Προς το περιεχόμενο

Distortion


om

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω βοηθεια. Ποιο distortion προτεινετε για να εχω ενα ηχο σαν αυτον που εχω φταιξει στον υπολογιστη μου:

http://www.box.net/shared/03o1e2pchj

Μια που δεν ειμαι ειδικος στα πεταλακια, ειναι κ οτι παω απο μπασο σε κιθαρα. Το εργαλειο θα ειναι μαλλον ενα gibson sg standard.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Απ'ότι κατάλαβα θέλεις διστορσιον για ποιοτική μεταλλοκασταση. Σωστοστ! Αλλά δεν διευκρίνισες σε τι λεφτά θελεις να παίξεις, τι ενισχυτή έχεις κτλ. Θα σου πρότεινα σε πρώτη φάση κάτι από το menu της tech21. Εγγυηση ποιότητα απόδοση.  8)

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να μου πεις καποιο συγκεκριμενο γιατι οσα βρηκα ηταν για μπασο...

Φαντασου μουσικα θα παιζει μια κατασταση με βαση το stoner ηχο με επιρροες απο Knut, Post etc. Ενισχυτη σπιτι εχω ενα μικρο κ δεν με ενδιαφερει πως θα ακουω εκει αφου ετσι κ αλλιως παιζω απελπιστικα χαμηλα. Φαντασου πχ ενα στανταρ Marshall γομαρακι σε στουντιο για amp. Η τιμη να ειναι λογικη... Θελω ενα distortion να γκρεμιζει τοιχο αλλα θελω να δωσω το πολυ μεχρι 150 (στην πιο extreme περιπτωση να εχω δηλ τρελαθει απο αυτο που ακουω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι προτάσεις μου είναι 2

 

1)Tech21 Sansamp GT2.Ξεφεύγει λίγο αλλά είναι ποιοτικότατο distortion και με 3 προσωμοιώσεις και πολλές παραμέτρους να πειράξεις

http://www.tech21nyc.com/gt2.html

 

2)Η φθηνή λύση αλλά εγώ τη δουλέυω όπου δεν μπορώ να κουβαλήσω την κεφαλή μου Digitech Metal Master.Στο

 

www.digitech.com μπορείς να ακούσεις samples

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To GT2 ακουγεται αρκετα ενδιαφερον! Ομως σκεφτομαι αφου κανει 199ευρω κ επειδη δεν ειναι δυνατον να παιξεις με μονο ενα πεταλι μηπως ειναι καλυτερο να παρω μια GT8? (επειδη εχω συνηθησει απο την GT6 στο μπασο) εχει τοσο πολυ διαφορα ενα προσεγμενο δικο σου effect σε πεταλιερα απο ξεχωριστα πεταλια? Μπορω να φτιαξω τον ηχο που θελω με αυτη? (που θα μου δινει συν αλλες χιλιες επιλογες σε effects?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σαφώς και θα μπορέσεις.Εδώ όμως πηγαίνουμε σε άλλα μονοπάτια.Αν αυτό είναι που θέλεις(το distortion που ψάχνεις συν τα εφφέ και όλα τα συναφή) τότε ναι μπορείς να πάρεις την GT8 ;)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη φιλε μου εχω το classic sansamp της tech-21,επισης εχω το triac sansamp και το psa-1 της tech-21 και ειχα το gt-2 για κανα 2μηνο σου λεω ενα πραγμα....πηγαινε με κλειστα ματια και παρτα αν οχι ολα οποιο σου κανει κλικ στο αυτι..Εχω αλλαξει καμποσα distortion αλλα τον ηχο που βγαζεις στο σπιτι και στο studio δεν παιζονται,Ειναι 100% αναλογικα οποτε η ποιοτητα ειναι κορυφη και δεν θα ακους καθολου φηφιακιλα...Ενω οταν πηγαινεις στο studio σε 3 λεπτα εχεις ετοιμο ηχο.Πιστεψε με οσες φορες παιζω σε studio και περιμενουν απ'εξω ατομα για να μπουν ερχονται και με ρωτανε ποιο πεταλι βγαζει αυτον τον ηχο..Ειναι ισως λιγο παραξηγημενα γιατι οι πιτσιρικαδες δεν τα γνωριζουν με αποτελεσμα πηγαινουν τυφλοσουρτη σε πα@@@ριες...μια συμβουλη ομως: ενω το classic και το gt2 μπορουν να χρησιμοποιηθουν και σαν distortion pedal (τοποθετουνται και στο input του ενισχυτη)αφου ειναι προενισχυση τοTRIAC μπαινει μονο στο return του ενισχυτη,και το ξαναλεω μονο στο return αλλιως θα ακουσεις ενα αποτελεσμα που θα ξενερωσεις και δεν θα φταιει το πεταλι αλλα η ασχετοσυνη που μας δερνει.Αυτο που προανεφερα το εκανε ο ομιλων γιατι πιστευα οτι το triac ειναι σαν το gt2 και σαν το classic αλλα δεν.Ετσι στην αρχη ξενερωσα αλλα οταν το εβαλα στο return μαμησε...για πολυ ψαγμενο distortion παρε το classic ,για πολυ γκαζι παρε το gt2,ενω για live παρε το triac αφου μπορεις να αποθηκευσεις 3 presets,ενω αν εχεις πολυ ελευθερο χρονο και θες να χαθεις και να εισαι παντα αναποφασιστος για το ποιος ηχος ειναι καλυτερος παρε το psa-1 το οποιο ομως ειναι μονο προενισχυση...αυτα που σου ειπα ειναι αληθινα 100% βεβαια μπορει για καποιον να υπαρχουν και καλυτερα πεταλια στο οποιο δεν αντιλεγω αλλα τα sansamp ειναι αρκετα φτηνα και....πορωση

http://www.tech21nyc.com/sansamp_intro.html

 

 

 

p.s  δεν πιστευω να κοιμηθηκες????????????? ;D

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χα τώρα που σε βρήκα. Για θρασο-ντεθ-μπλακο παραμόρφωση ποιο απ' όλα αυτά θα διάλεγες;

 

Το gt2 έχει προσομοίωση και για καμπίνα;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χα τώρα που σε βρήκα. Για θρασο-ντεθ-μπλακο παραμόρφωση ποιο απ' όλα αυτά θα διάλεγες;

 

Το gt2 έχει προσομοίωση και για καμπίνα;

 

οχι μονο αυτο αλλα μπορεις να επιλεξεις με εναν 3 θεσεων επιλογεα και πως θα ηθελες  να ειναι τοποθετημενο το μικροφωνο μπροστα απο την καμπινα,δηλαδη αν θες να ειναι τοποθετημενο στο κεντρο κλπ... :o δεν θελω να φανει οτι κανω διαφημιση στα sansamp απλα ειδικα το classic που το εχω 6 χρονια δεν εχω πει ποτε ''ρε γαμωτο να ειχα παει κατι αλλο'' ασε που οταν χτυπας δυνατα την πενα βγαζει πιο πολυ βρωμα,ενω οταν παιζεις πιο light γινεται πιο soft η παραμορφωση.... :o επισης οταν χαμηλωνεις το volume καθαριζει το distortion ,για εμενα καλυπτει το 90% των αναγκων μου,δεν λεω 100% γιατι αυτο το καλυπει μια κεφαλη απο τον αγαπημενο ενισχυτη σου αλλα αλλο 3000euro και αλλο 300 ε?????το θεμα ειναι να το ακουσεις δυνατα σε καποιο studio παιζοντας καποιο solo για να δεις τη διαφορα στα δακτυλα που νιωθεις κατι που δεν νιωθεις σε ψηφιακια πεταλια πολυεφφε και λοιπες δημοκρατικες δυναμεις.....

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το gt2 εχει πιο πολυ γκαζι πιστευω θα σε καλυψει εκτος αν θες να κανεις τον κιθαριστα των slayer να μελαγχολησει με τα distortion του οποτε θες κατι αλλο ::)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου