Προς το περιεχόμενο

Ποτενσιόμετρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή το άθλημα της κόλλησης με κολλητήρι και τα συναφή δεν το κατέχω, πήγα σε κάποιο μάστορα να μου τοποθετήσει κάτι μαγνήτες σε ένα τύπου tele project που ετοιμάζω.

 

Με πήρε τηλέφωνο πριν από λίγο και μου είπε ότι τα ποτενσιόμετρα που του έχω πάει είναι 500άρια και δεν ταιριάζουν με μονοπήνιους μαγνήτες (μόνο με humbacker) και χρειάζονται 250άρια. Μου είπε επίσης ότι έχει αυτός κάτι original της Fender τα οποία θα μου τα χρεώσει 25 ευρώ.

 

Επειδή δεν γνωρίζω από αυτά τα πράγματα και πολύ πιθανόν να με πιάσει κότσο, please επιβεβαιώστε ή διαψεύστε τα παραπάνω. Και αν υποθέσουμε ότι η τιμή είναι ΟΚ, πώς θα ξέρω ότι μου έβαλε όντως fender και όχι blender?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το τυπικο value για tele μαγνητες ειναι τα 250κ ΟΜΩΣ οι μαγνητες σου θα δουλεψουν ΜΙΑ ΧΑΡΑ & με τα 500αρια  .

 

Οι αγαπημενες μου τελε ειναι αυτες απο το 1966-1979 και φορουσαν ολες 1000αρια,οποτε με τα 500αρια δεν θα εχεις κανενα προβλημα απλα μια πιο "ζωντανη" & Bright Telecaster (& βεβαια αν θες να κοψεις πριμα θα μπορεις καλιστα να κοψεις απο το tone)

 

Τι μαγνητες εχεις?

 

Τα original 250αρια της ''FENDER" (τι Fender δηλ. repackaged CTS ειναι) εχουν στο εξωτερικο περιπου 10 ευρω το ενα ...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τυπικο value για tele μαγνητες ειναι τα 250κ ΟΜΩΣ οι μαγνητες σου θα δουλεψουν ΜΙΑ ΧΑΡΑ & με τα 500αρια  .

 

Οι αγαπημενες μου τελε ειναι αυτες απο το 1966-1979 και φορουσαν ολες 1000αρια,οποτε με τα 500αρια δεν θα εχεις κανενα προβλημα απλα μια πιο "ζωντανη" & Bright Telecaster (& βεβαια αν θες να κοψεις πριμα θα μπορεις καλιστα να κοψεις απο το tone)

 

Τι μαγνητες εχεις?

 

Τα original 250αρια της ''FENDER" (τι Fender δηλ. repackaged CTS ειναι) εχουν στο εξωτερικο περιπου 10 ευρω το ενα ...

 

Superfunk σε ευχαριστώ για ακόμη μία φορά!

 

Τον πήρα τηλέφωνο και του είπα ότι θέλω να κρατήσω τα 500άρια και άρχισε να μου λέει ότι ναι, θα παίξουν αλλά δεν θα έχει σωστή απόκριση το volume, και κάτι τέτοια...

 

Παιδιά πάντως μέρα με τη μέρα, συνειδητοποιώ (και πάνω στην πράξη) τη σημαντικότητα του Noiz.gr και των ατόμων που γράφουν σε αυτό. Από την πρώτη μέρα που έγινα μέλος έχω κερδίσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ πράγματα και έχω βοηθηθεί τα μάλα!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμη που ο DANNY GATTON επεμενε να χρησιμοποιει 500αρια vol pots ,φανταζομαι οτι δεν θα εχεις ΚΑΝΕΝΑ προβλημα με την...ανταποκριση :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πήρε τηλέφωνο πριν από λίγο και μου είπε ότι τα ποτενσιόμετρα που του έχω πάει είναι 500άρια και δεν ταιριάζουν με μονοπήνιους μαγνήτες (μόνο με humbacker) και χρειάζονται 250άρια. Μου είπε επίσης ότι έχει αυτός κάτι original της Fender τα οποία θα μου τα χρεώσει 25 ευρώ.

 

Επειδή δεν γνωρίζω από αυτά τα πράγματα και πολύ πιθανόν να με πιάσει κότσο, please επιβεβαιώστε ή διαψεύστε τα παραπάνω. Και αν υποθέσουμε ότι η τιμή είναι ΟΚ, πώς θα ξέρω ότι μου έβαλε όντως fender και όχι blender?

 

 

Αν σου ειπε οτι δεν ταιριαζουν τοτε μαλλον η δεν ξερει τι εννοει η δεν ξερει καλα τη δουλεια του.....ολα τα ποτενσιομετρα (250Κ, 500Κ, 1000Κ) ταιριαζουν με ολους τους μαγνητες (μοναδικη εξαιρεση οι active που ειναι ειδικη κατηγορια). Ουτε προβλημα αποκρισης (???????????τι εννοει ο ποιητης????) θα εχεις ουτε τιποτε τετοιο. Eκτος και αν εννοουσε οτι θα ακουγονται διαφορετικα οι μαγνητες σου οποτε σε αυτη τη περιπτωση εχει δικιο. Ειναι στο δικο σου χερι να αποφασισεις ποια ποτενσιομετρα προτιμας λαμβανοντας υποψιν οτι οσο πιο χαμηλο το value τοσο "περισσοτερα πριμα κοβουν" η σωστοτερα τοσο λιγοτερα πριμα αφηνουν να περασουν ανοιγοντας το ποτενσιομετρο στο 10 ("επιστημονικα" δεν ειναι απολυτα σωστη αυτη η εξηγηση αλλα "λαικα" και στην πραξη αυτη ειναι η διαφορα που θα ακουσεις κατεβαινοντας value στα pots).

 

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως!

 

Και βεβαια μια απλη ΑΛΛΑΓΗ ποντεσιομετρου θα  σε κανει να...κρατας την κοιλια σου απο τα γελια την επομενη φορα που θα διαβασεις για τις...τρομερες :) διαφορες στα ...πριμα που κανουν οι...εβενινες,rosewood & maple ...ταστιερες... :) :)  & τα...κουρδισμενα ξυλα... (& που να αρχισεις και τις αλλαγες στα capacitors... :) :))

 

Η πρωτη αλλαγη που θα πρεπει να κανει ενας κιθαριστας που ψαχνει περισοτερα η λιγοτερα πριμα/μπασα/μεσαια  απο την κιθαρα του (η απο τους μαγνητες του) ειναι τα ποντεσιομετρα...οι διαφορες στον ηχο με την αλλαγη τους ειναι τεραστιες....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο, αλλά άν σκέφτεσαι να αγοράσεις κανονικά CTS, να ξέρεις οτι συνήθως ο

λαιμός τους θα είναι λίγο μεγαλύτερος απο τα CTS της Fender.

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να υπάρχει απόσταση μεταξύ των knobs και

του plate/pickguard (ή ό,τι άλλο). ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks guys!!!

 

Βοηθήσατε αρκετά!!!

 

 

 

Πόσο εύκολο είναι να ξεχωρίσει κάποιος τα fender? Υπάρχει λογότυπο ή κάποιο λεκτικό πάνω στο ποτενσιόμετρο? Και γενικώς υπάρχει μεγάλη διαφορά στην ποιότητα; Είχα διαβάσει εδώ στο noiz ότι τα φθηνά τα κινέζικα θέλουν άλλαγμα στο χρόνο πάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο, αλλά άν σκέφτεσαι να αγοράσεις κανονικά CTS, να ξέρεις οτι συνήθως ο

λαιμός τους θα είναι λίγο μεγαλύτερος απο τα CTS της Fender.

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να υπάρχει απόσταση μεταξύ των knobs και

του plate/pickguard (ή ό,τι άλλο). ;)

 

να σημειωσω οτι τα cts ειναι αρκετα "σκληρα" στο παιξιμο! ενα γουσταρεις να κανεις violin ειναι λιγο παιδεμα!

 

οπως πολυ σωστα ειπε ο Superfunk στα ποντεσιομετρα ειναι η διαφορα!

κ εγω στην αρχη δεν το πολυ πιστευα λεω ξες οι κλασσικες βλακειες των πολυ ψαγμενων! αλλα μολις αγορασα ενα σετ της rs κ τα εβαλα σε μια τελε μου μου πεσαν τα μαλια! τετοια διαφορα δεν μπορουσα να φανταστω! ιδικα με το Tone!

επησης τα σετ τα πουλαει κ σε πραγματικα χαμηλες τιμες!

http://www.rsguitarworks.net/rsstore/index.php?cPath=31_60&osCsid=2f808d925ca1bd7416b6ff93a926cebe

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες αυθεντικα 250Κ Fender είναι αυτά.

 

http://www.stollas.com/viewproduct.asp?ProductID=3920

 

Μπορείς να τα βρεις σε αρκετά καταστήματα. Εγώ τα έπαιρνα 5 euro από ένα κατάστημα στη Νίκαια και κάποια φορά βρέθηκα Αθήνα και πήγα σε ένα πολύ γνωστό κατάστημα (στο ταμείο του οποίου συνήθως κάθεται η σύζυγος του ιδιοκτήτη) και ήθελε να μου τα χρεώσει 8.90 αντί το πολύ 5.90 που είναι η τιμή Στόλλα. Όταν τους είπα ότι η τιμή λιανικής είναι 5.92  το επιβεβαίωσαν στο site του Στόλλα και μετά μου έδωσαν τα τρια pots που ήθελα με την τιμη αυτή δηλαδή 5.92 λέγοντας μου κάτι παπαρ..ες δικαιολογίες ότι έγινε λάθος και τέτοια.

Έχετε δει εσείς πολλές φορές να γίνεται  λάθος προς τα κάτω?  :-X

Λοιπόν αν θες αυτά τα ποτενσιόμετρα πήγαινε πάρτα μόνος σου και πήγαινε στο μάστορα που θέλει να σου τα χρεώσει 25 euro αν και το καλύτερο είναι να μάθεις σιγά σιγα να φτιάχνεις  μόνος σου ότι μπορείς και για την εμπειρία και για εξοικονόμηση χρημάτων αλλά  και για να  αποφεύγεις όσο γίνεται τους <<ειδικούς>>. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου