Προς το περιεχόμενο

Ακούστε μια διασκευή - Remix ενός Κρητικού τραγουδιού!


lambrosgg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις χθές τελείωσα μια διασκευή ενός ΠΑΡΑ ΠΟΛυ γνωστού κομματιού στην κρήτη. Είναι του Μιχάλη και Αντώνη Φραγγιαδάκη και στην Κρήτη έχει γίνει σχεδόν παραδοσιακό. Δεν γίνεται γλέντι-πανηγυρι αν δεν παιχτεί.

 

Οι εκτελέσεις που υπάρχουν είναι πραγματικά άπειρες (ειδικά τα live). Εγω χρησιμοποίησα του Γιάννη Χαρούλη, μια εκπληκτική φωνή:

 

www.myspace.com/giannisxaroulis

 

Για να ακούσετε πώς στο περίπου είναι το τραγούδι κανονικά, μπορείτε να το δείτε απο δώ:

Είναι τελείως σκυλάδικη εκτέλεση (τι να περιμένεις από Ζερβάκη?) απλά για να πάρετε μια ιδέα πώς είναι με λαούτο-λύρα (και ντραμασίνι- σύνθ!  ;D ;D ;D ;D)

 

Εγώ κάνοντας voice extract της εκτέλεσης του Γιάννη Χαρούλι του πήρα τη φωνή και έβαλα τα όργανα απο την αρχή. Κιθάρες, Μπάσο, Πιάνο - Πλήκτρα, όλα παιγμένα απο μένα.

 

Ελπίζω να σας αρέσει!!!

www.box.net/shared/mivebet4v2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που άκουσα μου φάνηκε εκπληκτικό!

 

Πολύ έξυπνο. Το έκαψα σε cd και το ακούω συνεχώς στο hi-fi.

 

Μόνη μου ένσταση... Τa beatiα από τη μέση και μετά.

 

Please ξαναφτιάξτο χωρίς μπίτια! Στο σημείο που επιταχύνει θα μπορούσες να τα χώσεις χοντρά!

 

(και πες μου σε παρακαλώ πώς κάνεις extract τα φωνητικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που άκουσα μου φάνηκε εκπληκτικό!

 

Πολύ έξυπνο. Το έκαψα σε cd και το ακούω συνεχώς στο hi-fi.

 

Μόνη μου ένσταση... Τa beatiα από τη μέση και μετά.

 

Please ξαναφτιάξτο χωρίς μπίτια! Στο σημείο που επιταχύνει θα μπορούσες να τα χώσεις χοντρά!

 

(και πες μου σε παρακαλώ πώς κάνεις extract τα φωνητικά).

 

Thanxxx!

 

Αν και το μπράβο πάει σς αυτούς που έφτιαξαν το κομμάτι. Ειναι Θεικό! Εγώ απλώς το έφερα πιο κοντά...!  ;)

 

Λυπάμαι αλλα δεν γίνεται χωρίς μπίθια. Εϊναι στύλ και  άποψή μου!  ;D ;D ;D ;) ;) ;) ;) ;)

Αν θές κόψτα ή άκου το μέχρι εκεί!

 

Για το voice extract χρησιμοποιώ πάντα το Music Morpher Gold 4 Demo έκδοση.

Δεν έχει κανένα περιορισμό στο voice extraction και έχει εκπληκτικά αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο σαν ιδέα!

Χρειάζεται πάντως σίγουρα μια καλύτερη μίξη!

 

Επίσης γύρω στο 1.30 χάνει και λίγο το ρυθμό!

 

Το κουλό είναι που ουσιαστικά είναι σαν δύο διαφορετικές ενορχηστρώσεις του ίδιου κομματιού (μία ροκ και μία electro) ενωμένες κάπου στη μέση!

 

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη η διασκευη Λαμπρο αλλα κατα την γνωμη μου επρεπε να παρεις την εκτελεση απο Ψαραντωνη  ;D ;D θα ηταν πιο κοντα σαυτο που εγραψες  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον έψαχνα τον ψαραντώνη, αλλα δεν το βρήκα πουθενά να το λέει! Άσε που δεν είμαι και φαν του. Μου τη σπάει λίγο.

 

Με το ρυθμό γενικά ζορίστικα, γιατί η ηχογράφηση του χαρούλη ήταν τελείως χύμα, και έπρεπε να τη βάλω στο ρυθμό (γιατί εμείς είμαστε digital παιδιά και τις ηχογραφήσεις μας τις κάνουμε με μετρονόμο) οπότε χάνει γενικώς στ σύνδεση λόγια - μουσική.

 

Χαίρομαι που σας άρεσε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που άκουσα μου φάνηκε εκπληκτικό!

 

Αν και το μπράβο πάει σς αυτούς που έφτιαξαν το κομμάτι. Ειναι Θεικό! Εγώ απλώς το έφερα πιο κοντά...!  ;)

 

 

Ευγε, γαματο!!! Τωρα ρε συ Λαμπρο ξερεις ποιος το εχει γραψει γιατι ουτε ο Ρουμπελης ξερει και το εψαχνα καιρο??? Ριζιτικο λεει δεν ειναι παντως!!! ΑΑΑ, για τους μη γνωριζοντες αυτο το τραγουδι ειναι υμνος στην Κρητη!!!

Έσβησ' αέρας το κερί που κράτουνα στη χέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα ότι είναι του Μιχάλη και Αντώνη Φραγκιαδάκη, δεν ξέρω σε ποιον ανήκει ο στίχος κ η μουσική αλλα είναι δικό τους 100%.

 

Είναι κάτι παραπάνω απο ύμνος.

 

 

Ο Ρουμπελάκης όλα τα κατέχει! Τον πείραξε που το έκανα σκυλέ, αλλα ούτε ποιανού είναι δεν ξέρει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Άντε, και τώρα να πάρεις "tis ekklisias thn porta" και να την κάνεις με παραδοσιακά όργανα.

 


 

Lamprosgg και Room101 είστε σύντεκνοι?

Λαμπροτζιντζάκη σε λένε μπρε?

 

Σε πειράζω gglambro... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε, και τώρα να πάρεις "tis ekklisias thn porta" και να την κάνεις με παραδοσιακά όργανα.

 


 

Lamprosgg και Room101 είστε σύντεκνοι?

Λαμπροτζιντζάκη σε λένε μπρε?

 

Σε πειράζω gglambro... :)

 

Συντεκνοι, συντεκνοκούμπαροι, γείτονες στην Κρήτη και γείτονες στην Αθήνα όπου σπουδάζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου