Προς το περιεχόμενο

POD-ειδές αντί για ενισχυτή σε Live στέκει?


trigga

Προτεινόμενες αναρτήσεις

βασικα και εγω θα ηθελα να μαθω σχετικα με το ολο θεμα modeling και live γιατι στα κοντα μπορει να βγουμε για κανα live και να μην εχω πολλους ηχους κατι που μετραει πολυ σε μια progressive μπαντα....

 

η αληθεια ειναι οτι εχω απο οταν επαιζα ακομα μπασσο το bass v-amp το οποιο εχει και καποιες εξομοιωσεις ενισχυτων κιθαρας.

 

για live ομως τι setup να κανω? κατευθιαν απο v-amp σε καμια κονσολα και μονιτορ οπως ειπε καποιος πιο πανω ή να το συνδεω στο effects loop return του ενισχυτη για να εχω το power amp του και μετα να βγαινει στην καμπινα???

 

το δευτερο σκεφτομαι να το δοκιμασω αυριο στην προβα στο στουντιο.

 

απο την αλλη καποια πεταλιερα με μηδενικη (μα μηδενικη) καθυστεριση θα ηταν κατι πολυ καλο... εχετε να προτινετε κατι ???

http://www.neobux.com/?r=Evarian

βγάλτε λεφτάκια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

θα συνδέσεις και τα 2 out στην κονσόλα για να πάρεις καλό αποτέλεσμα διότι τα εφέ αναπτύσσονται στερεοφωνικά

 

δεν το έχω επιχειρήσει αυτό που θες να κάνεις με το bass αλλά ποτέ δεν ξέρεις

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΩΩΩΩπα εδώ τα χαλάμε.Αυτό με την καθυστέρηση τι είναι?

Όλα αυτα τα σκατουλάκια που προσομοιώνουν έχουν καθυστέρηση?Αν είναι έτσι κρατάω το laptopάκι και είμαι κύριος.

Περικαλώ όσοι έχετε ιδέα πέτε, πέτε δεν δαγκώνει.

 

Καλό είναι και το pro αλλά είναι αγγούρι ωρέ.Δεν θέλω ράκ που να το βάλω στην πλάτη μου.Εχώ θέλω απλά ένα σκατουλάκι για λάιβ μόνο.Σπίτι έχω τον υπολογιστάρα(αυγουλάρα).Ίσα ίσα να γλυτώνω κουβαλήματα και τέτοια.Και σαν το κινητό να ήταν δεν θα με χαλούσε καθόλου να το βάζω και στην τσέπη να ουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειτε bass v-amp ειτε v-amp 2 η τεχνολογια και η συνδεσμολογια ειναι εντελως ιδια.

εαν βαλω και τα δυο σε κονσολα εγω απο που θα με ακουω?

 

οταν λεω καθυστεριση δημιουργιτε ενα σαν κουφο κλικ οταν αλλαζεις ηχο μονο.

 

αυτο νομιζω ισχυει για ολα τα πολυεφφε που κυκλοφορουν στην αγορα τωρα και γι αυτο ειχα ξεκινησει τα προηγουμενα χριστουγεννα να ασχολουμαι με ξεχωριστα πεταλακια. απλα απο ενα σημειο και μετα ... δεν παιζεις κιθαρα αλλα κλακετες...

http://www.neobux.com/?r=Evarian

βγάλτε λεφτάκια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχουν καθυστέρηση?

ναι,έχουν .

και λοιπόν ???

όλες οι πεταλιέρες έχουν !!!!

Νομίζω όμως πως δεν το καταλαβαίνεις ....πρέπει να είναι ελάχηστη ...

αυτά .

 

υ.γ.

αφου έχεις laptop βάλτου το guitar rig και καθάρισες ....και αν μιλάμε για πεταλιέρες....δεν το συζητώ ....Guitar rig ...έτσι κι αλλιώς ψηφιακά είναι και τα μεν και τα δε....

τώρα αν μιλάμε για αναλογικά πεταλάκια...πάω πάσο !!!!!

www.myspace.com/nikosksidis

www.nikosxidis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κιθαρα σε bass v-amp το οποιο εαν το κοιταξεις εχει εξομοιωσεις για ενισχυτες μπασσου, κιθαρας, πληκτρων και ακουστικων οργανων.

 

1000 φορες amplitube παρα guitar rig...

 

οσο για λαπτοπ και guitar rig (το οποιο τον παιρνει πολυ ασχημα απο αποψη ηχου..) δεν ειναι καθολου αξιοπιστο για live κατασταση.

 

τουλαχιστον εγω δεν θα επαιρνα το λαπτοπ μαζι μου στο live με μεταλλαδες απο κατω.

 

ασε που εαν δεν εχεις καποιο midi controller η το controller που βγαινει με το guitar rig τοτε δεν θα μπορεις να αλλαζεις και ηχους...

 

http://www.neobux.com/?r=Evarian

βγάλτε λεφτάκια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκεκριμένα για την περίπτωση μου εγώ θέλω έναν ήχο σε όλο το κομμάτι και άαντε να υπάρχει περίπτωση να δώσω λίγο γκάζι για ενα σολάκι, αν και πάλι δεν νομίζω.Με αυτό το πράμα ή reggae θα παίζω ή funk ή jazz.Οπότε θέλω καθαρά με λίιιγο reverb.Δηλ. τπτ εξεζητημένο στον ήχο.

 

Αυτό με την καθυστέρηση πάλι άν είναι της τάξεως των 5-7ms που έχω στο pc ήδη δεν με χαλάει.Αν είναι παραπάνω, εκεί υπάρχει πρόβλημα.

 

Φωτίστε λίγο ακόμα και θα βγώ απ το τούνελ ο παλιοτυφλοποντίκαρος!!!

 

Α και επειδή γράφτηκε κάτι για guitarig-vs-amplitube δεν χρειάζεται να επεκταθεί.Και τα δύο είναι τέλεια αν κάτσεις και φτιάξεις τον ήχο σου και δεν βάλεις κάτι έτοιμο.Ίδιας κλασης είναι απο διαφορετικές εταιρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να σου δωσω να καταλαβεις.

δεν υπαρχει καθυστερηση οπως στο pc που εχεις μερικα ms καθυστερηση ηχου.

 

αυτο που εχουν ολα τα πολυεφφε ειναι μια καθυστερηση ενεργοποιησης του ηχου που επελεξες.

 

δλδ εαν εχεις καθαρο και αλλαζεις σε γκαζι πρεπει να πατησεις το κουμπι λιγο πιο πριν απο την στιγμη που θες το γκαζι. και μεχρι το μηχανιμα να αλλαξει τις επιλογες ηχων σταματαει να ακουγεται το σημα σου για κανα δευτερολεπτο το πολυ.

 

αυτο ειναι και το ενοχλητικο.

ενω εαν εχεις πεταλακια με το που το πατας λειτουργει. τελος. απλα πραγματα. απλα το να στησεις εναν live ηχο μονο απο πεταλακια και βωμιες και τα σχετικα ειναι ζορικη υποθεση.

http://www.neobux.com/?r=Evarian

βγάλτε λεφτάκια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου