Προς το περιεχόμενο

Distortion


om

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παράθεση από: duckino στις 28 Οκτωβρίου, 2007, 01:51

www.amtelectronics.com

 

Μπες κατεβασε  κλιπακια και διαλεξε.Λενε αριστη ποιοτητα ηχου και κατασκευης και  ανταγωνιστικες τιμες.Εχει και ενα πεταλακι , το λεγομενο Distation , που ειναι το αντιστοιχο Gt2 με καλυτερη ποιοτητα ομως και αρκετα φθηνοτερο.Ριξε και μια ματια στο harmony.Τα αμερικανοπουλα εχουν παθει πλακα με την Ρωσικη ποιοτητα και λενε τα καλυτερα.

 

 

Oμολογω οτι καποια ειναι ή ακουγονται αρκετα καλα οπως τα: california sound ,british sound.distaion(gt2),tube platinum,astral!!!! tube ο θεμα ειναι οτι μετα απο καποια φαση χανεις το λογαριασμο εγω δεν πολυ καταλαβαινω διαφορες σε καποια ενω καποια ειναι χαλια (tweed) και καποια αλλιως ακουγονται μονα τους και αλλιως στα sample with the band(κατι που με  παραξενευει)....παντως καποια ειναι αρκετα καλα και αν ειναι πιο φθηνα απο τα sansamp τοτε ειναι μια καλη περιπτωση ,αν και τα περισσοτερα δεν ειναι pre-amp ...

 

Το οτι ενα distortion pedal , που κατα τα αλλα ακουγεται πολυ καλα , δεν ειναι preamp...ειναι απαραιτητα κακο?Γιατι ετσι που το πες Ιγνατιε κακο μου ακουστηκε...

...και αν ναι...τι μπορει να γινει ωστε να μπει αυτο το πεταλι σαν προενισχυση για να αποδωσει ακομα καλυτερα φανταζομαι!Επιπλεον με ποιον λαμπατο ενισχυτη νωμιζετε οτι τα πεταλια της AMT θα απεδιδαν το μεγιστο?Τεκνικαλυ σπικινγκ...θα συνεργαζοταν καλυτερα.Ρωταω γιατι απ'οτι καταλαβα κι απο αλλα thread δε θα συνεργαζοταν οποιδηποτε distortion pedal π.χ. με ενα fender Blues Jr.

Σορρυ αλλα για καποιο λογο τα κανω σκα...α με τις παραθεσεις αλλα  καποιος που παρακολουθησε το θεμα  καταλαβαινει!

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το οτι ενα distortion pedal , που κατα τα αλλα ακουγεται πολυ καλα , δεν ειναι preamp...ειναι απαραιτητα κακο?Γιατι ετσι που το πες Ιγνατιε κακο μου ακουστηκε...

...και αν ναι...τι μπορει να γινει ωστε να μπει αυτο το πεταλι σαν προενισχυση για να αποδωσει ακομα καλυτερα φανταζομαι!Επιπλεον με ποιον λαμπατο ενισχυτη νωμιζετε οτι τα πεταλια της AMT θα απεδιδαν το μεγιστο?Τεκνικαλυ σπικινγκ...θα συνεργαζοταν καλυτερα.Ρωταω γιατι απ'οτι καταλαβα κι απο αλλα thread δε θα συνεργαζοταν οποιδηποτε distortion pedal π.χ. με ενα fender Blues Jr.

Σορρυ αλλα για καποιο λογο τα κανω σκα...α με τις παραθεσεις αλλα  καποιος που παρακολουθησε το θεμα  καταλαβαινει!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

τιποτα το κακο δεν εχει ενα πεταλι να μην ειναι preamp απλα εισαι αναγκασμενος να το βαλεις στο input του ενισχυτη που σημαινει οτι εαν ο ενισχυτης ειναι μαπα(εννοω η προενισχυση του) τοτε τον κλαιγαν τρεις...την εχω πατησει και εγω που ενω το classic sansamp(preamp) ειναι μια χαρα οταν το εβαζα σε καποιους ενισχυτες στο input ακουγα alen delon,ενω οταν το εβαζα στο return και χρησιμοποιουσα ετσι τελικο και ηχειο του ενισχυτη τοτε ο ηχος γινοτανε super...κατι τετοιο με ενα απλο distortion πεταλι δεν μπορεις να το κανεις ,εισαι υποχρεωμενος να το βαλεις στο input,και ενταξει στο σπιτι που εχεις ''καλο ενισχυτη'' στο stydio που θα ειναι μουφα θα λες τι φταιει???γνωμη μου παντα

 

και κατι αλλο που ειπες για το ποιος ενισχυτης ειναι καταληλος για το καθε πεταλι....περα οτι πρεπει να εχει καλο ηχειο εγω ημουν και ειμαι παντα της γνωμης οτι τα distortion/overdrive πεταλια αποδιδουν καλυτερα σε γλυκους ενισχυτες αφου εαν θες γκαζια ανεβαζεις απο το πεταλι,με αποτελεσμα η παραμορφωση να μην ξυνει,τωρα εαν ο ενισχυτης ξυνει ,το πεταλι ειναι τσιτα στα γκαζια τοτε εισαι ετοιμος για του SEPULTURA 

 

 

 

 

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες οτι ειμαι αναγκασμενος να το βαλω στο input του ενισχυτη εννοεις οτι δεν μπορω να το βαλω στο effex loop.Αν καταλαβα καλα με αυτον τον τροπο γινεται και η παρακαμψη της προενισχυσης του ενισχυτη.Απ'το effex loop δηλαδη?

Τελικα υπαρχει τροπος να μπει το διστορτιον πεταλι στην προενισχυση με καποιθο πλαγιο τροπο?Δηλαδη να συνδεθει ενας προενισχυτης και εκει πανω να συνδεθει το πεταλι.Αλλα η βρωμια και ο χαρακτηρας του distorsion να ειναι του πεταλιου.Δηλαδη η προενισχυσει να ειναι "καθαρη" καπως και να 'χει το πολο "μεσολαβητη" .Σορρυ αν ρωταω μα...κιες αλλα απο τεχνικα ειμαι τελειως ασχετος και με ενδιαφερουν πολυ τα πεταλια της amt.Βρηκα καποιους ηχους πολυ κοντα στα γουστα μου.

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες οτι ειμαι αναγκασμενος να το βαλω στο input του ενισχυτη εννοεις οτι δεν μπορω να το βαλω στο effex loop.Αν καταλαβα καλα με αυτον τον τροπο γινεται και η παρακαμψη της προενισχυσης του ενισχυτη.Απ'το effex loop δηλαδη?

Τελικα υπαρχει τροπος να μπει το διστορτιον πεταλι στην προενισχυση με καποιθο πλαγιο τροπο?Δηλαδη να συνδεθει ενας προενισχυτης και εκει πανω να συνδεθει το πεταλι.Αλλα η βρωμια και ο χαρακτηρας του distorsion να ειναι του πεταλιου.Δηλαδη η προενισχυσει να ειναι "καθαρη" καπως και να 'χει το πολο "μεσολαβητη" .Σορρυ αν ρωταω μα...κιες αλλα απο τεχνικα ειμαι τελειως ασχετος και με ενδιαφερουν πολυ τα πεταλια της amt.Βρηκα καποιους ηχους πολυ κοντα στα γουστα μου.

 

αυτο που λεω ειναι οτι εαν ο ενισχυτης ειναι μαπα τοτε και πολυ καλο να ειναι το distortion εαν περναει απο το input κοινως απο την προενισχυση του τοτε θα σου χρωματισει τον ηχο(καλα ή κακα) ενω εαν ειναι και preamp  τοτε το καρφωνεις στο fx loop και παρακαμπτεις τα κακα του ενισχυτη οτι αφορα την προενισχυση και σου μενει ο τελικος και τι ποιοτητας ειναι το ηχειο ...τωρα αν στο σπιτι εχεις κανα fender λαμπατο και δεν σε νοιαζει τι ηχο θα εχεις στο studio τοτε παρε απλο distortion αν ομως σε ενδιαφερει και τι ηχο θα εχεις και αλλου τοτε μειωνεις τις πιθανοτητες ενος κακου ηχου με το preamp...εμενα μου ακουστηκε πολυ καλα και το preamp της amt το distation γιατι δεν δοκιμαζεις κατι τετοιο το οποιο μπορεις να το εχεις καισαν distortion pedal και αν χρειαστει και σαν preamp ;)

 

 

 

τωρα για αυτο που ειπες να χρησιμοποιησεις 2 προενισχυσεις στη σειρα με σκοπο να παρακαμψεις την (κακη) προενισχυση δεν παιζει,εχεις δει κανενα καλο παιδι να κανει παρεα με κωλοπαιδα και να καταληγουν τα κωλοπαιδα καλα παιδια.....μπα το αντιθετο το καλο γινεται κακο ::)(μα@ακια ε????) ετσι και η καλη προενισχυση θα χασει πολυ....

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου