Προς το περιεχόμενο

Music Laptop - Πoιο απ' τα 2;


Alex-is

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια κ χαρα!

Ειμαι σε αναζητηση laptop και η αγορα θα πραγματοποιηθει μαλλον μεσα στο μηνα!

 

Το laptop το θελω για καθαρα μουσικοπαραγωγικη χρηση οποτε θα ηθελα τη γνωμη σας για το πιο απτα 2 να προτιμησω!

 

α) http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=BrandedNote&cp_id=132500

 

β) http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=21&category=69977907&product=1028480

 

επισης σκεφτομαι να τα συνδυασω με μια maudio firewire 410...

 

Περιμενω γνωμες κ κρισεις!!!

 

 

www.myspace.com/alexiguitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Διαβασα σε καποια αλλα topics για κατι θεματα με τις firewire  κ κατι τσιπακια τι παιζει ακριβως?

Υπαρχει περιπτωση να μη γινεται η δουλεια μου?

www.myspace.com/alexiguitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τoshiba tecra.Για ασφαλεια μη απωλειας δεδομενων απο το σκληρο.Εγγυηση 3 με επεκταση στα 5 ετη.και αν χαλασει,σου το φτιαχνουμε και παιρνεις και τα λεφτα σου πισω.δες το site μας.

 

www.toshiba.gr

 

καλη σου μερα.trust me.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασα σε καποια αλλα topics για κατι θεματα με τις firewire  κ κατι τσιπακια τι παιζει ακριβως?

Υπαρχει περιπτωση να μη γινεται η δουλεια μου?

 

Μιλάς για το θέμα με τα TI chipsets.

Δεν είναι βέβαιο ότι θα έχεις πρόβλημα με διαφορετικό τσίπσετ (εξάλλου, οι εταιρείες προτείνουν και τσιπσετς άλλων εταιρειών, απλώς οι ΤΙ είναι πάντα μέσα στη λίστα), αλλά καλό θα είναι να προνοήσεις, αν δε θες να ρισκάρεις. Αν αποφασίσεις για Toshiba, πετάξου στο Πλαίσιο και τσέκαρε, από το control panel του συγκεκριμένου λάπτοπ, το τσιπάκι της firewire. ;)

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toshiba σίγουρα, απο πλευρά ποιότητας κατασκευής και service.

 

Συμφωνώ με τον Lost Highway σχετικά με την επίσκεψη και τον έλεγχο του chipset από κοντά. Εκει θα δεις ο ίδιος και τις οθόνες τους - προσωπικά, όλα τα A200 μου φαίνοται λίγο παραπάνω φωτεινά (αρα και κουραστικά) απο όσο πρέπει.

 

Το Tecra που έχει το Πλαίσιο (S5 10X) δείχνει επίσης καλή λύση (300e ακριβότερο): εχει μεγαλύτερη ανάλυση και πιο γρήγορο σκληρό (αν και μικρότεργς χωριτικότητας).

Η Nvidia κάρτα γραφικών που έχει μπορεί να μην είναι τοσο καλή σε παιχνίδια όσο η ATI (αν και εφόσον σε ενδιαφέρουν και αυτά), αλλά τη θεωρώ ως μια πιο αξιόπιστη λύση.

Τέλος υπάρχει και το ζήτημα της επέκτασης της εγγύησης, που ανέφερε και ο Desafinado, κάτι που σε ένα μηχάνημα με "επαγγελματικό" προσανατολισμό είναι πολύ βασικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκει θα δεις ο ίδιος και τις οθόνες τους - προσωπικά, όλα τα A200 μου φαίνοται λίγο παραπάνω φωτεινά (αρα και κουραστικά) απο όσο πρέπει.

 

Πολύ σωστά, αν και δεν είναι η φωτεινότητα το ζητούμενο.

Εξάλλου, υπάρχουν και ρυθμίσεις για την οθόνη, με αποτέλεσμα να βλέπεις κάποια turbox με τρομερή αντίθεση κλπ και κάποια toshiba παραδίπλα με ξεπλυμένα χρώματα. (τυχαίο; )

Από τη μικρή μου πείρα, πάντως, τις καλύτερες οθόνες (δεν ξέρω από άποψη κατασκευής, αλλά σαν εικόνα) τις έχω δει σε sony laptops.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη μικρή μου πείρα, πάντως, τις καλύτερες οθόνες (δεν ξέρω από άποψη κατασκευής, αλλά σαν εικόνα) τις έχω δει σε sony laptops.

Αυτή ακριβώς είναι και η δική μου αίσθηση.

Το Service τους βέβαια, είναι στο Βέλγιο και από drivers (αν θέλεις να βάλεις XP) ... πολύ δύσκολο να βρεθούν.

 

(ολίγον off-topic)

Lost Highway τι laptop πήρες τελικά?

(το καλοκαίρι δεν το έψαχνες?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα και ο σκληρός του Toshiba είναι 4200 rpm!!! Απαγορευτική ταχύτητα για μουσικές παραγωγές.

 

Ο Fujitsu δεν λέει ταχύτητα.

 

Βρές κάτι στα τουλάχιτον 5400! Ή αν μπορείς βάλε στον ίδιο υπολογιστή καλύτερο δίσκο. Με 4200 θα ζοριστείς.

 

Σε γενικές γραμμές ο Toshiba μου φαίνεται πολύ καλύτερος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου