Προς το περιεχόμενο

undressed maple μανικι


fuZZed

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους!!! 8)

Θα ηθελα τη γνωμη σας σε ενα θεμα που απορω γιατι δεν εχω θιξει τοσο καιρο, αν κ με αποσχολει ιδιαιτερα...

Πριν απο ενα χρονο παραλληλα με την αλλαγη ταστων ο μαστορας που μου εκανε την αλλαγη (πολυ γνωστος στην Αθηνα) μου προτεινε-επεισε να μη ξαναλουστραρω το freatboard, που οπως αναφερω στο τιτλο ειναι maple.. Αυτο μου ειπε να το κανω με τη λογικη οτι θα ειχε καλυτερη αισθηση (το freatboard) κ ο ηχος θα ηταν πιο real.. ελπιζω να μην ηταν ολα αυτα φουμαρα λογω βαρεμαρας του ιδίου να ξαναλουστραρει...

Οσο ψαχτικα για το αν πρεπει να το κανω ή οχι δε κατεληξα πουθενα μιας κ αλλοι υποστηριζαν την αποψη του κ αλλοι οχι, οι δευτεροι ελεγαν οτι το maple ξυλο δε θα αντεξει στο χρονο γυμνο... (μαλλον ουτε κ στο κρυο ;D ;D) τελικα τον εμπιστευτικα.

εχει περασει ενας χρονος κ η κιθαρα εχει χρησιμοποιηθει παρα πολυ κ σε live k ακομα περισσοτερο σε προβες κ σε γενικα σουρτα φερτα κ προς το παρον δεν υπαρχει προβλημα, βεβαια ακομα δε μπορω να απαντησω κ στο αν εγινε καλυτερη απ οτι ηταν......

 

Παρακαλω οποιος ξερει ή εχει εμπειρια στο συγκεκριμενο θεμα ας μου πει τη γνωμη του... (η κιθαρα ειναι fat strat usa)

thankssssssssssssssssss

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τα περι πιο real Ηχου ειναι φυσικα φουμαρα.

ετσι κι αλλοιως η strat σου δεν ειχε γυαλιστερο βερνικι αλλα ματ.

αν η κιθαρα σου μεινει στην Αθηνα δεν θα εχεις προβλημα,αν την πας σε κανα μερος με μεγαλες μεταβολες στην υγρασια/θερμοκρασια μπορει και να αποκτησει,καθε κομματι ξυλο ειναι διαφορετικο...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fstrat_front.JPG

 

http://www.shawncastonguay.com/files/Fstrat_front.JPG

 

Ηλπιζα να μου απαντησεις, κ δεν αμφιβαλλω οτι καταλαβες αλλα επειδη δε ξερω το διαχωρισμο του ματ στελνω ενα παραδειγμα για να ειμαι σιγουρος...

Θεωρεις οτι δεν υπηρχε προφανης λογος να μεινει γυμνο το fingerboard δλδ;;;;;; ???

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρεις οτι δεν υπηρχε προφανης λογος να μεινει γυμνο το fingerboard δλδ;;;;;; ???

 

Μάλλον υπήρχε...Νομίζω πως ανάμεσα στην ξυσταρχιδική οκνηρία και τον φόβο για μια ενδεχόμενη κακοτεχνία που θα τον εκθέσει, σοφά διάλεξε το πρώτο.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα περι ηχου απο το λουστρο μπορουμε να τα κουβεντιαζουμε για μερες χωρις να καταληξουμε σε καποιο συμπερασμα. Ειναι ομως σημαντικοτερο και αδιαμφισβητητο το γεγονος οτι το αλουστραριστο μανικι θα υποστει φθορα πολυ γρηγοροτερα απο ενα λουστραρισμενο. Οποιος σου πει κατι διαφορετικο................. ::) ::) ::) ::) ::) ::)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και από πότε μια maple ταστιέρα θέλει αφαίρεση του lacquer για να αλλαχτούν τα τάστα;

 

Πόσα σου πήρε ο μάστρο-Τζεπέτο;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θυμαμαι καλα το μαλλι ειχε παει γυρω στα 200€... παντως επειδη πριν καταληξω στον συγκεκριμενο ειχα ρωτησει κ σε αλλους κ ολοι μ ειχαν πει οτι θα φευγανε κομματια απ το βερνικι-λουστρο κ οτι θα επρεπε να λουστραριστει το fingerboard ξανα παλι.. το θυμαμαι στανταρ λογω τις καθυστερησης κ του χρονου που θα χρειαζοταν για να παρω τη κιθαρα πισω.

Παντως ο συγκεκριμενος μαστορας που  επαναλαμβανω μου προτεινε να γινει ετσι η δουλεια ειναι γνωστος σε ολους σας κ σε πολλες περιπτωσεις πολλοι εδω τον εχουν εκθειασει επανειλλημενα, πραμα που δε το μεμφομαι φυσικα προς αποφυγη παρεξηγησεων μιας κ εγω συστημμενος ειχα παει εκει.

Απλα θελω να επισημανω σε οποιον φιλο θελει να απαντησει στο post να εχει πραγματικα πρακτικη εμπειρια κ αν μη τι αλλο να εχει δει-παιξει με undress μανικι, γιατι το θεμα ειναι λεπτο για μενα, το λεω γιατι ακουγοντας καποιος τη συγκεκριμενη καταληξη του μπρατσου σιγουρα του φαινεται αφυσικο-παραλογο να μεινει γυμνο αλλα παιζοντας ισως τελικα να αλλαζε γνωμη.

ελπιζω να ειμαι καπως κατανοητος γιατι ειναι κ πρωι κ ο φραπες δε κανει τπτ 8) :o

thankss

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καποιους,οχι σε εμενα ομως.. :), αρεσει το "γυμνο" ξυλο ενος αφινιριστου μπρατσου...

 

Κατα τη γνωμη μου αν καποιος δεν μπορει να αλλαξει ταστα χωρις να "χαλασει" το βερνικι (προσεξε δεν ΜΠΟΡΕΙ οχι δεν "θελει")  απεχει πολυ απο το να χαρακτηριστει "μεγαλος" τεχνιτης......εκτος κι αν εχει να κανει με καμμια late 70s Fender η οποια εχει τοσο κακοφινιρισμενο μπρατσο που ο πολυεστερας οντως "διαλυεται" με το που τον...φυσας... :D

 

Εχω φτιαξει 2-3 τελε με μηδενικο φινιρισμα για κατι φιλαρακια μου και ειναι μετα απο 10 χρονια "τζαμι",ολες ομως ειχαν rosewood ταστιερες (τα μπρατσα με rosewood ξεχωριστη ταστιερα ειναι παντα σταθεροτερα λογω του lamination) & quarter sawn maple.

 

Αν δεν παιζεις με πολυ βαριες χορδες και δεν εκθετεις την κιθαρα σε μεγαλες "κλιματικες" μεταβολες δεν νομιζω να εχεις προβλημα.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλιστα......

κ γω πιστευω οτι δε θα δημιουργηθει προβλημα τουλαχιστον τα προσεχη χρονια, απλα ηθελα να αποσαφηνισω το αν ο τυπος απλα βαριοταν ή τουλαχιστον πιστευε αυτα που ελεγε περι αισθησης στο χερι κ πλαστικουρας στον ηχο...

ο καιρος γαρ εγγυς που λεει κ ο λιακοπουλος...

ευχαριστω παιδια!!!!!

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου