Προς το περιεχόμενο

POD-ειδές αντί για ενισχυτή σε Live στέκει?


trigga

Προτεινόμενες αναρτήσεις

... και εγώ συνδέω το V-amp 2 στο effects loop του ενισχυτή μου και τον χρησιμοποιώ ως μόνιτορ στα live.

Για να το ξεκαθαρίσουμε: όταν λέω μόνιτορ εννοώ να ακούω τον εαυτό μου, δεν περνάνε οι φωνές και τα άλλα όργανα από τον ενισχυτή μου ...

 

Όπως ειπώθηκε παραπάνω μπορείς να πάρεις τη δεύτερη έξοδο του v-amp και να τη συνδέσεις στην κονσόλα. Μπορείς επίσης να βάλεις ένα shure 57 μπροστά στον ενισχυτή σου και να πας έτσι στην κονσόλα.

 

Τα πολυεφφέ έχουν μία μικρή καθυστέρηση στο σήμα, γιατί έχουμε 1) μετατροπή σήματος από αναλογικό σε ψηφιακό, 2) επεξεργασία του σήματος και 3) μετατροπή του επεξεργασμένου ψηφιακού σήματος σε αναλογικό. To v-amp 2 δίνει 5 ms νομίζω.

Αλλά αυτό μη σε ανησυχεί, γιατί μια καθυστέρηση των 5 ms αντιστοιχεί χρονικά σε μία ... απομάκρυνση από τον ενισχυτή κατά

0.3 m/ms * 5 ms = 1.5 μέτρα ,

όπως είχε υπολογίσει κάποιος παλιότερα.

 

Τέλος στο θέμα της καθυστέρησης κατά την εναλλαγή των ήχων: Αυτό συμβαίνει μόνο στους ήχους που έχουν άλλη προσομοίωση καμπίνας και ενισχυτή. Για αυτό το λόγο προσπαθώ να φτιάχνω τους ήχους μου έτσι, ώστε στο ίδιο τραγούδι να έχω οπωσδήποτε την ίδια καμπίνα και τον ίδιο ενισχυτή στο v-amp 2.

 

Καλή συνέχεια και πες μας τελικά τι αποφάσισες !

Musical Instrument Digital Interface

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γιατι δεν κοιτας αυτο εδώ? Το εχει ενας φιλος και ειναι λεει πολύ οκ.(λεει)

Μια δοκιμη θα σε πεισει, και πες και σε εμας.

http://line6.com/pocketpod/index.html?utm_source=Line6Index&utm_medium=Navigation&utm_campaign=PocketPOD+image+DropDown

 

Σημειωση ,ο Νακας αυτες τις μερες το δινει 95€.  5€ πιο φτηνα απο thomann.

του μπεί ορ νοτ του μπεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το pocket pod ειναι παραπολυ καλη φαση.

 

αλλα αυτο που θα ηθελα εγω μιας και θα το χρησιμοποιουσα μονο για προβα και για live θα ηταν μια εξοδο για καποιο foot controller ειτε της line 6 ειτε καποιο midi controller.

 

οσο για την καθυστερηση το να χρησιμοποιεις ιδια καμπινα και ενισχυτη σε δυο θεσεις παλι δινει καθυστεριση απλα ειναι σαφως μικροτερη απο το να αλλαζει και ενισχυτη.

http://www.neobux.com/?r=Evarian

βγάλτε λεφτάκια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο για την καθυστερηση το να χρησιμοποιεις ιδια καμπινα και ενισχυτη σε δυο θεσεις παλι δινει καθυστεριση απλα ειναι σαφως μικροτερη απο το να αλλαζει και ενισχυτη.

 

Η καθυστερηση σε αυτη την περιπτωση ειναι πραγματικα αμελητεα

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου