Προς το περιεχόμενο

Yfg+Mike Stern live


odis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θέμα αυτό αποτελεί ουσιαστικά συνέχεια του θέματος του wasted.Απλά επειδή εδώ στο Salonica ήταν αρκετά διαφορετική η σύνθεση της μπάντας το ξεκινώ εκ νέου.Αν κάποιος mod πιστευει ότι δε χρειαζετε,να το κολλήσουμε με το προηγούμενο.

 

 

 

Λοιπόν η συναυλία έγινε στην Αιγλη,το εισητήριο ήταν 10 ευρώ

Ειχαμε και τραπεζάκια,μια χαρά.Εγώ προσωπικά καθομουν 1,5 μέτρο μακρια απο το stern και είχα πληηηηηρη θεα...(ζήλια wasted)

Ο κυριος stern (με τον οποιο είχα χειραψία στην είσοδο-πάλι ζήλια ) έπαιζε με τη yamaha telecaster (παρακάτω θα πω και άλλα) και 2 twin reverb

Τα πετάλια του ήταν λιτά.2 Boss Delay(εκ των οποιων το ένα ήταν μονίμος αναμένο σε ένα ήπιο setting) ,2 Βoss DS1 Distortion(μόνο το ένα χρησιμοποισε),Ενα boss κουρδιστήρι,analogue filter (μάρκα δε μπόρεσα να δω,ουτε αυτο το χρησιμοποιησε)

Ολος ο ήχος του έβγαινε από ένα rack(μαλλον) τοποθετημένο στο πάτωμα σε μια ειδική θήκη.Ειναι αυτό που δίνει τον κλασσικό ήχο chorus του stern.Σε όλοτο live ήταν ρυθμισμένο στο 23,τον κλασσικό ήχο του Stern

 

Οσο για την κιθάρα του,δεν έχω ακουσει καλα λόγια απο κανενα...Θα τη δοκιμάσω και εγώ απο περιεργια.Πάντα ψιλιαζόμουν  ότι μάλλον δε ειναι ίδια με αυτη του εμποριου.Ο neck μαγνήτης κανονικά είναι zebra ασπρόμαυρος,ενω στη κιθάρα του ήταν μαυρος.Κανένας απο τους μαγνήτες δεν έλεγε πάνω seymour duncan.Χμμμμ...............

 

 

 

Το line up ήταν τρομερό ,ειδικά το horn section .Βοb Francheschini σαξόφωνο,ο σαξοφωνίστας του φακανα (Γιαννόπουλος?) ,Ιωσηφωφ στη τρομπέτα,Ανδρεου στο τρομπόνι (τρομερος)

 

Επίσης πολύ καλός πιανίστας (Δράκος) και Ντράμμερ (Καπιλίδης...)

 

Και ο Φακανάς ωραίος,είχε εντελώς μεσαίο ήχο(φαινόταν και από τα eq των ενισχυτών του) γούστα βέβαια,εμένα δε με΄χάλασε

 

Α ..Ο Mike stern για να παιζει με τη κιθάρα αυτη έκανε συμφωνια,να δίνει η yamaha κάθε μήνα σύνταξη 1500 $ στη μάνα του...

 

 

 

 

Τέλος...Η Amstel(Στην αιγλη μόνο amstel έχουνε) με mike stern ή χωρις πάλι μάπα είναι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χε χε εγώ το ξερα  ότι θα βγούν μόνο οι δυό τους σα guests αλλά δεν ήθελα να στη σπάσω...  :)

 

Πάντως μεγάλη μλκ, να μη δώσει κανείς φράγκα για να ανέβει όλο το σετ Θεσ/νίκη. Χάσατε μια φοβερή ευκαιρία να θαμάξετε Jackson & Chambers, ο νομάρχης σας τι κάνει;  :P

 

Όσον αφορά στη κιθάρα τώρα, αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι η κιθάρα του, είναι ιδιοκατασκευή, και η Yamaha έχει απλά, πάρει το δικαίωμα να φτιάχνει signature αντίγραφα. Πάντως αν αυτού του κάθεται καλά, εμένα δε μου πέφτει λόγος...

 

 

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.guitarplayer.com/article/mike-stern/jun-07/27736

 

παραπανω εχει ολο το Gear του Stern.

 

αν η κιθαρα του ειχε ΚΑΝΟΝΙΚΟ Fender Tele headstock τοτε ηταν η original partscaster  που του εφτιαξε ενας φιλος του στα 80s οταν του εκλεψαν την original Fender του 53 που του ειχε χαρισει ο Danny Gatton.

 

αν ειχε ομως το "πειραγμενο" headstock της YAMAHA τοτε ΗΤΑΝ Yamaha....οσο για τους μαγνητες ο PAF neck της SD βγαινει και ολομαυρος αλλα και zebra ;)

 

τωρα καθαρα απο περιεργεια αυτο για τη...μαμα του που το ακουσες?? :) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το δήλωσε στο guitarist σε συνεντευξη του αυτο με τη μαμα του.Μάλλον είναι αλήθεια.

 

Με τη yamaha έπαιζε,σιγά μην ήταν με τη σοβαρή του κιθάρα.

Sf το ξέρω ότι βγαίνει μαυρος,αλλά ποιος μας λέει ότι είναι απλά ένας μαυρος sd?Ποιος μας λέει ότι είναι Sd?Μπορεί να ειναι οτιδήποτε,μπορει να είναι..Haussel(λέμε τώρα..)

 

 

Wasted το άλλο με τον Τοτο το ξές? ??? Ποιος σου είπε ότι έχουμε νομάρχη?Ενα καραγκιόζη έχουμε,αμα θες σα το χαρίζουμε.Κάνει και για τραγουδιάρης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου