Προς το περιεχόμενο

Ηχογράφηση κιθάρας.. Anyone?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλο το forum.. Ίσως έχει αναφερθεί και πιο παλιά αλλά θα ήθελα να με βοηθήσετε στην ηχογράφηση της κιθάρας και πώς γίνεται, όσο πιο αναλυτικά..

Ο εξοπλισμός μου είναι μια ηλεκτρακουστική που στο χώρο έχει πολύ καλό ήχο,κάρτα ήχου M-Audio Audiophile 2496, μια κονσόλα Tapco by Mackie mix 120, ένα Behringer B-2 Pro, και καλώδιο σύνδεσης κιθάρας μονοφωνικό. Δοκίμασα να το συνδέσω στο line in της κονσόλας, αλλά ο ήχος ακούγεται ελάχιστα. Με την ηχοογράφηση από το μικρόφωνο ακούγεται κανονικά αλλά πιάνει και εξωτερικούς ήχους (πχ την κίνηση της κιθάρας - όσο μικρή και αν είναι). Μπορεί κανείς να με βοηθήσει στη συνδεσμολογία για το line in? Θα χρειαστώ DI? Μπορώ να το αποφύγω? Επίσης, αν την ηχογραφήσω από το μικρόφωνο τι φίλτρα θα πρέπει να βάλω για να "κόψω" τους εξωτερικούς ήχους;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

(Σημείωση ότι ένας γνωστός μου συνδέει κανονικά την κιθάρα στο line in της κονσόλας και ακούγεται κανονικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικα δεν επρεπε να ακουγεται ελαχιστα!Καλα εκανες και το εβαλες στο Line in απλα καποιο απο τα  gain ειναι χαμηλο..καπου το σημα χανεται..καλυτερα παρτο απο την αρχη κ δες την ενταση στην εξοδο της κιθαρας,την ενταση του gain την ενταση εξοδου απο την κονσολα που παει στο pc την ενταση στην καρτα ηχου και τελος την ενταση στο προγραμμα..Ακομα μπορει να φταει και σε ποια εισοδο το εχεις βαλει...left η right...

ελπιζω να βοηθισα σε κατι..

i hate you,the pigs who turn the screws...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δε γνωρίζω τη κονσόλα σου, η οποία ίσως να μην έχει προενίσχυση.

Το DI δεν είναι απαραίτητο.

 

Είναι κρίμα να γράψεις μια ακουστική απευθείας στη κονσόλα.

Με δύο πυκνωτικά σωστά τοποθετημένα μπορείς να κάνεις θαύματα ακόμη και με την πιο φθηνή κιθάρα.

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, αν την ηχογραφήσω από το μικρόφωνο τι φίλτρα θα πρέπει να βάλω για να "κόψω" τους εξωτερικούς ήχους;

 

Το καλυτερο "φιλτρο" ειναι να ηχογραφεις σε ενα σχετικα ησυχο δωματιο ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κρίμα να γράψεις μια ακουστική απευθείας στη κονσόλα.

Με δύο πυκνωτικά σωστά τοποθετημένα μπορείς να κάνεις θαύματα ακόμη και με την πιο φθηνή κιθάρα.

 

Ένα είναι αρκετό. Σωστή τοποθέτηση πάνω απ' όλα. Άσε που τα 2 μπορεί να δημιουργήσουν προβλήματα.

εμμμ.... Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο με ένα αν κάνω δουλειά έτσι... Ακόμα ξεπληρώνω το πρώτο.. Πήρα και άλλα πράγματα βέβαια αλλά...

Το ήσυχο δωμάτιο δεν υπάρχει καθότι μένω σε κεντρικό δρόμο και έχει πάντα έστω και λίγο θόρυβο.. Στη φωνή δεν ακούγεται τίποτα, αλλά στην κιθάρα ακούγεται μέχρι κ το tapping  κ μου τη σπάει όταν δεν θέλω να ακουστεί.. Η κονσόλα έχει phantom power, για προενίσχυση δεν γνωρίζω. Αν και στο manual δείχνει κιθάρα συνδεδεμένη σε ενισχυτή.. Πιστεύω ότι κάπου κάνω εγώ το λάθος με τα gain κλπ.. Επειδή δεν την έχω εγώ την κιθάρα και το παιδί που έρχεται έρχεται για πολύ λίγο δεν προλαβαίνω να ασχοληθώ για να δω τι φταίει.. Θα το κοιτάξω και θα ενημερώσω.. Ευχαριστώ όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το gain είναι η προενίσχυση. Βάλε το volume του καναλιού στα 0dB και δώσε gain μεχρι λίίίγο πριν να κοκκινήσουν τα λαμπάκια της εισόδου στο πρόγραμμα που ηχογραφείς. Από 'κει και πέρα παίξε με την τοποθέτηση του μικροφώνου για να βγάλεις τον ήχο που θες. Κάπου θα τον βρεις. Αυτά εν ολίγοις (λίγο μπακαλίστικα αλλα οκ).

εμμμ.... Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και εγω αντιστοιχο σεταπ με το δικο σου. Μια λυση ειναι να ανεβασεις την ενταση απο την κονσολα ωστε να γραψεις αρκετα δυνατο σημα (αλλα μην βαλεις τερμα το gain!)  Η κιθαρα θα ειναι πολυ μπροστα και οι εξωτερικοι θορυβοι θα ειναι χαμηλα σε σημειο που να χανονται μεσα σε μια μιξη. Κοψε οτιδηποτε κατω απο 80hz.

 

Δοκιμασε το μικροφωνο λιγο πιο κοντα στην κιθαρα. Nα βλεπει εκει που ενωνει το μπρατσο με το σωμα. Ο κιθαριστας να μην κινειται!! εκτος απο τα χερια!!  Γυρω απο το μικροφωνο μπορεις να καλυψεις με διαφορα αντικειμενα -βαλε φαντασια- ωστε να εχει ανοιγμα μονο προς στο μερος της κιθαρας. (αυτο το τελευταιο δεν το εχω δοκιμασει)

 

τσαμπα καιει η λαμπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου