Προς το περιεχόμενο

Τι αξία έχει ένα Guitar kit;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα ήθελα να θέσω ένα φιλοσοφικό ερώτημα. Μια ζωή παίζω με gibson αλλά τώρα τελευταία αρχίζω να ανακαλύπτω την ΜΕΓΑΛΟΦΥΗ απλότητα κατασκευής της fender...ένα σώμα, ένα μπράτσο και ένα σέτ μαγνήτες...και έχεις κιθάρα!!!!

1) το πρώτο ερώτημα είναι...εάν πάρω ένα κίτ Carvin έχω μια Carvin? Εάν αγοράσω από το Internet 3 κομμάτια Fender έχω μια Fender? Υπάρχουν πολλά ωραία μπράτσα, ακόμα περισσότερα έτοιμα βαμμένα σώματα και δοξα ο Θεός ένας σκασμός original εξαρτήματα. Επαναλαμβάνω έτσι έχω μια Fender?

2) Πως κάποιος έτσι καταλαβαίνει τη μαϊμουδιά? Εάν δεν κάνω λάθος (Superfunk διόρθωσέ με) η μόνη σήμανση της Fender είναι στο nec και στο serial number στο πίσω μέρος. Δεν αναφέρομαι στα μεταλλικά parts υπάρχουν με το σήμα Fender με 20 δολλάρια...

με λίγα λόγια πως ξεχωρίζεις ότι μία κιθάρα με αμερικάνικο μπράτσο δεν έχει σώμα Κίνα?

3) Ένα τέτοιο πακέτο έχει μεταπωλητική αξία? Γιατί δηλαδή κάποιος να μην πάρει μία τέτοια έναντι μιας Rockinger?

Προφανώς και ένα τέτοιο πακέτο θα σεταριστεί τέλεια...(Κουρμπής, Superfunk, Ντούκας και εγώ δεν ξέρω ποιός...) ώστε να υπάρχει εγγυημένο τελικό αποτέλεσμα...Περιμένω με ενδιαφέρον τις απαντήσεις σας...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1)αν θες FENDER τοτε θα παρεις FENDER ,αν θες να φτιαξεις ενα ακριβες αντιγραφο Fender που να παιζει και να ακουγεται 100% σαν τις καλυτερες κλασσικες Fender μπορεις ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ να φτιαξεις μια partscaster που εγγυημενα δεν θα εχει σε τιποτα να ζηλεψει απο τις καλυτερες original που εχουν φτιαχτει ποτε (και βεβαια θα την φτιαξεις ΑΚΡΙΒΩΣ οπως θες)

προσωπικα οσο και να αγαπω τις Fender μου ,οι partscaster μου (φτιαγμενες κυριως απο WARMOTH & ALL PARTS με Lindy Fralin & SD Antiquity μαγνητες ) τις πατανε κατω κανονικα σε ΟΛΑ τα σημεια (για αυτο που ζηταω εγω....)

 

φυσικα αν αγορασεις μπρατσα & σωμα & μαγνητες Fender & τα συναρμολογησεις θα εχεις μια ...Fender  (θα κανεις δηλ. ακριβως οτι κανουν και στο εργοστασιο...) αλλα γιατι να το κανεις αυτο οταν τα μπρατσα και τα σωματα των WARMOTH,ALL PARTS,USCG κτλ  ειναι ΦΘΗΝΟΤΕΡΑ & ΚΑΛΥΤΕΡΑ??

 

2)ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ καποιος γνωστης μπορει να καταλαβει την μαϊμου απο την original απο χιλια...δυο "σημεια"

 

3)Υπολογισε ΠΟΛΥ χαμηλη μεταπωλητικη αξια σε σχεση με τα χρηματα που θα δωσεις,ομως μια partscaster δεν την πουλας μια και υποτιθεται την εχεις φτιαξει για να σου ταιριαζει 100%..αν σκοπευεις να την πουλησεις μελλοντικα καλυτερα να παρεις Fender...

 

Η αληθεια βεβαια ειναι οτι τα τελευταια χρονια η Fender εχει ξυπνησει απο το ληθαργο και καθε χρονο μας δινει ολο και λιγοτερες...αιτιες για να φτιαξουμε partscasters...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήξερα ότι μπορώ να βασίζομαι επάνω σου...πές όμως στον τυφλό ένα -δύο σημεία που καταλαβαίνεις τη μαϊμού plz...από απλή περιέργεια ρωτώ...Σε σχέση με Rockinger parts?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα σε σχεση με τη Rockinger κανει μπαμ απο μακρια..

 

Headstock truss rod adjustment,brass saddles,flat pole bridge pickup,7αρι radius με jumbo frets & binding απλα δεν υπαρχει... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Ναι θα εχεις μια fender.Το θεμα ειναι ΤΙ fender θα ειναι?Στις μερες μας βλεπεις υπαρχουν ολες σχεδον οι διαβαθμισεις σε ποιοτητα και τιμες.Απο σενα εξαρταται σε τι επιπεδο ποιοτητας θελεις να φτασεις , ποσο βαθια ειναι η τσεπη σου,και εν τελει τι ακουει το αυτι σου.Να σου θυμισω μονο οτι fender U.S.A ειναι και οι highway αλλα και η οι πανακριβες ρεπλικες του custom shop

2)Oταν το σωμα ειναι βαμενο  πολυ ελαχιστοι καταλαβαινουν τι ξυλο ειναι.Αν δηλαδη πεσεις σε περιπτωση κινεζικου alder π.χ (υπαρχουν και τετοια) αντε να καταλαβεις διαφορα τρεχα γυρευε...Αν ομως ειναι χαρτοπολτος ε! εκει κι ενα λιγοτερο εμπειρο αυτι κατι θα παρει χαμπαρι...Ο γνωστης παντως (αυτος δηλ. που εχει καταπιει βιβλιογραφιες) θα την καταλαβει την διαφορα μεταξυ original και χιμπατζη!

3)Οχι σπουδαια πραγματα

Αν παντως κατα τη γνωμη μου θελεις να συναρμολογησεις  κατι μονος σου καντο, αλλα για ενα καλο αποτελεσμα να ξερεις οτι θα ανεβασεις το budget σου θες δεν θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εννοώ αυτό...απλά εάν αξίζει να φτιάξεις μια με parts fender ή με parts Rockinger...(1.43 το δολλάριο γάρ)...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν αξιζει να φτιαξεις μια εξαρταται απο το τι θελεις.

 

Αν τα specs της Fender σε καλυπτουν δεν νομιζω να αξιζει τον κοπο (ειδικα με τις νεες σειρες Baja & Classic Player ...)

 

Αν τωρα θες "περιεργα" πραγματα τοτε ναι αξιζει..

 

Αν ειναι να δωσεις τα ωραια σου λεφτα για να παρεις μια ΠΟΛΥ ακριβη Fender custom shop με σκοπο οχι την μεταπωλητικη αξια αλλα τον ΗΧΟ & το playability τοτε προτιμησε να φτιαξεις με το 1/3 των χρηματων μια κορυφαια WARMOTH ή USA CUSTOM GUITARS με κορυφαιους μαγνητες, hardware & φινιρισμα (θα ειναι "καλυτερη" απο την CS)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks guys θα σας πώ όταν ολοκληρώσω τη μελέτη μου...αλλά βλέπετε πόσο εύκολα μπορεί κάποιος να μπεί σε σκέψεις, ενώ για gibson ούτε συζήτηση...το φινίρισμά της δεν αντιγράφεται

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να φτιαξεις μια Gibson πρεπει να εισαι luthier για να φτιαξεις μια Fender το μονο που χρειαζεσαι ειναι ενα...κατσαβιδι  (ειναι....."παιζω και μαθαινω" απο τη φυση του το εργαλειο... :))

 

την ΜΕΓΑΛΟΦΥΗ απλότητα κατασκευής της fender...ένα σώμα, ένα μπράτσο και ένα σέτ μαγνήτες...και έχεις κιθάρα!!!!

 

Ακριβως ΑΥΤΗ ηταν και η ORIGINAL ιδεα του Leo (αλλο τωρα αν μερικοι αετονυχηδες την εχουν αναγαγει σε "φυκια για μεταξωτες κορδελλες" φιλολογια κτηνωδους μεγεθους....... :)  )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε, για να σχολιασω λιγο τα ερωτηματα σου, και fender Original να αγορασεις δεν εισαι σιγουρος οτι αγορασες "fender". ;D

Και διευκρινιζω, οχι Fender απο αποψη γνησιοτητας αλλα απο το τι παιζει το οργανο.

Οποτε νομιζω οτι το πρωτο πραγμα που πρεπει να αναζητησεις ειναι να παιζει καλα

και οχι αν ειναι γνησιο μονο.

(προφανως για να ανακαλυψεις την "ΜΕΓΑΛΟΦΥΗ απλότητα κατασκευής της fender" θα επαιξες με καποια καλη, υπαρχουν ομως και τα λεγομενα "καροτσια", και μαλιστα original "καροτσια".)

 

Προσεξε λοιπον και το θεματακι αυτο, εκτος της γνησιοτητας. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου