Προς το περιεχόμενο

Lollar Special T-series vs Voodoo TE50's για Ηaar Tele


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν λίγες ημέρες παρέλαβα την πολυαναμενώμενη ΗAAR Tele (1 piece featherweight ash/maple). Λόγια για να περιγράψω την κιθάρα δυστυχως δεν υπάρχουν.....o ΗΑΑR απλά έχει βρει το μυστικό και κατασκευάζει όργανα τα οποία σου είναι αυτομάτως οικεία και σου δημιουργουν την αίσθηση ότι ήταν δικό σου για τουλάχιστον 10 χρόνια.

Για το πόσο resonant είναι το σώμα καλύτερα να μην μιλήσουμε.

Σχετικά με τους μαγνήτες τώρα....η κιθάρα φοραει τους Voodoo TE50's.....γενικά δεν είμαι fan του πολύ twang. Στόχος μου ήταν ένας rockε, woody, στρογγυλός, παλαιακός ήχος (βλ. Stone Gossard, Mike McCready, Brad Whitford) και νομίζω ότι οι Voodoo είναι παρα πολύ κοντά σε αυτό που θέλω. Είναι εντυπωσιακό το πόσο κοντά σε διπλό ή P90, είναι ο ήχος με το που κλίνεις ελάχιστα το TONE, διατηρωντας ταυτόχρονα το δάγκωμα και την παρουσία ενος single coil σε κάθε γκραααααανγκ που κάνεις, όσο παλιές και αν είναι οι χορδές .

Ωστόσο ίσως να ήθελα λίγο περισσότερο "σώμα" από τους συγκεκριμένους μαγνήτες, κάτι το οποίο έχω "ακούσει" στους Lollar Special, αλλα στους  S-series (δλδ σε αυτούς που είναι για Strat), οι οποίοι βέβαια διαθέτουν και όλα τα παραπάνω στοιχεία που ανεφερα για τους Voodoo.

 

H ερώτηση λοιπόν είναι η εξής....έχει κανείς εμπειρία απο Lollar Special σε tele????

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οι VOODOO που εχεις στην κιθαρα σου δεν ειναι τιποτα παραπανω απο ΚΛΑΣΣΙΚΟΙ 50s flatpole  τελε μαγνητες (ΕΤΣΙ ακουγονται οι καλοι μαγνητες της δεκαετιας αυτης αν θες περισσοτερο Twang πας στα 60s & 70s) 

 

Oι Lollar Special ειναι αρκετα πιο hot και θα σου δωσουν το "σωμα" που θες,προσωπικα τους εχω ακουσει και τους δυο (σε σετ) στην ιδια κιθαρα και οι Lollar Special δεν μου αρεσαν καθολου οποτε σιγουρα θα σου ΑΡΕΣΟΥΝ εσενα.. :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επιπλέον ερώτημα λοιπόν είναι...το extra "σωμα" θα το δώσουν, τα υπολοιπα χαρακτηριστικά που ανέφερα τα έχουν (woody, στρογγυλός, παλαιακός ήχος )????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν τα εχουν μια και ειναι overwound.

 

Παντως οι tele εχουν και TONE CONTROL ξερεις.... :) (και οι ενισχυτες επισης...)

 

;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Παντως οι tele εχουν και TONE CONTROL ξερεις.... :) (και οι ενισχυτες επισης...)

 

;)

 

Είναι εντυπωσιακό το πόσο κοντά σε διπλό ή P90, είναι ο ήχος με το που κλίνεις ελάχιστα το TONE, διατηρωντας ταυτόχρονα το δάγκωμα και την παρουσία ενος single coil σε κάθε γκραααααανγκ που κάνεις

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αυτο σου λεω...stick with the ORIGINAL classic design it IS the best... :)

 

κατι ηξερε και ο Leo... :) :)

 

το να βαλεις hot μαγνητες σε τελε ειναι σαν να ζωγραφιζεις μουστακι στη Μονα Λιζα... :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να βαλεις hot μαγνητες σε τελε ειναι σαν να ζωγραφιζεις μουστακι στη Μονα Λιζα... :)

 

Κι άμα της πάει?  ;D ;D ;D ;D

Σιγά το μοντέλο άλλωστε (για την εποχή μας πάντα...)....

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως ρε παιδι μου και απο κοντα που την ειδα δεν επαθα και καμμια πλακα ,ο Λεοναρδος εχει ζωγραφισει πολυ καλυτερα πραγματα... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγειές τη νέα τέλε!!!

Μήπως πριν αρχίσουν να σου μπαίνουν ιδέες  :D :D  για αλλαγή μαγνητών ,να περίμενες λίγο να συνηθήσει το αυτί σου το νέο όργανο...? Αυτο το λέω επειδή κι εγώ στην μετάβασή απο άλλα όργανα σε τέλε είχα μια μικρή σύγχυση....

Μήπως τελικά το "σώμα" που λές οτι λείπει είναι πως ακόμα δεν έχεις συνηθήσει τον ιδιαίτερο "τσίγκινο" ήχο της τέλε...?

Δεν ξέρω τίποτα για τα 2 αυτά σέτ μαγνητών (ιδίως για τέλε), αλλά συμφωνω πως δεν είναι καλό να βάλεις πιο hot μαγνήτες.

Γενικά δώστης λίγο χρόνο...!!

:D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά είμαι και εγώ τις άποψης ότι όσο πιο "πάτωμα" είναι οι μαγνητες απο πλευράς εξόδου τόσο καλύτερα.....

Για να μην παρεξηγηθω, το πακετο κιθαρα-μαγνητες ξεπέρασε κατά πολύ τις αρχικές μου προσδοκίες, απλά τωρα κοιτάω για το κάτι παραπάνω...χωρις να σημαινει αυτό ότι βιάζομαι να κάνω αλλαγές.

Πάντως σχετικά με το θέμα του plate (εξηγω ότι είχα προβλημα με το ότι είναι κοντα το switch στο volume knob), φαίνεται ότι το πρώτο crash-test σε Live, ήταν επιτυχές οπότε και αυτό πηρε παράταση ζωης.....φίλτατε frunobulax :D

 

(p.s. προς frunobulax τα περί καφέ και τελε ισχύουν ακομα)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου