δωσαμε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Ειτε σας αρεσει ειτε οχι ο Φοίβος έκανε αισθηση στο χωρο του ελαφρολαϊκου τραγουδιου. Ποιος μπορει να ξεχασει τα τραγουδια που βγαιναν πριν κανει ΜΠΑΜ ο Φοιβος; Θυμάστε; Εισαγωγή 30 δευτερολέπτων και μετά το 1ο ρεφρέν έπαιζε ένα θεμα με την μελωδία του ρεφρεν. Για distortion στις φωνες βεβαια ουτε λογος. Πιστευω πως ο τυπος εκανε την δικη του μικρη "επανασταση" στον χωρο της σκυλαδικης μουσικης και γι' αυτο και ολοι προσπαθουν να αντιγραψουν τον ηχο του. Οσο για το Clocks των Coldplay (ή το Starlight των Muse) και τηυν τεραστια ομοιοτητα στην ενορχηστρωση, θα πως πως οντως εκανε λαθος γιατι του γυρισε μπουμερανγκ.

 

Tony

 

For Greek CD Reviews: http://greekcdreviews.blogspot.com/

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω πως ο τυπος εκανε την δικη του μικρη "επανασταση" στον χωρο της σκυλαδικης μουσικης και γι' αυτο και ολοι προσπαθουν να αντιγραψουν τον ηχο του.

 

Δεν άνοιγε pet shop καλύτερα??........ ;D (πλάκα κάνω)

 

Funny_Dog_by_meljen-full.jpg

 

Nice entry!....a big ΓΑΒ for welcome!.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου