Προς το περιεχόμενο

Music Laptop - Πoιο απ' τα 2;


Alex-is

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Service τους βέβαια, είναι στο Βέλγιο και από drivers (αν θέλεις να βάλεις XP) ... πολύ δύσκολο να βρεθούν.

 

Έχεις απόλυτο δίκιο, το έγραφα πρόσφατα και σε ένα άλλο thread.

 

Lost Highway τι laptop πήρες τελικά?

(το καλοκαίρι δεν το έψαχνες?)

 

Τελικά, δεν παίζανε πολλά χρήματα, εξαλείφθηκαν και οι προοπτικές για live, οπότε προτίμησα να πάρω νέο desktop.

Πάντως, το θρεντ που είχα ανοίξει τότε ίσως φανεί χρήσιμο στον Alex-is.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το διαβασα πριν postarω!

8)

Ευχαριστω πολυ ομως για ολα παιδια,

τα 2 λαπτοπ τα ειδα απο κοντα, κ μου φανηκω ισως λιγο καλυτερης κατασκευης το ΤΟSHIBA.

Αποκει κ περα θα ρωτησω αυτο για τους σκληρους (ειναι το μονο που με ψιλοχαλουσε στον ΤOSHIBA, να δω αν γινεται να αλλαχτει) και ως ποση μνημη παιρνει το siemens!

Τωρα για οθονες ολες καλες μου φαινονται εμενα..

 

www.myspace.com/alexiguitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκει θα δεις ο ίδιος και τις οθόνες τους - προσωπικά, όλα τα A200 μου φαίνοται λίγο παραπάνω φωτεινά (αρα και κουραστικά) απο όσο πρέπει.

 

Πολύ σωστά, αν και δεν είναι η φωτεινότητα το ζητούμενο.

Εξάλλου, υπάρχουν και ρυθμίσεις για την οθόνη, με αποτέλεσμα να βλέπεις κάποια turbox με τρομερή αντίθεση κλπ και κάποια toshiba παραδίπλα με ξεπλυμένα χρώματα. (τυχαίο; )

Από τη μικρή μου πείρα, πάντως, τις καλύτερες οθόνες (δεν ξέρω από άποψη κατασκευής, αλλά σαν εικόνα) τις έχω δει σε sony laptops.

 

Προσφατα ανακάλυψα οτι ο έντονος πονοκέφαλος που ένιωθα 6 μήνες και με είχε ανησυχίσει αρκετά υπήρχε λόγο της φωτεινότητας της οθόνης. Γνώριζα οτι τα μάτια μου είχαν πάντα μια ευαισθησία στο φως του ήλιου αλλά ποτέ δεν περίμενα οτι χαμηλόνοντας την φωτεινότητας της οθόνης στο ελάχιστο (όσο πάει) θα εξαφάνιζει τον πονοκέφαλο που είχα τόσο καιρό μέσα σε μισή ώρα. Αν και προτιμώ σαφώς τις φωτεινές οθόνες τα μάτια και γενικά το σώμα μου πια έχει διαφορετική άποψη. Ολες οι οθόνες μου πιά είναι όσο γίνεται πιο σκοτεινές.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός!

Κ εγω πριν κανα μηνα που αλλαξα οθόνη, εβαλα το brightness στο 30% και μου φανηκε περιεργο εκεινη τη στιγμη!!

www.myspace.com/alexiguitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΠοτι βλεπω τωρα στην MAUDIO για την firewire 410 εχει Minimum requirements: Windows 2000 (SP4) / XP (SP2)*

Δε θα εχω προβλημα με vista e?

 

Στην maudio λεει καπου για το chip της firewire που πρεπει να εχει το pc?

www.myspace.com/alexiguitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΠοτι βλεπω τωρα στην MAUDIO για την firewire 410 εχει Minimum requirements: Windows 2000 (SP4) / XP (SP2)*

Δε θα εχω προβλημα με vista e?

O driver που δίνει η M-Audio μέσω του site της για τα Vista, είναι beta (κοινώς, δοκιμαστικός).

 

Στα toshiba ο controller που έχουν για το σκληρό δίσκο, είναι SATA - πράγμα που σημαίνει ότι, ναι μπορείς να αγοράσεις ένα νέο δίσκο (5400 ή ακόμα 7200 rpm) και να τους τον αλλάξεις, απαιτείται βέβαια τεχνική εργασία, που καλύτερο είναι να γίνει από κάποιο που την έχει ξανακάνει.

 

Το πρόβλημα όμως που προκύπτει μετά είναι το εξής: αυτό το καιρό, σχεδόν κανένας κατασκευαστής laptop δεν δίνει δισκάκι με drivers και λειτουργικό (λόγοι οικονομίας & άτιμο marketing  ::))

Έτσι είσαι υποχρεωμένος να κάνεις το όποιο hardware back-up σου προτείνει ο κατασκευαστής (στα Sony π.χ. θα χρειαστείς 3 DVD για να πάρεις όλο το αρχικό partition του δίσκου) και μετά να κάνεις μερικά "ακροβατικά" προσπαθώντας να το περάσεις στον καινούργιο σου δίσκο.

 

Εναλλακτικά μπορείς να περάσεις στον νέο σου δίσκο XP - Προσοχή όμως!

Το δισκάκι των XP που θα εγκαταστήσεις θα πρέπει να έχει ενσωματωμένο το SP2 και αυτό γιατί τα παλιά (το αρχικό και νομίζω και το SP1a) ΔΕΝ έχουν driver για SATA controller.

 

Στη περίπτωση που ΔΕΝ έχεις δισκάκι XP με SP2 μπορείς να φτιάξεις μια κόπια του λειτουργικού και με μερικά "ακροβατικά" να ενσωματώσεις σε αυτό τους SATA drivers (μέσω slipstream).

(συνιστάται googlισμα: sata XP slipstream)

 

Στην περίπτωση που δεν θέλεις να αλλάξεις δίσκο, αλλά θέλεις να περάσεις ΚΑΙ τα XP στο μηχάνημα σου, μπορείς να κάνεις ένα partition στον ήδη υπάρχον δίσκο και να τα εγκαταστήσεις.

(συνιστάται googlισμα: vista XP partition ή dual boot vista XP)

 

Ελπίζω να σε βοήθησα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον σημερα θα βεβαιωθω για την ταχυτητα του σκληρου του SIEMENS, και αν γινεται στο TOSHIBA να εναν πιο γρηγορα σκληρο κ θα επανελθω!

www.myspace.com/alexiguitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, το siemens 5400 ταχυτητα σκληρου, ενω το toshiba 4200.

          το siemens δεν εχει Texas Insrtument chip, ενω το toshiba εχει.

 

Δε ξερω τωρα τι να προτιμησω.

 

Για SIEMENS: Πριν λιγο μου ειπαν για καποιο εξαρτημα (η κατι τετοιο) το οποιο εχει γυρω στα 50-60 ευρω και με το οποιο δεν θα υπαρχει προβλημα ασυμβατοτητας (αν υπαρξει). Ξερει κανεις τπτ?

 

Για TOSHIBA: το να δουλευω με τους usb δισκους μου για recordings, δε λεει γενικως?

αποτι εχω διαβασει κ παλιοτερα εδω, πολοι δεν το προτιμουσαν ειδικα για Libraries ηχων κτλ η κανω λαθος?

www.myspace.com/alexiguitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε έχω Toshiba satellite, περσινό μοντέλο και είχα φτάσει ένα βήμα πριν την αγορά της maudio firewire 410 - η οποία παρεπιπτόντως νομίζω πως είναι και γ#@% τις κάρτες! Πάνω που τη ζαχάρωνα λοιπόν, λέω στον πωλητή - ξηγημένο παιδί - "Δε μου λες, μήπως να φέρω το laptop εδώ να κάνουμε μαζί τις ρυθμίσεις γιατί μάλλον θα μπερδευτώ?" Του το πήγα λοιπόν, το άφησα εκεί για μια ολόκληρη μέρα και το πάλεψε το παιδί - κατέβασε drivers,updates κλπ. - αλλά δυστυχώς τζίφος! Με το που έκανε την εγκατάσταση και ενεργοποίησε την 410 ως κύρια κάρτα αντί για την εσωτερική, ήρθε η καταστροφή: ο κομπιούτορας πάλευε να κάνει restart αλλά ούτε καν αυτό δεν μπορούσε, πετούσε ξαφνικά μια μπλε οθόνη με αλαμπουρνέζικα και πάλι απτην αρχή. Πιστεύω ότι κάτι θα πρέπει να παίζει με την κάρτα και τις ρυθμίσεις της Toshiba, και μάλλον θα υπάρχει λύση, απλά εγώ δεν το έψαξα παραπάνω. Κάποια στιγμή θα το κάνω γιατί πρέπει να την πάρω αυτή την κάρτα, δε γινεται!

Αν βγάλεις άκρη ενημέρωσε πάντως...

Καλή τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου