Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για πικάπ Stanton


NUL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά... Αγόρασα πριν κάποιες μέρες ένα πικάπ της Stanton (συγκερκιμένα το Τ-60). Το έχω συνδέσει στην είσοδο VIDEO/AUX του στερεοφωνικού μου (ένα σχετικά παλιό Aiwa), η οποία είναι και η μόνη είσοδος για εξωτερικές συσκευές, όμως η ένταση του ήχου που βγαίνει από τα ηχεία είναι πολύ μικρή, δεν ξεπερναέι το 1/4 της δυναμικότητας του συγκροτήματος... Το περίεργο είναι ότι το παλιό μου πικάπ, ένα Aiwa, δουλέυει μια χαρά και χωρίς να έχει απώλειες στη ένταση του ήχου... Μήπως φταίει που το στερεοφωνικό μου δεν έχει υποδοχή για γείωση όποτε αναγκαστικά δεν έχω βάλει πουθενά το καλώδιο της γείωσης του πικάπ;

Αν ξέρει κανείς και μπορεί να με βοηθήσει θα ήμουν ευγνώμων....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xρειαζεσαι προενισχυτη κεφαλης  , το περιεργο ειναι

πως επαιζε το αλλο πικαπ , εισαι σιγουρος οτι το ειχες σε αυτη την εισοδο ??

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση...

Είμαι απολύτως σίγουρος... Βλέπεις αυτή ειναι η μόνη είσοδος διαθέσιμη για άλλες συσκευές... Λες το παλιό μου πικάπ, καθότι πολύ απλής κατασκευής και προοριζόμενο για αυστηρά οικιακή χρήση και οικιακά συστήματα, να έχει ενσωματωμένο προενισχυτή; Οι προενισχυτές κεφαλής που λες σε τι επίπεδα τιμών κυμαίνονται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλε.Λοιπον,ολα τα πικαπ φερουν κεφαλη,ειτε κινητου πηνιου ειτε κινητου μαγνητη...δεν ξερω για το δικο σου,αλλα κατα 99% εχει κινητου μαγνητη.Αυτο σημαινει οτι η εξοδος της ειναι 2-4mv.Η εισοδος γραμμης του ενισχυτη(ονομαζονται ετσι ολες οι υπολοιπες εισοδοι,πχ CD,TUNER AUX κλπ) ειναι συνηθως 2volt και ανω,αν τα θυμαμαι ακομα :)...Συνεπως ειναι αδυνατον να ταιριαξει μια φωνογραφικη κεφαλη,με τοσο χαμηλη εξοδο και να παιξει σωστα...ψαξε στον ενισχυτη σου,να δεις αν αχει εισοδο phono...αν ναι(ολοι οι ενισχυτες δεκαετιας και πριν,εχουν),συνδεσε εκει τα 2 καλωδια και επελεξε(συνηθως υπαρχει ενας διακοπτης)εξοδο κεφαλης ΜΜ....Αν δεν υπαρχει phono line,υποχρεωτικα πρεπει να παρεις εξωτερικη προενισχυση κεφαλης και να την συνδεσεις με μια οποιαδηποτε εισοδο του ενισχυτη σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου